ליאון וברקוביץ׳ בכותל. צילום: יואב דודקביץ׳

יום שלישי ה-13 בנובמבר 2018: ירושלים הולכת לסיבוב בחירות שני. בעוד כשבועיים יצעדו תושבי ירושלים לקלפיות בפעם השניה, ויכריעו מי יעמוד בראשות העירייה בחמש השנים הקרובות. משה ליאון או עופר ברקוביץ. ליאון מגיע לסיבוב השני כשהוא בטוח בניצחונו. אמש הוא אמר כי "ירושלים לא מוענקת בקלות, נעבוד קשה ובעוד שבועיים ננצח". במקום השני מולו נמצא עופר ברקוביץ, המועמד החילוני שציפה לנצח כבר בסיבוב הראשון, אבל התאכזב נוכח אחוזי ההצבעה הנמוכים יחסית בשכונות החילוניות מה שהוביל אותו למקום השני והמכובד.

הקולות של אלקין, הפיצול החרדי, והתנהגות החילונים

על דבר אחד כולם מסכימים - המפלגות החרדיות יכריעו את הסיבוב השני. הפעם, הם מפוצלים מתמיד, בעוד אגודת ישראל עמדה תחת יוסי דייטש שהפסיד אמש, דגל התורה וש"ס תמכו במשה ליאון ולמעשה הובילו אותו עם בנק של עשרות אלפי קולות, למקום הראשון. השאלה הגדולה היא האם אגודת ישראל המאוכזבת תמחל על כבודה ותחבור בסיבוב השני לליאון ובכך למעשה להבטיח את ניצחונו? נדע לא בעוד הרבה זמן.

יו"ר סיעת אגודת ישראל, ח"כ מנחם אליעזר מוזס כבר הודיע הבוקר כי בכינוס מועצת גדולי התורה הוא ימליץ למנהיגים הרוחניים לחבור לליאון בסיבוב השני, כדי למנוע מברקוביץ לנצח. השיקול מבחינתם, פשוט. החרדים ייצאו להצביע בהמוניהם, בעוד שהחילונים שלא יזכו הפעם ליום שבתון נוסף, לא ימהרו לגשת שוב לקלפיות.

תסריט נוסף שקיים על השולחן הוא תמיכה שקטה של חסידות גור המונה כמה אלפי בעלי זכות בחירה, במועמד החילוני עופר ברקוביץ, או אולי אפילו תמיכה רחבה של חוגי אגודת ישראל כולה. תמיכה פומבית בוודאי שלא תהיה, השאלה היא רק האם בגור ישחזרו את התמיכה השקטנה בניר ברקת בפעם הקודמת.

השאלה הגדולה היא כיצד יתחלקו תומכי אלקין. סביר להניח שהמחנה שלו יפוצל. בעוד החרדלי"ם מהבית היהודי יבחרו בליאון כדי למנוע ניצחון של ראש עיר חילוני, הדתיים ומחנה בלתי מבוטל מתוך הסניף יחברו דווקא לברקוביץ'.

כך או כך, אם מגמת אחוזי ההצבעה הנמוכים בשכונות החילוניות תימשך גם בסיבוב השני, זה עשוי לשחק לטובתו של משה ליאון.