קרסנטי. "חברי המועצה החרדים כיבדו אותי". צילום: יואב דודקביץ'

בגיל 29 ניצן קרסנטי כבר חושבת רחוק, אולי הכי רחוק שאפשר. "אני חולמת יום אחד להיות פה ראשת ממשלה", היא לא מפחדת להצהיר, "ולכן אני רוצה להיות כמה שיותר קרובה למנהיגים. שינויים מגיעים מלמעלה, ולכן צריך להיות בפוליטיקה".

כשקרסנטי, ראש הלשכה של ראש העירייה בשלוש השנים האחרונות, מדברת על להיות קרובה לצמרת הפוליטית היא מתייחסת להחלטה שלה לעזוב בקרוב את כיכר ספרא ולהצטרף למסע של ניר ברקת בזירה הארצית. "כרגע אנחנו מתמקדים בלסיים את הקדנציה כמה שיותר חלק, לסגור את כל הפינות", היא אומרת. "אנחנו עוד לא עוסקים באיזה תפקיד ישמש כל אחד מאיתנו בצוות הארצי של ניר. אני ממשיכה איתו כי אני מאמינה בו, אבל טרם יודעת באיזה תפקיד במדויק".

"הצעירים בורחים? ממש לא"

קרסנטי מגדירה את עצמה דתייה קונסרבטיבית. היא נשואה לנתנאל והשניים מתגוררים בשכונת רחביה. לאחר שירותה הצבאי למדה באוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע תואר בפוליטיקה, ממשל וכלכלה. "היה לא קל. הרבה מהמרצים שם פוסט־ציונים שהאידיאולוגיה שלהם מוכוונת לאידיאולוגיה מסוימת שנוגדת את זו שלי", היא מציינת בחיוך. "ההסכם שלי עם נתנאל היה שאנחנו עוברים לגור במקום אידיאולוגי - ובחרנו בירושלים. אנחנו פה כבר ארבע שנים והקמנו בית מעורב. אני דתייה והוא דתל"ש. זה הולך מצוין".

צעירים בחתך הגיל שלך לרוב בוחרים לנטוש את העיר. 
"קודם כל אני מתנגדת לתזה הזאת שאומרת שהצעירים נוטשים את העיר. זה פשוט לא נכון. אתה מוזמן להסתובב בעיר ולראות בעצמך מסות של צעירים".

זמן קצר אחרי שנחתה בעיר נכנסה קרסנטי אל קומה 6 בכיכר ספרא, היישר אל תוך הקדנציה השנייה של ברקת בעיר, זו שרבים טענו כי היתה הפחות טובה של ראש העירייה. "שמעתי את הטענות שהוא היה מנותק מהציבור", היא מסנגרת, "אבל אתה הולך ברחוב וקולט את כמות האהבה שהציבור מעניק לו. אני חושבת שהקדנציה השנייה של ניר היתה הרבה יותר בוגרת מהראשונה. אם בראשונה היה שיח מפולג של 'אנחנו' ו'הם', בשנייה זה היה יותר של אחדות".

יש כאלה שאומרים שברקת התקשה בקבלת החלטות.
"היו פעמים שבכל מיני סוגיות נפיצות חשבנו שלא כדאי שהוא ייקח חלק בוויכוח, אבל הוא מבחינתו אמר 'מה פתאום, זה התפקיד שלי'. הוא ניהל מצבים שלא בקונצנזוס גם כשהוא שילם על זה מחיר".

קלדנית או מכינה קפה

הכניסה של קרסנטי לתפקיד משמעותי בכיכר ספרא הביאה איתה לא מעט הפתעות"השכבה הבכירה של הנהלת העירייה שברה לי את כל הסטיגמות של עובדי המגזר הציבורי, של כאלה שעובדים עד ארבע ולא זזים מהכיסא", היא אומרת

אלא שלצד ההפתעות הנעימות היו גם לא מעט דברים מעצבנים - בעיקר השוביניזם. "למרות שכיום יותר מקובל לדבר על נשים חזקות, זה עדיין לא בא טבעי לכולם", היא משתפת. "השוביניזם שנתקלתי בו הגיע בדברים הקטנים. כך למשל היה חבר מועצה, חילוני דווקא, שבמהלך דיון על איזשהו פרויקט חשוב חשבתי שהוא טועה בגישתו. באיזשהו שלב, כשהדיון הפך ליצרי, הוא צרח עלי 'את סתם ילדונת קטנה'. הסתכלתי עליו ואמרתי 'אז זה מה שיש לך לומר לי? לגבר היית אומר דבר כזה?'"

המקרים השוביניסטיים לא הסתיימו כאן. "בשלוש השנים הללו היה קטע כזה שבכל פעם שנכנסתי עם ניר לישיבה עם דרג מקצועי שלא הכיר אותי, אוטומטית כל אחד מהיושבים בשולחן הסביר לי איך להכין לו קפה", היא נזכרת בסיטואציה אחרת. "במקרים כאלה הייתי מכוונת אותם למטבח. אני לא חושבת שזה מגיע מתוך רוע. הם פשוט רגילים שהאישה הצעירה בחדר היא או קלדנית פרוטוקול או מכינה קפה. הכי מעניין היה הקשר שלי עם חברי המועצה החרדים. אצלם פחות מקובל שיש אישה בתפקידי ניהול בכיר, אבל היום אני חברה של כולם. הם נלחמו בדעות שלי עד כלות, ואני נלחמתי בהם לא פחות, אבל כבני אדם אני חייבת לומר שהם האנשים שכיבדו אותי וייזכרו לטוב".

היה פעם שנפגעת מהערה שוביניסטית?
"כן. לפני חודשיים חבר מועצה יצא מהחדר של ניר, עבר לידי וזרק לי בזלזול 'תקבעי לי למחר'. אמרתי לו 'אתה לא יכול לדבר אליי ככה, אתה לא תזרוק לי הערה כאילו אני עובדת אצלך'. והוא פשוט לא הבין את זה והשתולל וצרח. זה מעליב".

"אין פה שום דיל פוליטי"

איך ירושלים תיראה בעוד עשור?
"העיר בכיוון חיובי. אני לא מתחברת להיסטריה של ירושלים בקריסה והכול רע. זה לא ככה. כל המועמדים הם אנשי עשייה ומי שינצח הכול יהיה בסדר. לדעתי הקיטוב שהיה פה פעם פשוט נעלם כמעט. יש פה משהו יפה.

"אם פעם היתה מלחמת עולם על תקציב לבית הפתוח למשל, היום גם הנציגים החרדים מוחים בשביל הפרוטוקול, אבל מבינים שבסופו של דבר התקציב יעבור ועדיף להם להתמקד במה שחשוב באמת".

יש מצב שברקת עשה טעות בכך שלא העמיד יורש?
"לתפיסתו של ניר לא היה מישהו עם פוטנציאל שהיה אפשר לגדל אותו כיורשו, אין מישהו בעירייה בסדר גודל כזה. ניר באמת מאמין בזאב אלקין ולכן הוא שם בצד את המחלוקות שהיו ביניהם. אין פה שום דיל פוליטי".