ליצמן. צילום: מוטי קמחי

1.הדילמה של ליצמן. מי ששמע את יעקב ליצמן בימים האחרונים כמעט שמט את לסתו מתדהמה. סגן שר הבריאות החמיא שוב ושוב דווקא לעופר ברקוביץ' והמאזין התמים עוד יכול היה לחשוב שאגודת ישראל מריצה את המועמד החילוני של 'התעוררות' לראשות העירייה. ליצמן דיבר על מפגשיו עם ברקוביץ' ועל ההתרשמות שלו כי מדובר בבחור רציני שאינו מתכוון להילחם בקודשי ישראל ובסטאטוס קוו.

למי שנבהל, חשוב להבהיר: ליצמן בקושי מכיר את עופר ברקוביץ'. הוא ודאי אינו יודע דבר על רצינותו או אופיו. למעשה, כשמדברים עם גורמים בסביבתו של ליצמן מגלים שככל הנראה יו"ר 'התעוררות' איננו מעניין אותו. אותם גורמים מציינים כי הדברים כוונו בעיקר לעברו של ינקי קנייבסקי, נכדו של הרב קנייבסקי והאיש החזק ביותר בדגל התורה, שהפך את הפילוג ביהדות התורה לעובדה מוגמרת. 

"לליצמן נמאס לשמוע את ההתנשאות של אנשי דגל התורה שמשוכנעים שמשה ליאון יהיה ראש העירייה הבא", מסבירים בסביבת ליצמן. "אנחנו רוצים להוכיח לדגל התורה ששום דבר לא סגור".

2.ניפגש בסיבוב (השני). ליצמן פוליטיקאי מיומן. הוא יודע היטב שבתמונת המצב הנוכחית קשה לראות איך יוסי דייטש ינצח את הבחירות ולכן הוא מביט כבר אל עבר הסיבוב השני. על פי הערכותיו, נכון להיום, משה ליאון ועופר ברקוביץ' מעפילים אל הסיבוב השני. במצב כזה, אגודת ישראל נמצאת במצוקה אמיתית האם לתמוך במועמד של דגל התורה או במועמד שבעיני רבים במגזר הוא נגד התורה.

אלא שנראה כי ליצמן כבר בחר - הוא יעשה הכול כדי שמשה ליאון לא יהיה ראש העירייה. הוא אינו מסוגל לחשוב שבדגל התורה ינצחו אותו. הוא גם אינו מסוגל לחשוב שמעמדם בקואליציה יהיה חזק יותר מאשר מעמדו של דייטש. "אנחנו בתסבוכת רצינית, אבל הסיכוי היחיד שלנו לשמור על מעמדנו, הוא להביא לכך שבדגל התורה יבטלו את התמיכה בליאון ויבינו שבשום מצב לא ניתן שהוא יהיה ראש העירייה הבא", מסבירים בסביבתו של דייטש.

3.המכתב שהחזיר את דייטש לקרקע. דייטש היה אופטימי אתמול בצהריים. למרות הפיצוץ באלעד, הוא האמין שהתחזקותו בציבור הכללי והתמיכה של אורי לופוליאנסקי במועמדותו תגרום לגדולי התורה הליטאים לפחוד ממרד פנימי ולבטל את התמיכה בליאון. מכתב התמיכה של הרב קנייבסקי שמפורסם הבוקר בכל רשתות התקשורת החרדית החזיר את דייטש לקרקע. התמיכה של דגל התורה במשה ליאון הפכה לעובדה מוגמרת.

במצב כזה יש שתי אפשרויות. הראשונה היא הבנה של דייטש כי תם הטקס ובהתאם לכך חבירה לזאב אלקין, מהלך שעשוי למנוע מליאון להעפיל לסיבוב השני ויבטיח את מקומו של דייטש כממלא מקום ראש העירייה וכמנהיג הפוליטי של החרדים בירושלים.

