משה ליאון. צילום: יואב דודקביץ'

1.השתיקה של 'התעוררות'. יממה לאחר פרסומן, נראה כי קלטות משה ליאון זעזעו בעיקר את הברנז'ה. הציבור הירושלמי אינו מתרגש מדילים פוליטיים ובטח שלא מחוק הגיוס. אם יורשה לי להמר הנזק בקלפי עבור ליאון, אם בכלל, יהיה בשולי השוליים

אומנם יש פה משהו שחלק מהמועמדים יכולים לנצל כדי לנגח מעט את יריבם, אך אין כאן חשד לפלילים. גם לא הבטחה הקשורה לראשות העירייה.

מרתק הרבה יותר לבחון את הדממה מהכיוון של סיעת 'התעוררות'. לו רק רצו, ברשתות החברתיות כבר היו מדברים רק על משה ליאון, אבל ב'התעוררות' החליטו לשתוק. הם לא תקפו, גם לא דיברו על שטיקים ודילים. אפילו בקשה לתגובה מדודה נדחתה בנימוס.

הסיבה: ברקוביץ' צריך את ליאון חזק. קריסה שלו עלולה לסמן גם את גורלו של ברקוביץ', שמעדיף אותו בסיבוב השני. הסיבה ברורה -מדובר, על הנייר, במועמד היחיד שעשוי על פי ניתוחים שונים לא לזכות לתמיכת כל החרדים בסיבוב השני, וכזה שבסביבתו של ברקוביץ' רואים כמי שיכול להיות להם נוח יותר לקרב ראש בראש

במידה מסוימת, ייתכן שבמטה ברקוביץ' נבהלו מן הקלטות עוד יותר מליאון עצמו.

ברקוביץ'. צילום: דנה קופל
2.
המגעים מתחממים. שלשום ברדיו קול חי עלה עופר ברקוביץ' לשידור והכחיש בקולו את המגעים עם חסידות גור. הוא העיד שהוא אינו עוסק בכך. הוותיקים שבינינו זוכרים היטב שבדיוק באופן הזה נהג שמעון פרס לשגר בלוני ניסוי לפני החלטה פוליטית דרמטית.  

 לו תחברו את ברקוביץ' לפוליגרף הוא כנראה ייצא דובר אמת. הוא מקפיד שלא לנהל את המגעים בעצמו ואף מוודא שאיש מחברי מועצת העיר של 'התעוררות' לא ינהל את המשא ומתן. ברקוביץ' מבין את הנזק האלקטוראלי של תמיכה חרדית בסיבוב הראשון. בסיבוב השני הוא כבר בונה על תמיכה רשמית

האמת המעשית היא אחרת. המגעים בין 'התעוררות' לחסידות גור מתקדמים מאוד, ואף לבשו צורה מעשית. על פי גורמים שונים, בהצעה, שעליה דנים הצדדים מאחורי הקלעים, יוסי דייטש יתמודד בסיבוב הראשון בעיקר כדי להבטיח שאלקין לא יעלה לסיבוב השני. בתמורה, הוא יקבל את התיקים שבהם הוא חפץ, ועוד דובדבן אחד משמעותי במיוחד - יחזיק בזכות וטו בעת מינוי מנכ"ל העירייה

אם זה ההסכם, מדובר ברעידת אדמה. המנכ"ל הוא האיש שמתווה את מדיניות העירייה. לעיתים, עדיף מנכ"ל מטעם ולא ראש עירייה מטעם. אחרי ראש העירייה מדובר כנראה בתפקיד המשמעותי ביותר בירושלים

זכות הווטו של בחירה במנכ"ל שוות ערך לשליטה בעירייה כולה. אם ההסכם הזה ייצא לפועל, הוא יהיה נדיב יותר מההסכם של ליאון עם דגל התורה וש"ס ושל אלקין עם בני תורה. הישג לא רע בעבור מי שפתח את הקמפיין שלו בסיסמה 'בלי דילים ובלי שטיקים'. 

3. החרד"ל חוזר לאופנה. חרדל הוא הצבע הבולט של החורף הנוכחי. ביחד עם הביגוד המנומר, חנויות הבגדים רוויות בצבע הזה. רבות מהן אף מקצות לו מדף נפרד.  

גם בבחירות האלה, החרד"ל חוזר לאופנה. אחרי שנים שבהם הפוליטיקאים רדפו רק אחרי החרדים,  החרדים הלאומיים שוב במרכז העניינים. מרבית המועמדים היו מוכנים להבטיח כמעט כל דבר כדי לקבל את תמיכתו של הרב צבי טאו, ראש ישיבת הר המור.

שיתוף פעולה פוליטי עם החרדים הלאומיים מועד לכישלון. לו תשאלו את ניר ברקת, הוא יעיד שהם קשים יותר וקיצוניים יותר מן החרדים. ראש העירייה ידע כי החרדים יודעים להיעלם בהצבעות רגישות. הוא רק צריך להזכיר להם שהם טרם התפללו ערבית. לעומתם, החרד"לניקים לא יחמיצו שום ישיבה ולא יתפשרו על שום סעיף

יוסי דייטש עלול להיות הקורבן הבא של הדוגמטיות החרדית. בימים אלה הוא מקבל מסרים שהרב טאו זועם על המגעים בין 'התעוררות' לגור. החרדים חושבים פוליטית, הרב טאו חושב תורנית. הוא לא יקדם מועמד שתומך במצעד הגאווה או בפתיחת מקומות בשבת.

כהרגלו, הרב טאו אינו מתבטא בפומבי, אבל מסריו עוברים במהירות. כרגע, בסביבתו מדברים אפילו על אפשרות של הקפאת התמיכה בדייטש עד שיתגלה טיב המשא ומתן. גורמים בסביבתו של הרב טאו מדגישים כי הרב מרגיש שסוחרים בו. במחנה דייטש מנסים להסביר שהם משחקים דווקא בברקוביץ'. 

ביום ראשון, במקביל להחלטה הסופית של דייטש, הרב טאו צפוי להכריע סופית בסוגיה - וכל תמונת הבחירות עשויה להשתנות בפעם המיליון.

4. 
די לאלימות. אנחנו מתקרבים לרגע האמת. האדרנלין עולה וגם הרוחות מתלהטות. המתח בין מטה אלקין ובין מטה ליאון מתחיל לעבור את גבולות היריבות הפוליטית ולהדאיג את פעילי שני המטות. אחרי שבועות של אלימות ברשת, שלשום האלימות קפצה מדרגה, בזמן הביקור של בנימין נתניהו בשוק. לטענת פעילי אלקין, חלק מפעילי ליאון ארבו להם ולראש הממשלה וניסו לפוצץ את הביקור. במטה אלקין הגישו תלונה במשטרה, אך מאוחר יותר באותו הערב פלר חסן-נחום מסיעתו של אלקין השתמשה בביטויים לא ראויים כלפי ליאון ומפלגתו.

זה הזמן של כולנו לעצור לרגע ולהבין שגם לאחר יום  שלישי, כולנו נוסיף לחיות ביחד. בואו נשמור על כללי משחק דמוקרטיים ופוליטיים. זה הזמן להרגיע את הרוחות ולזכור שלכולנו יש מטרה אחת והיא טובת ירושלים. אלימות רק תרחיק את המטרה שחשובה לכולנו.