בשני העשורים האחרונים, עם העלייה המהירה במחירי הדירות בישראל וירידת התשואה לנכס רבים החלו להשקיע בדירות בארה"ב, באירופה ובמקומות נוספים בעולם. ישראלים אחרים התגוררו מעבר לים וחזרו לישראל ובמהלך שהותם רכשו נכסים שנשארו למטרת נופש או השקעה. בעוד מספר עשורים הנכסים הללו יעברו לילדים או ליורשים אחרים שלנו על פי בחירתנו בצוואה. בעוד נכסים בארץ מנוהלים על ידי צווי הירושה שניתנים בישראל, במדינות מעבר לים המצב מורכב יותר. חלק מהמדינות יפעלו לפי הנחיית הצוואה ואחרות יעניקו את הזכות בנכס לבן הזוג או הילדים. במאמר זה נדון במורכבות של עריכת צוואה על נכסים בחו"ל.

אילוסטרציה. צילום: freepik

נכסים בחו"ל יחולקו על פי חוקי המדינה

כאשר אדם מוריש למשפחתו נכסים במדינה זרה חלוקת הנכסים תערך לפי החוקים של אותה המדינה. למשל, נכס בבריטניה עשוי להתחלק בין בני הזוג להורים במידה ואין ילדים או לעבור לילדים לאחר ניכוי מס ירושה. בארה"ב ניתן להוריש את העזבון לילדים, לבני הזוג או לאדם נוסף על פי העיקרון של "חופש ההורשה". בצרפת, לעומת זאת אתם עשויים לגלות כי המדינה מתעלמת מרצונכם שהוגדר בצורה מפורשת בצוואה ופועל על פי החוק המקומי המעניק לילדים ולבן הזוג חלק מהירושה.

לכן, לפני שאתם מנסחים צוואה הנוגעת לנכסים במדינה זרה חשוב להכיר היטב את חוקי המדינה ולהיעזר בשירותיו של עורך דין צוואות וירושות ישראלי הבקיא גם בחוקי המדינה בה נמצא הנכס. מעבר לכך, יתכן ובחברת הניהול האחראית על תחזוקת הנכס וגביית הכספים ישנם כספים שהצטברו לאורך הרבעון. חשוב לדעת כי גם כספים אלה יועברו ליורשים בהתאם לחוקי אותה המדינה.

עריכת צוואה לנכסים בחו"ל: שפת הצוואה

כאשר היורשים שלכם ירצו לממש את הצוואה הכתובה בשפה העברית הם יצטרכו לבצע תרגום נוטריוני של הצוואה לאנגלית או לשפת היעד המדוברת במדינה הזרה. חלק מהמוסדות באותה מדינה ידרשו גם תעודת פטירה בנוסף לירושה המתורגמת לשפה זו. יש הבוחרים לכתוב שתי צוואות – אחת בעברית הנוגעת לנכסים בישראל ומדינה הזרה ואחת בשפה הזרה הרלוונטית למיקום הנכס.

חושבים לכתוב את הצוואה באנגלית בלבד? חשוב לדעת כי צוואה בשפה זרה בלבד עשויה שלא להיות תקפה בישראל להורשת הנכסים המקומיים בארץ ולכן לא מומלץ לבחור לכתוב בצוואה בשפה זרה בלבד.

חוקי המיסוי על הנכסים

לצד חוקי הירושה השונים בין מדינה למדינה כדאי לדעת כי במדינות רבות בעולם עדיין יש מס על העזבון או הנכס המועבר בירושה. בארה"ב, נכון לשנת 2019 נכסים ששווים עולה על 60,000 דולרים יחייבו תשלום מס ירושה. באירופה, מדינות רבות יגבו מס על הכספים והנכסים במדינה בכל שווי. לפני שאתם ממהרים לממש צו ירושה על נכס בחו"ל מומלץ לפנות לעזרת עו"ד המומחה במימוש הצוואה שיוכל להגיש את המסמכים הדרושים למדינה על מנת לחשב ולשלם את המס בעת קבלת הנכס.

האם נכון יותר לרשום את הנכס בצורה שיעבור ליורש עוד בחייכם?

בחלק מהמדינות קיימות אפשרות לרשום את הנכס בצורה שיעבור ליורשים שלכם. לדוגמה: בארה"ב תוכלו לרשום את הנכס על שם Estate או ליצור Joint Venture. פתרון זה יכול להוות חלק מתכנון מעגל ההורשה המשפחתית אך עשוי ליצור גם אתגרים נוספים במידה ותרצו למכור את הנכס עוד בחייכם ותצטרכו את אישורו של היורש. לכן, כבר היום, גם אם אתם עדיין צעירים מומלץ לחשוב על העתיד ולפנות לשירותי עו"ד המתמחה בצוואות וירושות ולבצע תכנון מקיף של הורשת ההון שצברתם בחייכם.

* אין לראות במאמר המלצה משפטית.