האפשרות השנייה היא ללכת עד הסוף  ולתמוך בברקוביץ' בסיבוב השני רק כדי שליאון לא יהיה ראש העירייה. ליצמן מבהיר בכל הזדמנות כי מבחינתו אין שום הבדל בין תמיכה בברקת ובין תמיכה בברקוביץ'. הוא רומז בכל הזדמנות כי אם ב'התעוררות' יימצא האדם שיידע לטוות את החוטים, ייתכן שיש פה חלון הזדמנויות נדיר לשיתוף פעולה בין הסיעה הפלורליסטית לאגודת ישראל.

4.המכשול: האדמו"ר מגור. לכאורה הבחירה ברורה. ליצמן הוא פוליטיקאי מיומן והוא יודע שהברית עם 'התעוררות' נראית כחסרת סיכוי ואילו הסכם עם אלקין הוא כמעט חסר סיכון. דיל כזה יעזור לאלקין לנצח את הבחירות ובתמורה יבטיח לאגודת ישראל את שלושת התיקים החשובים להם - חינוך, כספים, ותכנון ובנייה. דייטש היה חותם היום על הסכם כזה וכנראה שגם ליצמן.

הבעיה היא שדייטש וליצמן אינם קובעים דבר במערכת הבחירות הנוכחית, אלא האדמו"ר מגור, יעקב אריה אלתר, שהגיע אמש לכנס בחירות מיוחד של דייטש והודיע על תמיכה מוחלטת במועמד החרדי. "בעזרת ה' תהיה ברכה והצלחה", הוא בירך אותו.

דייטש והאדמו"ר מפרשים אחרת מהי ברכה והצלחה. דייטש חושב פוליטית, אבל האדמו"ר, שצפוי להגיע לגבורות ועבר שנה בריאותית לא פשוטה, מביט על התמונה מזווית אחרת. השיקולים הפוליטיים אינם מעניינים אותו, גם לא תמונת הסיכויים. מבחינתו, ברגע שדייטש התחייב שהוא רץ עד הסוף, הוא חייב לעמוד בכך. בסביבתו מספרים כי בגילו המתקדם, הרבי רק רוצה לתקן את העוול ההיסטורי של התמיכה בניר ברקת על חשבון מאיר פרוש.

בימיו הגדולים, ליצמן היה כבר משכנע את האדמו"ר מגור לפרוש ולחבור לאלקין, אבל בשנים האחרונות הוא כבר איננו המוציא והמביא של האדמו"ר מגור. למוד ניסיון העבר, הוא נמנע מלשכנע את האדמו"ר מגור לקבל החלטות פוליטיות. "מי שרוצה לשכנע אותו, מוזמן לעשות זאת ולהודיע לי", הוא מבהיר.

מי שלקחו על עצמם את המשימה אלה האדמו"רים של החסידויות האחרות. אומנם הם מביעים בכל הזדמנות תמיכה ביוסי דייטש וגם הוציאו קול קורא השבוע, אבל הם מבינים שמעמדם שונה מזה של חסידות גור. מעמדו של הרבי מגור מובטח בכל קואליציה, אבל החסידויות נלחמות על חייהן.

במחנה אלקין לוחצים על האדמו"רים לפנות אל האדמו"ר מגור ולשכנע אותו לשנות את דעתו. דייטש מודע למהלכים ואינו מנסה למנוע אותם. ההיפך הוא הנכון. בסביבתו נבהלו שהפרסומים השבוע על היחלשות אפשרית אצל אלקין יפגעו בניסיון לשדך בין הצדדים. "כדי שהמהלך יצליח, אנחנו חייבים לשכנע את כולם שהשידוך בין אלקין לדייטש יוביל לילדים מוצלחים", התבטאו בסביבת דייטש.

בינתיים, האנשים שבסביבת האדמו"ר אינם ממהרים לשום מקום. כמו סוחרים ממולחים הם יודעים שמיום ליום, המחיר עולה. חלון ההזדמנויות ייפתח לקראת אמצע השבוע הבא. "המטרה של כולם היא להגיע לשבת הבאה כשהחסידים כבר יודעים במי הם רוצים לתמוך בבחירות", מסבירים בשני המחנות. "מהניסיון של כולנו, ההסכם ייחתם בין חמישי לשישי".