הנכד יוסף. "ש"ס היום היא לחרדים בלבד". צילום: יואב דודקביץ'

7 ימים לבחירות - והקרע בש"ס נראה גדול מתמיד: נכדו של מרן, יונתן יוסף, מספר 2 ברשימת 'מאוחדים' של אריה קינג ונציגו של אלי ישי בסיעה, יוצא למתקפה חסרת תקדים על אריה דרעי ומצהיר: "הוא השתלט על ש"ס".

יוסף (39) מתייחס לתקופה שלאחר מות סבו, הרב עובדיה יוסף, ולפיצול הגדול שנוצר במפלגה. "אין לי משהו אישי נגד דרעי אלא נגד הנהגתו", הוא אומר. "לדעתי כל חבר כנסת ופעיל בש"ס מבין שהמפלגה במצבה הנוכחי צריכה לבצע מהלכים של שלום בציבור הספרדי. ש"ס נמצאת סביב אחוז החסימה וזה לדעתי בגלל דרעי".

יוסף מתייחס גם לטענות כי עצם העובדה שהוא מתמודד בסיעה שמתחרה בש"ס מגדילה למעשה את הפיצול. "קודם כל - ש"ס זו דרך, לא מפלגה. לטעמי דרעי השתלט על ש"ס. כחבר מועצה אנהג כשיטתו של הרב עובדיה ואלמד את ש"ס כיצד צריך לנהוג".

מאז פטירתו של מרן, בניו ובנותיו מפולגים ביחסיהם עם ש"ס ודרעי. יונתן יוסף בטוח שרובם בצד שלו. "לך תעשה סקר במשפחה. רובם המוחלט איתי ותומכים בי ובטוחים שאייצג את אבא וסבא נאמנה", הוא טוען. "אני לא אעשה פאדיחות לסבא. אני מסתובב בקהילות ספרדיות ורואה בתי כנסת במקלטים, ואני אומר לעצמי 'ריבונו של עולם, ש"ס קיימת 30 שנה. איפה היא?'"

יוסף הנכד מרבה לדבר על התרחקותה לטענתו של ש"ס מהציבור המסורתי ועל התחרדותה של המפלגה שהייתה עד לפני כמה שנים כאבן שואבת לכל יהדות המזרח. "אני מכיר הרבה מזרחיים חובשי כיפות סרוגות בירושלים שפגועים ומרגישים שהמפלגה פשוט לא שמה עליהם. אצלנו הם מוצאים בית".

החיבור שלו עם קינג, איש הימין הקיצוני החל לפני למעלה משני עשורים. "זה היה בשנת 1996", נזכר יוסף, "הייתי אז בנוער מפלגת 'מולדת', כשרחבעם זאבי ז"ל הרים לי טלפון ואומר לי שהקימו מאחז בשכונת מעלה זיתים. לקחתי קבוצת חברים, הגענו בשבת בצהריים ושם פגשתי את אריה קינג. מאז אנחנו חברים. בחמש השנים האחרונות אני משמש כעוזרו האישי ובקדנציה הקרובה אכנס למועצה לצידו".

יש מזרחיים שיצביעו לקינג? 
"מה זה משנה אם אתה מזרחי או אשכנזי או חסיד בעלזא?" טוען יוסף. "במערכת הבחירות הזאת חרשתי את ירושלים. בשום מקום לא אמרתי ש'אני הנכד של הרב עובדיה, אז תבחרו בי'. ממש לא. אנשים מכירים אותי ויצביעו לי בגלל העשייה שלי. אני בטוח שיש מאות מזרחיים שיצביעו בהמוניהם לסיעה שלנו".

יוסף מנסה להציג גישה אופטימית מאוד למערכת הבחירות הקרובה. "נשלוט בכמה שיותר עמדות מפתח ונביא מהפכות", הוא מבטיח. "ש"ס קיבלה אלפי קולות בשכונות מסורתיות בירושלים. זה לא הולך לחזור. הרב עובדיה יוסף קירב את כולם, היום זה לא קורה. ש"ס היום היא מפלגה לחרדים בלבד. אני קורא מכאן לאריה דרעי לפתוח את השורות ולהוביל מהלך של אחדות".

תגובתו של דרעי לא התקבלה עד למועד פרסום הכתבה.