מה זה בכלל מיפוי קרנית?

מיפוי קרנית הינו מכשיר חשוב ברפואת עיניים ונקרא גם טופוגרפיה של הקרנית. מיפוי קרנית יצר מהפכה של ממש בתחום רפואת העיניים ובאבחנת האקטזיה ומחלת הקרטוקונוס בפרט. מיפוי קרנית הינו מכשיר דיגיטלי הבודק ודוגם את הפני שטח הקרנית קרנית בעזרת הקרנה וסריקה של מספר טבעות או מצלמה מיוחדת ומעבד את צורת הקרנית למפה של צבעים.

מה רואים בתוצאות של מיפוי קרנית

ד"ר ניר ארדינסט מסביר כי התוצאות של מיפוי קרנית מקודדות לפי אזור צבע המייצגים קמירויות הקרנית, עובי, הרמה ועוד נתונים נוספים. צבעים חמים (גוון אדום) מסמלים אזורים קמורים בקרנית, מנגד, צבעים קרים (גוון כחול) מסמלים אזורים קמורים פחות. מיפוי קרנית גם מספק מידע אודות עובי הקרנית.

מיפוי קרנית וקרטוקונוס

כיום, מיפוי קרנית אחורי (המספק מידע אודות הקרנית האחורי) הינו כלי האבחון החשוב ביותר לאקטזיה של הקרנית (קרטוקונוס) ומעקב אחר קרטוקונוס. קרטוקונוס נקבע באמצעות מיפוי קרנת אחורי (ולא קדמי) המספק עלייה לא תקינה במישור הקרנית האחוריות, הדקקות של הקרנית ופיזור (חלוקה) לא תקינה של עובי הקרנית. שלושת שינויים אלו (עלייה במישור הקרנית האחורית, הדקקות ופיזור עובי) הינם הקריטריונים החשובים ביותר לאבחון קרטוקונוס. מיפוי קרנית קדמי מספק מידע אודות התללה בלבד. 

אילוסטרציה. צילום: pixabay

מתי צריך להסיר את העדשות מגע לפני בדיקת מיפוי קרנית?

סדרת מחקרים הראו כי לאחר הרכבת עדשות מגע מכל הסוגים יש להמתין שבועות ואף חודשים עד ליציבות מבחינת רפרקציה, קרטומטריה, עובי קרנית (פכימטריה) וטופוגרפיה.
במחקר של וילסוןו עמיתיו הצביעו במחקר על כך שהקרנית מגיעה ליציבות באנשים המרכיבים עדשות מגע קשות ובאנשים המרכיבים העדשות מגע רכות בסוג הרכבה שלהרכבה ממושכת לאחר 6-5 חודשים.

במחקר של נגיי ועמיתיו הראו שלאחר הסרת עדשות מגע רכות ערכי הרפרקציה והקרטומטריה הם הראשונים שמגיעים ליציבות לאחר הסרת העדשות לאחר 10 ימים ו-18 ימים בהתאמה בעוד ערכי הטופוגרפיה של הקרנית והפכימטריה הם האחרונים שמגיעים ליציבות לאחר 28 ימים ו-35 ימים בהתאמה.

התשובה בפועל מתי יש להסיר עדשות מגע לפני מיפוי קרנית

ד"ר ניר ארדינסט מוסיף כי אין תשובה מוחלט והסכמה כלל עולמית מתי יש צורך להוריד או להסיר עדשות מגע לפני ביצוע מיפוי קרנית. התשובה מורכבת ותלוי בסוג העדשות מגע, הרגלי ההרכבה, מצב משטח העין ועוד. כיום נהוג כי הזמן הנדרש לקרנית להגיע ליציבות כמעט מלאה לאחר הסרת העדשה הינה שבוע ימים אם מדובר בעדשות רכות, ושבועיים אם מדובר בעדשות קשות או טוריות או בהרכבה ממושכת.