קצבת נכות כללית הינה קצבה שניתנת לאדם שסובל מפגיעה נפשית, שכלית או גופנית. כמו כן, תינתן הקצבה לאדם שהפגיעה הנפשית, השכלית או הגופנית הפחיתה מכושר ההשתכרות שלו ב-50%. במידה שמדובר על עקרת בית, תינתן לה קצבה במקרה שכושר התפקוד שלה בבית נפגע ב50% לכל הפחות. קצבת הנכות הכללית ניתנת מדי חודש.

כדי לדעת מהי חומרת הפגיעה (דרגת אי הכושר) יהיה על מבקש הקצבה לעבור ועדה רפואית, במסגרת הועדה ייבדק הנושא בצורה מעמיקה וייקבעו אחוזי הנכות. יש לציין שהזכאות לקבלת הקצבה ניתנת לתושב ישראל מגיל 18 עד לגיל הפנסיה, לעקרת בית ולחייל או מתנדב בשירות חובה או שירות לאומי שעומדים בתנאים.

אילוסטרציה. צילום: shutterstock

 

מהם שיעורי קצבת נכות כללית?

נכון לשנה זו (2019), מקבלים אנשים בדרגת אי כושר שנעה בין 100%- 75% סכום מרבי שעומד על 3,312 שקלים. אנשים שנקבעה להם דרגת אי כושר של 74% מקבלים קצבה חלקית, סכום זה עומד על 2,236 שקלים. אנשים שנקבעה להם דרגת אי כושר של 65% מקבלים קצבה חלקית, סכום זה עומד על 2,022 שקלים. אנשים שנקבעה להם דרגת אי כושר של 60% מקבלים קצבה חלקית, סכום זה עומד על 1,903 שקלים. יש לציין שלסכום הקצבה הכללית יכולים להתווסף סכומים נוספים שמכונים בשם: "תוספת תלויים".

 

כיצד ניתן להגיש תביעה לקצבת נכות כללית?

את התביעה לקצבת נכות כללית יש להגיש לביטוח הלאומי. על מגיש התביעה למלא את טופס התביעה לקצבת נכות כללית. לטופס התביעה יש לצרף מסמכים שונים, ביניהם: תעודות רפואיות, אישורים על טיפולים רפואיים, אישורים מטעם העבודה או בית הספר ופרטי חשבון הבנק של התובע.

אפשר להגיש את המסמכים באמצעות הדואר, תיבת השירות של הסניף או הפקס. כמו כן, ניתן להגיע אל הסניף או לשוחח עם נציג משרד הביטוח הלאומי והנציג ימלא את הפרטים. ניתן גם לבצע את ההגשה דרך האינטרנט. במידה שמדובר על עובד עצמאי, עליו להצהיר על כל שינוי במקום העבודה ובהכנסות ולצרף להצהרה את התשלומים האחרונים של מס ההכנסה.

 

קבלת סיוע מחברה שמתמחה בתחום

תהליך הגשת התביעה אינו פשוט, לרבות הצורך לעבור ועדה רפואית. כדי להקל על התהליך ניתן לפנות אל חברות מקצועיות שמתמחות בתחום ומסייעות לאנשים שמעוניינים לקבל קצבת נכות כללית לקבל את הסכום שמגיע להם.