איסור חמור להצביע. צילום: לירן תמרי

בעוד רחובותיה של ירושלים מתמלאים בחודשים האחרונים באלפי מודעות ושלטים הקוראים לצאת ולהצביע בבחירות שיתקיימו ביום שלישי הבא ה -  30 באוקטובר 2018, בחלקים מסויימים בשכונות החרדיות, כמיטב המסורת, קורה הדבר ההפוך: מאות מודעות ופשקווילים האוסרים וקוראים לתושבים לא להשתתף בהן. 

כל זה קורה בעוד במשרד הפנים צופים כי השנה, בניגוד לשנים עבורו אחוז ההצבעה יעלה וזאת לאחר שיום הבחירות הוכרז כ׳יום שבתון׳. בשבועות האחרונים יצא המשרד בקמפיין בכלי התקשורת ושלטי חוצות ״בוחרים לבחור״, וזאת על מנת לעלות את אחוז ההצבעה, לעומת זאת ברחובות החרדים בבירה מתנהל קמפיין הפוך "איסור חמור להשתתף בבחירות".

צילום: לירן תמרי

30 אלף קולות אבודים

קהילות גדולות נמנעות מלהצביע מקום המדינה לבחירות לכנסת ולרשויות המקומיות בירושלים. האיסור להצביע בבחירות לעירייה מגיע מהעדה החרדית וכל מי שמשתייך לקבוצה זו נמנע מלהשתתף בבחירות. למרות זאת, יהיו כאלה שכן יצביעו בעקבות שינויים שעוברת החברה החרדית בשנים האחרונות. על פי הערכות, מתוך 638,405 בעלי זכות בחירה בירושלים, כ- 110 אלף חרדים כן ייקחו חלק מהותי בבחירות השנה

בנוסף לעדה החרדית המהווה את החלק הגדול גם חסידות סאטמר, חסידות תולדות אהרון, חסידות פרושים, וחסידויות שונות וקטנות יחרימו את הבחירות השנה. מדובר בכ-13 אלף משפחות בסך הכל שלא מצביעות -  שווה ערך לכ-30 אלף קולות.

"לא משתתפים". צילום: לירן תמרי

במודעות שפורסמו בשכונת מאה שערים מציינים כי על פי דעת תורה קיים איסור חמור להצביע ואף מונים מהן הסיבות. בנוסף, לפשקוולים המסורתיים על מרפסות רבות נתלו שלטים כגון: "יהודים אנו, לא ציונים. אין אנו משתתפים בבחירות הטמאות", ו-"לא משתתפים בבחירות האסורות לעירייה הציונית״. בנוסף, לכל אלו רוססו גם כתבות גרפיטי בשכונה "לא מצביעים" ו-"יהודי לא מצביע". 

צילום: לירן תמרי

הגרפיטי נגד הבחירות. צילום: לירן תמרי