אם אתם חושבים שמחיות לתינוק הן מוצר שחלף מהעולם – כדאי שתדעו שהסטטיסטיקה מראה שמדובר במוצר השני מבחינת מכירות בשוק המזון לתינוקות. אנחנו מזמינים אתכם להמשיך לקרוא כדי לגלות כל מה שרציתם לדעת (אבל לא העזתם לשאול) על מחיות לתינוקות.

 

מה זה מחיות לתינוק?

מחיות לתינוק הן תרכובת של אוכל (לרוב ירקות ופירות שגודלו במיוחד לצורך שימוש זה) – מה שמהווה פתרון זמין ונוח בכל מקום שהוא.

מכיוון שאוכלוסיית התינוקות נחשבת לאוכלוסייה רגישה מבחינה בריאותית ותזונתית (כולנו זוכרים לדיראון עולם את מקרה רמדיה) – חשוב לעשות שימוש במחיות שעומדות בתקנים בינלאומיים, שאין מכילות סוכר, חומרים משמרים ו/או חומרי טעם וריח מלאכותיים.

בנוסף, יש להתאים את המחית הספציפית לרמת ההתפתחות הקולינרית האישית של התינוק. חשוב לזכור שעד גיל חצי שנה משרד הבריאות ממליץ להזין את התינוקות באמצעות הנקה, כך שהמחיות מתאימות לאכילה מגיל זה בלבד.

בכל מקרה, לפני התחלת השימוש במחיות מומלץ להתייעץ עם רופא הילדים שמטפל בתינוק ומכיר את צרכיו, הן התזונתיים והן ההתפתחותיים.

pixabay

 

סוגי המחיות הקיימים בשוק

כיום יש מספר שלבים של מחיות לתינוק בטעמים ומרקמים שונים, כך שרצוי להכיר מראש את המגוון לפני שמתחילים לתת אותן לתינוק שלכם.

אם אתם הולכים לאיבוד בין מחיות שמכילות פרי בודד, מחיות שהן שילוב של פירות שונים, מחיות של מרקים ומחיות סלטים – ההסבר הבא יעשה לכם סדר.

  • מחיות שלב 1 – מחיות אלו מתאימות לתינוקות בגיל 4-6 חודשים ומכילות לרוב פרי בודד. מומלץ לתת אותן לתינוק במשך יומיים-שלושה רצופים כי מבחינתו מדובר בטעם נרכש, כך שנדרשת תקופת הסתגלות לטעם ולמרקם החדש.
  • מחיות שלב 2 – מחיות אלו מתאימות לתינוקות שכבר התרגלו למזון מרוסק, למשל מחיות שלב 1 או פורמולות. לכן מחיות בשלב הזה משלבות לרוב פירות וירקות שונים.
  • מחיות שלב 3 – מחיות אלו מתאימות לתינוקות שהגיבו בחיוב לשילוב של טעמים (למשל מחיות שלב 2) ו/או שאוכלים ארוחות שלמות של מזון מרוסק.

לכן מחיות אלו כוללות תערובות עשירות יותר (למשל פירות עם דגנים, שילוב של פירות וירקות ועוד) שמספקות לתינוק את הפחמימות הדרושות לו, כך שמדובר בארוחה שלמה עם ערך מוסף תזונתי. 

  • מחיות שלב 4 – מחיות אלו מתאימות לתינוקות מגיל שנה ומעלה שאוכלים ארוחות שלמות שאינן בהכרח מרוסקות. לכן מחיות אלו כוללות מנת אוכל יחסית גדולה (250 גרם) ומכילות מרכיבים כמו מרק ופתיתים שמספקים לתינוק את הדרוש לו.

 

איך בוחרים מחיות לתינוק?

הדרך הטובה ביותר לבחור מחיות לתינוק היא לבדוק את רשימת המרכיבים שלהן. אם סוכר או אחד מנגזרותיו (גלוקוז, פרוקטוז וכו') מופיע בראש רשימת המרכיבים יש לוותר עליהן מיד.

לא רק שסוכר הוא חומר מסוכן שיכול לגרום להתמכרות אלא יש לזה משמעות נוספת – מחית מסוג זה אינה מכילה את החומרים הנחוצים לתזונה בריאה של התינוק שלכם, כך שבמקרה הזה הנזק יהיה גדול יותר מהתועלת שיש במחית אם בכלל.

בנוסף, אם אתם רואים שרשימת המרכיבים של המחית כוללת שמות ארוכים, מסובכים ובלתי מוכרים פשוט השאירו אותה בחנות. מחית כזו עלולה להכיל צבעי מאכל וחומרים משמרים שלא רק שלא מועילים תזונתית לתינוק שלכם, אלא גם יכולים להזיק לו במקרים של שימוש ממושך.

לסיכום – אם אתם רוצים תינוק בריא העדיפו מחיות טבעיות ככל האפשר. כי בינינו – אין דבר יותר חשוב מזה.  אם גם אתם נשבעתם להגן על התינוק שלכם מכל משמר אל תיקחו סיכון. תנו לו את הכי טוב שיש – מחיות איכותיות מבית טוב.