קמפבל. צילום: יואב דודקביץ',

במהלך מצעד הגאווה צעד פעיל סיעת 'ירושלמים', ישראל קמפבל, עם דגל של הקהילה הגאה שעליו כתוב הפסוק "ואהבת לרעך כמוך". הנתון המפתיע היחיד במשוואה הזאת הוא העובדה שקמפבל הוא אדם חרדי הלבוש בבגדים התואמים את אמונתו. "בלי קשר לאמונתי הדתית, הרגשתי שזו הדרך שלי להביע צער על כל מה שאירע לשירה בנקי ולהסביר שכולנו אחים וחייבים להגביר את הסולידריות בירושלים. התגובות שקיבלתי חיממו את ליבי".

כחלק מאותה סולידריות הגיע השבוע קמפבל לכינוס הבחירות של רחל עזריה והביע שם את תמיכתו הרשמית במועמדותה. "אני בן 55 שנולד כקתולי והפך לחרדי", הוא אומר. "אני חושב שהגיע הזמן לבחור באישה לראשות העירייה. רק מישהי מהמין הנשי תצליח לשבור את כל תקרות הזכוכית בירושלים. אני מאמין שעזריה תיקח את העיר הזאת למקומות פלורליסטיים שמתאימים לאופייה של הבירה".

ב'ירושלמים' מתגאים שברשימת הסיעה למועצת העירייה תתמודד פנינה פויפר, לשעבר חברת הגרעין החרדי במפלגת העבודה שנבחרה לאחד מארבעת המקומות הראשונים למועצה. "לא קל להיות חרדית עם דעות כמו שלי, אבל אני מאמינה שזו מגמה שתצבור תאוצה בשנים הקרובות. אני מאמינה שגם בבחירות לכנסת נראה מועמדים חרדים במפלגות חילוניות, וגם במועצת העירייה זה יקרה. בדיוק כפי שבשכונת מגוריי נחלאות החרדים משתלבים בתוך הנוף המקומי".

ח"כ רחל עזריה. צילום: יח"צ

הפעילות של פויפר ב'ירושלמים' החלה דווקא בזמן שעזריה כיהנה בכנסת, אבל כיום היא רואה איתה עין בעין את מאבקיה הציבוריים. "לא לכל מאבק אני חייבת להסכים, ואני יודעת שאם יש מאבק שאראה שהוא פוגע בי לא אקח בו חלק", היא אומרת. "מצד שני אני מאמינה באמת שצריך לפעול למניעת הדרת נשים ולשינוי סוגיות בנושא הכשרות. אני מאמינה ששתינו ביחד נשבור את חומות השוביניזם, שהן תמיד האחרונות שנופלות".

אלחנן יונס מסכים לכל מילה של השתיים לפניו. הוא שף בן 47 ואיננו שייך לזן החרדי החדש, זה שמסתובב בפאבים ובמחנה יהודה בלילות הקיץ החמים. "יש חמישים גוונים של שחור, ואני שייך לזן חרדי שנמאס לו שיש מועמד שדואג רק למגזר שלו. אני מכיר היטב את הרקורד המוכח של עזריה ואין לי ספק שהיא תדאג לכל חלקי העיר הזאת".

אתה מודע לכך שמרבית הרקורד שלה נשען על פעילות נגד חרדים?
"להפך. מי שפועל נגד החרדים הם אותם אלה שהופכים את העיר הזאת לחרדית. רחל פועלת נגד תופעות פסולות במגזר החרדי, אבל מה שמניע אותה זו לא שנאת החרדים אלא הרצון האמיתי שלה שיהיה להם טוב. אני מאמין שבבחירות הקרובות חלק גדול מהציבור החרדי כבר יבין את זה ויתמוך בה". 

לשון המאזניים - החרדים החדשים

אם בסיעת 'ירושלמים' גיוס החרדים נעשה באופן כמעט מקרי, ב'התעוררות' סימנו את קולות החרדים החדשים כמטרה. במפלגה סבורים כי עד 20 אחוז מקולות החרדים הם קולות צפים שאינם יודעים למי להצביע ומאמינים שלעופר ברקוביץ' יש סיכוי טוב לגרוף אותם. "החרדים שאתה רואה במחנה יהודה או באקדמית קרית אונו אינם כאלה שיצביעו למועמד חרדי", הסבירו השבוע בסיעה הפלורליסטית. "הם אינם אוהבים לתמוך במועמד שכפוף למישהו אחר, ולכן מרבית הסיכויים שהם יתמכו באחת המפלגות הפלורליסטיות. לדעתנו ברקוביץ' הצליח למצב את עצמו כירושלמי שורשי וכמועמד ראוי בעיני רבים מהם".

