ירושלים היא גם עיר הבירה של ישראל, גם הישוב הגדול ביותר במדינה עם מיליון בני אדם ושטח של 125 קמ"ר - וגם אחד המקומות המעניינים והמגוונים ביותר בעולם כולו. כולנו מכירים את מצוות העלייה אליה בסוכות, בפסח ובשבועות, רבים מאיתנו מקיימים בשמחה מצווה זו, וכמובן שגם בשאר ימות השנה כדאי מאוד לבקר בעיר המיוחדת כל כך.

הכותל

האתר הבולט ביותר בירושלים הוא כמובן הכותל. ברחבי העולם ישנם שלל אתרים ארכיאולוגיים בני אלפיים שנה ואפילו יותר, אבל אף אחד מהם לא מעורר רגשות כה עמוקים כמו השריד שנותר למתחם שאת הקמתו יזם המלך הורדוס. הכותל הוא המקום שאליו ערגו יהודים בכל רחבי העולם מאז חרב בית המקדש ובו שאפו להתפלל במשך כל תקופת הגלות וגם בשנים שבהן המקום היה תחת שליטת ירדן. מאז 1967 יכול כל יהודי לשאת תפילה במקום וגם להניח פתק שממחיש את התקשורת עם אלוהים - ורבים רבים מממשים את האפשרות.

בהתאם הכותל הוא תחנה של אינספור טיולים בירושלים. אמנם עצם הביקור באתר הקדוש מהווה חוויה רבת עוצמה, אבל מומלץ להעשיר אותה עוד יותר - אופציה אחת היא מרכז שרשרת הדורות (מתחם תת קרקעי שנעזר ביצירות אמנות ייחודיות ובטכנולוגיות מתקדמות על-מנת להציג את סיפורה של הזהות היהודית לאורך מאות דורות ואלפי שנים), אופציה שנייה היא מנהרות הכותל (סיור שמאפשר ביקור בחלקים הנסתרים של הכותל המערבי שכוללים אבנים מקוריות, קשתות גדולות, תעלת מים עתיקה ועוד), ועוד אופציה היא סיור מציאות מדומה בבית המקדש השני. כל הסיורים הינם בתשלום וכוללים הדרכה, ויש להירשם אליהם מראש ולתאם מועד הגעה.

מערת צדקיהו

עוד מקום שניתן להתחבר בו להיסטוריה הארוכה והמרתקת של ירושלים הוא מערת צדקיהו. המערה נמצאת מתחת לחומות העיר, על-פי האמונה בה התחבא המלך האחרון של ממלכת יהודה, צדקיהו, מפני הבבלים, וכיום - לאחר שהורחבה באופן מלאכותי - השטח שלה הוא לא פחות מ-9,000 מ"ר. מעבר לאווירה המיוחדת במערה יש בה תאורה ייחודית שמוסיפה לקסם.

הפתח שמוביל אל מערת צדקיהו - שאגב, הייתה חסומה במשך למעלה מ-300 שנה בעקבות החלטה של השלטון העות'מאני במאה ה-16 - נמצא בין שער הפרחים לבין שער שכם. לאחר הסיור בה כדאי להמשיך את הטיול בהליכה נינוחה לאורכה של טיילת החומות ולהשקיף אל האתרים היפהפיים בסביבה. אופציה אחת היא לטייל בקטע הצפוני, משער יפו ועד שער האריות, ואופציה שנייה היא בקטע הדרומי שמחבר את שער יפו עם שער האשפות. הכניסה לטיילת הינה בתשלום וכך גם הסיור במערת צדקיהו.

יח"צ

נחלאות והשוק

גם ההיסטוריה הפחות רחוקה של ירושלים מספקת מוקדי עניין רבים לכל טיול בירושלים. בסוף המאה ה-19 התרחש בעיר אירוע מרגש במיוחד - התושבים החלו לאזור אומץ ולצאת מהחומות. תרמה לכך כמובן גם הצפיפות שכן מספר האנשים שחיו בירושלים באותם ימים גדל במידה ניכרת, אבל גם כך מדובר בתקופה שמהווה עליית מדרגה בהתפתחות העיר. בנוסף, אנחנו כיום זוכים ליהנות מסיורים בסמטאות המיוחדות שמרכיבות את אותן שכונות צפופות ושוקקות חיים.

