מפרקים את החבילה ועומדים לחתום על הסכם גירושין? הסכם זה מיועד לתכנון העתיד של משפחתכם כאשר הבית מתפצל לשתי יחידות נפרדות. במהלך תהליך המשא ומתן על הזכויות והחובות של כל אחד מכם כדאי לעמוד בכמה כללי מפתח על מנת שתממשו את זכויותיכם מבלי לפגוע בילדים בדרך. עשה ואל תעשה בהסכם גירושין – המדריך המלא לפניכם.

כבר בתהליך הגישור אל תוותרו על סיוע עו"ד מקצועי

כיום, החוק מחייב את בני הזוג לנסות ולנסח הסכם גירושין באמצעות גישור לפני שהתיק עובר לבית הדין. מטרת שינוי זה היא להפחית מהעומס של בתי הדין לענייני משפחה ברחבי הארץ וכן על מנת להגיע להסכם המקובל על שניכם ללא תכתיבים של שופט חיצוני. בתהליך הגישור אינכם חייבים להסתייע בעו"ד אך בפועל יתכן ובן זוגכם לשעבר מקבל סיוע מעוה"ד שלו כיצד להתנהל בהליך. חוסר ניסיון, רגשות חזקים ורצון "לסיים מהר" את התהליך עשוי לעלות לכם ממון רב בעתיד אם תנסחו הסכם גירושין בו הצד השני מרוויח. חשוב להתייעץ עם עורך דין גירושין עוד בשלב הגישור ולנסות לפתור את המחלוקות השונות בצורה מקצועית, עניינית, תוך שירות האינטרס ועם מבט לעתיד הכלכלי של המשפחה שלכם.

אילוסטרציה. צילום: freepik

אל תערבו את הילדים בסכסוך ביניכם

בתקופה שבה אתם לא מדברים זה עם זה, במיוחד אם אתם כבר פרודים וחיים בשני בתים, הילדים משמשים לעתים אמצעי לקבלת מידע על בן הזוג השני. מאד מפתה לשאול אותם בביקור בבית בן הזוג הפרוד: האם הוא יוצא עם מישהי חדשה? האם אמא מבזבזת הרבה כסף? זכרו כי הילדים לא אמורים להיות הבלשים שלכם או להתערב בהליך הגירושין. להפך, נסו להפוך את התהליך לקל יותר עבורם והסתייעו ביועצת בית הספר או פסיכולוג ילדים בעת הצורך.

הגעתם להסכם? אל תשכחו להוסיף סנקציות במידה והופר

הסכם הגירושין כולל את ההיבטים הכלכליים של חלוקת הנכסים, דמי המזונות אם יש ילדים וכן המשמורת הקבועה עליהם. למרות שבדרך כלל בני הזוג עושים ככל יכולתם לקיים את ההסכם מיד לאחר הגירושין – במיוחד את חלוקת הרכוש, עשויה להיות הפרה של הסדרי הראייה או המזונות. במקרה זה חשוב לציין בהסכם עצמו סנקציות המעניקות לכם פיצוי בסכום קבוע ואם ניתן להוסיף גם את סעיף "ללא הוכחת נזק". כך תדעו כי הכללים עליהם סיכמתם יתקיימו לאורך כל תקופת הגירושין.

כספים עתידיים – אל תשכחו

בדרך כלל בהסכם גירושין נהוג לחלק את הרכוש והכספים הקיימים כרגע בידי בני הזוג. אך, במסגרת איזון המשאבים עבור זוכות שנישאו לאחר תחילת 1974, גם כספי הפנסיה צריכים להתחלק בצורה שווה. כספים שנצברו בשנים בהם הייתם נשואים שייכים במידה שווה לשניכם. לכן,  אם אתם מנסחים הסכם לבדכם ללא סיוע של עורך דין גירושין מומחה יתכן ולא תדעו לעמוד על זכות זו ועל זכויות כלכליות נוספות.

הסתרת רכוש: חפשו רכוש שנעלם

לפני הגירושין רבים מנסים להעביר במהירות רכוש על שם חבר או בן משפחה על מנת שלא יצטרכו להתחלק בו. חשוב לבצע בדיקה מקיפה של הרכוש הקיים עוד בהתחלת תהליך הגירושין וכן לבחון האם היו נכסים בבעלותו של הפרוד בשנה שלפני הפרידה? תופתעו לדעת כי יתכן והכספים שחשבתם שנמצאים בחשבון בן הזוג הושקעו בארץ או בחו"ל וללא בדיקה מקיפה לא תוכלו לעמוד על זכויותיכם ברכוש זה.

לסיכום, לפני שאתם ניגשים לתכנן את הסכם הגירושין שלכם חשוב לקבל יעוץ מקצועי מעו"ד מומחה בדיני משפחה וגירושין ולצאת כשידכם על העליונה. במהלך התהליך נסו להגן על הילדים ולא להפוך אותם לחלק מהסכסוך וזכרו כי בעוד זמן קצר תתחיל תקופה חדשה בחייכם – למרות הקושי.

*אין לראות במאמר המלצה משפטית.