סלמן (בחולצה הלבנה). "החלטתי לעשות מעשה". צילום: יח"צ

שנה לפני הבחירות - הזירה המוניציפלית מתחילה לרתוח: בזמן שראש העירייה ניר ברקת טרם הודיע רשמית האם ירוץ בפעם השלישית לראשות העירייה, מי שהיה אחד מיועציו - אבי סלמן, כבר הכריז על כוונתו להתמודד בבחירות שיערכו באוקטובר הבא. בסביבת ברקת קיבלו את ההחלטה בזלזול והכריזו עליה כ"הזויה", אבל סלמן, ששימש עד לאחרונה כמנהל מחלקת פיתוח עסקי בעירייה, חדור מוטיבציה. בראיון למיינט ירושלים הוא חושף את הקרע בינו לבין ראש העירייה ומסביר איך הוא מתכוון לכבוש את הבירה. "זה אפשרי בעזרת עבודה קשה", הוא מצהיר.

איש השטח של ברקת

ביום שלישי השבוע, במסיבת עיתונאים באולמי 'פאביליון' בעיר, הכריז סלמן (37) על כוונתו להתמודד בבחירות לראשות העירייה. עוד לפני מסיבת העיתונאים, גורמים בסביבתו של ברקת התריעו כי סלמן עתיד להכריז על ריצה לראשות העירייה וכינו את ההחלטה "שטות" ו"הזייה". אבל המתמודד הטרי לא מתרגש. "ברקת ניצח עם 109 אלף קולות אני יודע איך עושים את זה, אני עזרתי לו לנצח את הבחירות הקודמות", הוא אמר השבוע.

ואכן, סלמן היה איש שטח של ברקת בשתי מערכות הבחירות האחרונות בהן ניצח. "הצטרפתי לברקת ב־2006 עבדתי עבורו בתור יועץ פרטי כשהוא עוד ישב באופוזיציה והייתי אחראי על כל השטח", מספר סלמן. "הקמתי הנהגות לסקטורים שונים ברחבי העיר ובניתי תכנית עבודה עם הבטחה שאחרי שברקת ינצח את הבחירות נוציא אותה לפועל". 

גורמים המקורבים לברקת סיפרו כי אחרי הבחירות של 2008, סלמן לא קיבל שום תפקיד מיוחד. "הוא חיפש עבודה והוסבר לו שאין דבר כזה משרות אמון כמו בלשכת שר בממשלה", סיפרו השבוע. "הוצע לו להמשיך לשמש כיועץ, אבל לא היו לו ממש סמכויות, והוא רצה תפקיד יותר גדול".

באותו זמן התקבלה בעירייה ההחלטה להקים את האגף לקידום עסקים. "מיכל שלם, ראש לשכתו של ברקת, התנגדה לכך שהוא ינהל את האגף", סיפר אותו גורם. "בסוף סלמן ניגש למכרז מנהל מנהלות עסקים וזכה. זה תפקיד קטן יחסית באגף, בו הוא כפוף גם לאגף לקידום עסקים וגם למנהלים הקהילתיים. הוא היה צריך להסתובב הרבה בשטח ולראות שהעסקים בעיר מקבלים שירות ראוי. למרות שהתפקיד לא כלל סמכויות רבות, התחושה הייתה שסלמן לא מספק את הסחורה".

סלמן מצדו, דוחה בתוקף את הטענות. "הייתי ממייסדי האגף לקידום עסקים", הוא מסביר. "הקמתי את מנהלות העסקים בכל רחבי ירושלים. כל התחום של פיתוח עסקי, נגישות לעסקים ושימור הקשר עם העסקים זה תחום שאני הבאתי. הלכתי, למדתי, חקרתי. זה עולם תוכן חדש שהבאתי לעירייה". 

ובכל זאת לא מינו אותך לנהל את האגף. 
"גם את אריק שרון לא רצו בתור שר ביטחון וקיבלו אותו ראש ממשלה. אי אפשר להתווכח עם העובדות".

"ברקת לא מתאים"

לקראת הבחירות של 2013 סלמן חבר לחיים אלדר ושניהם תכננו להקים יחד רשימה שתרוץ על טיקט הצעירים החילונים. "חודש לפני הבחירות סלמן ויתר על השאיפה שלו  להיכנס למועצת העיר ושוב חבר לברקת", סיפר גורם המעורה בפרטים. "ברקת הבטיח לו שהפעם הוא יקבל תפקיד משמעותי יותר וסלמן בחר ללכת איתו". 