בסך הכל מדובר ב-32 שכונות שונות שיש ביניהן לא מעט הבדלים אבל גם מכנה משותף משמעותי והוא הקסם שלהן. בין המקומות הבולטים באזור: שכונת ימין משה, הבוסתן הספרדי, רחוב האגס שעליו שר אהוד בנאי וכתב יוסי בנאי, החמארות של השוק העיראקי, בית כנסת הגורל שברחוב אבולעפיה ועוד.

עוד המלצה היא לסיים את הסיור בנחלאות בשוק מחנה יהודה, אחד מסמלי ההיכר של ירושלים ומקום שתמיד כיף להגיע אליו.

שביל ירושלים

ירושלים היא כמובן לא "רק" היסטוריה ומורשת אלא גם טבע, ובשפע. שביל ירושלים הוא מסלול באורך 39 ק"מ, שכמובן לא חובה להשלים את כולו ובוודאי לא בבת אחת - אבל כן כדאי לנצל אותו לטובת טיולים באתרים שופעי חן. עוד כדאי לציין שכמעט לכל חלק במסלול ניתן להגיע בתחבורה ציבורית, כך שמדובר באופציה נוחה מאוד להכיר את פינות החמד של בירת ישראל.

בין האתרים לאורך השביל: עין חנדק, גן הוורדים, גיא בן הינום, נחל קדרון, עמק צורים, ליפתא, עינות תלם, הר חרת והסטף.

המושבה הגרמנית

ירושלים מעוררת עניין בכל העולם ואצל בני ובנות כל הדתות. כ-75-80% מהתיירים שמגיעים לישראל פוקדים את העיר, כך שמדובר במיליוני בני אדם בכל שנה, ועוד הוכחה לכוח המשיכה של בירת ישראל היא המושבה הגרמנית - השכונה שהקימו חברי תנועה גרמנית נוצרית פרוטסטנטית במאה ה-19 (לאחר הקמת שכונות דומות בחיפה, ביפו ובתל אביב).

הבנייה הגרמנית המוקפדת והשילוב עם המנטליות המזרח-תיכונית יצרו מתחם מלבב במיוחד. לאורך הרחוב המרכזי בשכונה, עמק רפאים, פזורים בתי האבן שכל אחד מהם הוא מופת אדריכלי - למשל בית זנדל שברחוב עמק רפאים מספר 9. בניין זה שמעליו מתנשא אריה זקן, הסמל של בית המרקחת שהפעילה משפחת זנדל, היווה השראה לשלל מבנים נוספים ובהם בית החולים שערי צדק, הדורמיציון, בית המצורעים בטלביה ועוד. עוד אטרקציות במושבה הגרמנית הן החאן, גן הפעמון שנמצא בפתח הצפוני של עמק רפאים והכנסייה הסקוטית.

הגן הבוטני

כיאה לעיר רב תרבותית וקוסמופוליטית, יש בירושלים גם גן בוטני שמשקף את עושר האפשרויות הקיים בעולם ואת יופיו של הגיוון. הגן הבוטני נמצא בגבעת רם, ליד האוניברסיטה, ומהווה למעשה גם מרכז מחקר. הוא משתרע של 120 דונם, כולל יותר מ-6,000 זני צמחים שמחולקים ל-6 מתחמים (לפי המוצא הגאוגרפי) ובכל עונות השנה יש בו פריחה ולבלוב.

בנוסף מתקיימות בגן הבוטני פעילויות שמדגישות את חשיבות השמירה על הטבע וההתחשבות בסביבה. הגן ידידותי מאוד לילדים, ומהווה תחנה מעולה במסגרת טיול לכל המשפחה.