ליאון. צילום: יואב דודקביץ'

1.משחק הקלפים של ליאון. לפעמים נדמה כי משה ליאון מנהל את מערכת הבחירות הזאת כמו בפיקולינו. אחרי כל קלף שהוא מקבל, הוא מעניק קלף גם ליריבו. בסיבוב הקודם הוא ויתר על אגודת ישראל וכל הפלג הירושלמי לטובת דגל התורה. השבוע הוא ויתר על חגית משה, כדי לקבל את אריה קינג. המטרה ברורה: לגייס קבוצות כוח גדולות וממושמעות. בסיבוב הראשון זה עבד לו בצורה מושלמת. בינתיים, ליאון ממשיך להפתיע גם לקראת הסיבוב השני.

מאז יום שישי ליאון מתהלך כמנצח. מבחינתו הוא שלף את הקלף המנצח שיוביל אותו לניצחון. לאחר התמיכה הצפויה של אגודת ישראל, ליאון אמור להיות ראש העירייה הבא. הוא הודה לאביגדור ליברמן שסגר בעבורו את הפינה עם יעקב ליצמן ושחרר אותו ליהנות בימיו האחרונים כאזרח.

ליאון לא לקח בחשבון שהאדמו"ר מגור רותח בכל פעם שהוא שומע את שמו של שר הביטחון. מבחינתו מדובר בסדין אדום. לו זה היה תלוי בו, הוא לא היה מנהל מו"מ עם ליברמן שאחראי לחוק הגיוס ונסע עד אשדוד כדי לתמוך במסעדה שפתוחה בשבת.

בשני הצדדים מכחישים שבשיחה של ליצמן וליברמן עלה נושא הגיוס. כך או כך, הרגישות בחסידות גור לליברמן עשויה לדחות את הודעת התמיכה. לאיש מהם אין שום כוונה לעשות לליאון ולליברמן חיים קלים.

דבר אחד ברור. גם אם בגור יביעו תמיכה בליאון, אלפי המצביעים של החסידות המשמעותית הזאת אינם מתכוונים לנהור אל הקלפיות. מרביתם צפויים להישאר בבית גם ביום הבוחר. או במילים אחרות: ליאון אולי בונה על כל 26,116 מצביעי אגודת ישראל. ניתן להניח שהוא יסתפק אפילו במחציתם.

דייטש ביום רביעי האחרון. צילום: לירן תמרי

2.המכה של ליצמן ודייטש. בימים שלפני הסיבוב הראשון אגודת ישראל יכולה הייתה לדרוש את השמיים מליאון ומאלקין. שניהם היו מוכנים להציע הכול לדייטש כדי שיפרוש מן המרוץ. מרוטציה ועד תיק התכנון והבנייה. באגודת ישראל התלבטו בכנות, אבל נשארו לבסוף במרוץ עד הרגע האחרון.

ארבעה ימים בפוליטיקה הם לפעמים כמו נצח. תוצאות הבחירות הותירו את ליצמן במלכוד - ברקוביץ' מציע לאגודת ישראל עולם ומלואו, אבל הצבעה עבורו איננה רלוונטית. בוודאי לאחר שבמשך קמפיין שלם הסבירו בכל החסידויות שחייבים מועמד חרדי. המעבר בין תמיכה בחרדי לתמיכה בברקוביץ' עדיין חד מדי, אפילו בעבור ליצמן.

מצד שני, לליאון כבר לא נותרו כמעט תופינים בארנק. תיק התכנון והבנייה יגיע ככל הנראה לדגל התורה ותיק החינוך כנראה לש"ס. דייטש, שתכנן להוביל את המגזר החרדי, יהפוך להיות סגן ראש העירייה השלישי בחשיבותו במגזר.

למרות היבול הדל, לאדמו"ר מגור לא נותרה ברירה. הוא הבין כי הפעם בחסידויות האחרות לא ישתקו. האדמו"רים האחרים הבהירו כמעט בגלוי כי אם הוא לא יביע תמיכה בליאון, הם יביעו בו תמיכה בעצמם. הם לא יתמכו בברקוביץ' גם אם יתמודד לבד בבחירות הקרובות.

גדול המתנגדים היה האדמו"ר מבעלז שעדיין מחזיק בחסידות הגדולה בירושלים. אחרי ההפסד ביום שלישי, הוא מבין שאין מקום לטעויות. מועמד ימני ודתי שיתחייב לשמור על השבת ועל התקציבים של הציבור החסידי זה בדיוק מה שהוא צריך.

3.התמימות של 'התעוררות'. הקריירה של שמעון פרס רצופה שברונות לב מן הציבור החרדי. פעם אחר פעם הוא היה משוכנע שחברותו עם האדמו"ר מגור ועם הרב עובדיה תשתלם לו ביום הבוחר. פעם אחר פעם הוא התאכזב. ב'התעוררות' סבלו השבוע מסינדרום פרס. לאורך כל השבוע שעבר הם שמעו מחסידות גור שמיד לאחר הסיבוב הראשון הם יביעו תמיכה בברקוביץ'. הם בנו על הטינה החסידית לדגל ולליאון כדי שתתפור את החליפות של ברקוביץ' בדרך לקומה 6.

התעוררות חוגגת בערב הבחירות. צילום: יואב דודקביץ'

גם בעבור 'התעוררות' הקלפים התערבבו מחדש. מיד לאחר הבחירות ההבטחות של גור נעלמו ברגע. הטינה במגזר החרדי פחתה, והחסידים התקררו ביחד עם מזג האוויר.

בצר לו מסתפק ברקוביץ' בחגית משה. מי שרוצה לבדוק את כוחה האלקטוראלי מוזמן לשאול את זאב אלקין. יחד עם זאת, אחרי שמשה ליאון כבר הבהיר לה כי הוא יבנה קואליציה בלעדיה, התקווה היחידה שלה להיות סגנית ראש העירייה היא לחבור לסיעת 'התעוררות' שאותה היא השמיצה לאורך כל קמפיין הבחירות. לעיתים באופן בצורה מכוערת.

4.המלחמה בשאננות. ועדיין, הסיפור לא גמור. בסיבוב הקודם משה ליאון ייחל לאחוזי הצבעה נמוכים. הוא ידע שהמלחמה בין דגל וש"ס לאגודת ישראל תוציא את המצביעים החרדים להצביע בכל מצב ובכל מזג האוויר. אפשר להניח כי הוא קיווה שהציבור הפלורליסטי יישאר בביתו או ייצא לים וישכח מן הבחירות.

התוצאה עלתה אפילו על הציפיות. ביום שלישי שעבר ש"ס ודגל התורה הגיעו לשיא שאפילו הם לא חשבו שהם יגיעו. הוראת הרבנים עוד קיימת, אבל קשה לראות כיצד הציבור החרדי משחזר שוב את תצוגת השיא הזאת, רק כדי לשלשל משה ליאון בקלפי.

במטה ליאון מודעים לסכנה ומנסים להיערך לתסריט שבו אחוזי ההצבעה במגזר החרדי יירדו דרמטית. ליאון אומנם ביטח את עצמו באגודת ישראל ועתיד לכסות את עצמו גם באריה קינג, אבל אם הוא לא יגיע ל-100 אלף תומכים, הוא עדיין יתקשה לנצח. כרגע, המספר הזה עדיין אינו בכיסו.