גם כאן סלמן מכחיש את הדברים. "ניר פנה אליי ואמר לי 'אבי, הקרב על ירושלים זה קרב חשוב מאוד, והמלחמה מול משה לאון זו מלחמה אמיתית על הבית. אם תשב במועצה זה לא יעזור לנו'. החלטתי להצטרף אליו ואז הוא פתאום חבר ללאון. כמו עוד הרבה ירושלמים, גם אני לצערי התבדיתי". 

גם לאחר ניצחונו של ברקת בבחירות 2013 סלמן לא קיבל תפקיד משמעותי. הוצע לו להיות הנהג, והוא נעלב עד עמקי נשמתו. "אף אחד לא רצה לתת לו תפקיד משמעותי", מספרים גורמים בסביבתו. "הוא למד עריכת דין, לקח חל"ת כדי להתמחות, והתפקיד שלו באגף לקידום עסקים כבר אויש על ידי מישהו אחר. לכן הוא התמודד על מכרז בלשכה המשפטית". 

"ברקת היה פה עשר שנים, עכשיו הוא רוצה ללכת לליכוד והוא לא מתאים לירושלים. לא יכול להיות שראש עירייה שצריך לתת שירות לכמעט מיליון תושבים יעשה את זה בחצי משרה"

בשנה שעברה התרחש פיצוץ נוסף בין סלמן לברקת שהעכיר את היחסים. סלמן נתבע על ידי מסעדת 'ספגטים' בעקבות פוסט שפרסם בפייסבוק. הוא ביקש מהעירייה הגנה משפטית וטען שהפוסט נכתב במסגרת עבודתו, אך מנכ"ל העירייה, עו"ד אמנון מרחב, טען שלכתוב פוסט בפייסבוק האישי הוא לא חלק מעבודת העירייה וסירב לאפשר לו להשתמש בייעוץ העירוני למשפט. סלמן החליט לתבוע את העירייה וניצח. העירייה צורפה כמשיבה לעתירה בתור הצד שנתבע במשפט

סלמן טוען כי הכעס על ברקת הוא לא מה שמניע אותך להתמודד בבחירות. "מה שמניע אותי זו האהבה והאכפתיות לירושלים", הוא מצהיר. "להנהגה בעיר אכפת רק מהכיסאות שלה ומסידורי העבודה, אני רואה את הקומבינות שעושים לנו מעל הראש".

יאלללה מוטי

סלמן יוצא לדרך עם הרבה ביטחון וגם עם תמיכה גדולה מאחורי הקלעים – היועץ האסטרטגי מוטי מורל לצד תורמים רבים. "יש המון ירושלמים טובים שמכניסים יד לכיס ותורמים את מה שמותר", מסביר סלמן. "אני רואה את הסחף והעזרה. כל הצוות שלי מתגייס לטובת הדרך החדשה. מה שאצל מועמד אחר עולה מליונים אצלי זה בהתנדבות".

גם הקמפיינר מוטי מורל מתנדב?
"מוטי מורל מאוד מאמין בי ועומד במסגרת של מה שמותר מבחינת מימון בחירות".

לא הבנתי, הוא עובד בהתנדבות?
"הדבר בא לידי ביטוי במעשים, וזה מה שאגיד בעניין הזה".

יש טענות שאיש העסקים יוני טל מקורב אליך ותומך בך בלא מעט כסף.
"שטויות. יוני חבר שלי, עוזר לי לגייס תומכים וכמו שאתה יכול לשאול אותי על יוני, אתה יכול לשאול אותי על עוד מאה אנשים. כולם תורמים לי רק את מה שהחוק מתיר לתרום - 5,000 שקל. כל רשימת התורמים תועבר למבקר המדינה".

הסלוגן שהכעיס את ברקת 

כחלק מהשקת הקמפיין שלו, העלה סלמן בשבוע האחרון לפייסבוק ובשלטי חוצות רבים את הסלוגן 'תודה לברקת, בהצלחה בליכוד', שזכה לתשומת לב רבה בעיקר במסדרונות העירייה. בלשכתו של ראש העירייה לא אהבו את הסלוגן החדש ומיהרו להבהיר כי ברקת טרם קיבל החלטה בנוגע לעתידו הפוליטי.

הקמפיין שהרגיז את ברקת 

"אין ספק שהקמפיין עשה רעש ובא לשקף מה שאנשים מרגישים", טוען סלמן. "ברקת היה פה עשר שנים, עכשיו הוא רוצה ללכת לליכוד והוא לא מתאים לירושלים. לא יכול להיות שראש עירייה שצריך לתת שירות לכמעט מיליון תושבים יעשה את זה בחצי משרה. ירושלים זו לא ברירת מחדל של אף אחד והקמפיין הזה בא להגיד תודה לברקת על מה שנתת, אבל אנחנו רוצים מישהו שמחויב לעיר במאה אחוז". 

בלשכתו של ברקת העדיפו שלא להתייחס לנושא.