קבוצת החרדים החדשים ב'התעוררות' גדלה בהתמדה. ניתן לקבוע כי מי שמוביל אותה הוא נטע כץ, חרדי בן 32 שמגיע מתחום העסקים הפרטיים. "אני מעריך מאוד את יוסי דייטש, אבל אני חושב שביום הדין הוא לא יהיה כפוף לרצונותיו אלא לרצונות הרבנים. לדעתי, אנחנו כאנשים חושבים איננו מעוניינים בכך. אני יכול להגיד לך שגם חלק מחברי מועצת העירייה החרדים מעדיפים שעופר ברקוביץ' יהיה ראש עירייה, מכיוון שהם מאמינים שאיתו באמת ניתן להגיע להבנות", הוא מסביר.

נטע כץ. צילום: פרטי

בשבועות האחרונים כץ, שמתגורר בשכונת מקור ברוך, מנסה להכשיר את ברקוביץ' בפני חלק משכניו. לדבריו - בהצלחה לא מבוטלת. "כשהיתה בעיה בשכונה שלנו עם המבנה של טר"ם, ברקוביץ' היה הראשון שהגיע וזה שבה את לב הדיירים", הוא מתאר. "אני יכול לומר לך שאם בעבר הוא היה נחשב לסדין אדום בציבור החרדי, כיום יותר ויותר מכירים את הצד האחר שלו ומאמינים בכנותו לדאוג לכל תושבי העיר, כולל המגזר".

כץ איננו התומך החרדי היחיד בברקוביץ'. יחד איתו נמצא אבישי כהן, סטודנט לחינוך ולחברה במכללת קרית אונו, שבקרוב מאוד יוכרז כמועמד החרדי של 'התעוררות' למועצת העירייה (ראו ידיעה בעמוד 30). "עדיין אין החלטה בנושא המועמד החרדי, אבל אנחנו אופטימיים. אני חושב שזו יכולה להיות נקודת המפנה של מערכת הבחירות הנוכחית", הוא מסביר.

לשניים אין חשש שרק הם יהיו הסוס שעליו ידהר ברקוביץ' בדרכו לראשות העירייה, אך יינטשו במקרה שהוא ייבחר. "אני חושב שגם הצהרותיו האחרונות מלמדות על התמתנות מצידו, ואני גם יודע שתוכו כברו", אומר כהן

פעיל נוסף, אבי בן חמו, רק בן 22 אבל כבר מבין דבר או שניים בפוליטיקה העירונית. הוא מנהל חלק גדול מהקמפיין החרדי של 'התעוררות', וגם הוא משוכנע שהציבור החרדי יהיה לשון המאזניים בבחירות הללו. "משיחות שאני עושה בשטח, חלק גדול מחבריי לישיבה יתמכו בברקוביץ'", הוא אומר. "הם מסבירים לי שהסיוט הכי גדול שלהם הוא ראש עירייה חרדי שיהפוך את ירושלים לחרדית. גם הם יודעים שזה עלול להיות הסוף של ירושלים והם יילחמו נגד זה, גם אם זה אומר שהם יתמכו במועמד חילוני".

דייטש מציג: תמיכה משמאל

בעוד במחנה החילוני מנסים לגייס את החרדים החדשים לשורותיהם, במחנה יוסי דייטש מנסים לגייס את קולות החילונים. הראשון ברשימה הוא לא אחר מאשר סגן ראש העירייה לשעבר פפה אללו, מגדולי הלוחמים בהתחרדות העירונית. "אני מעריך שנגיע לסיבוב שני, ובמצב כזה, ככל הנראה, אני אתמוך ביוסי דייטש לראשות העירייה", מצהיר לוחם השמאל הוותיק.

ההצהרה של אללו איננה מגיעה בחלל ריק אלא לאור היכרות רבת שנים בין השניים. "אני מכיר את יוסי החל מהיום שבו הוא נחת בעירייה", מספר אללו. "הייתי בשמחות המשפחתיות שלו ואפילו הכרתי את אשתו בזמן שהיא עבדה בעיריית ירושלים. אני מאמין שיש לו את היכולות האמיתיות לנהל את העיר הזאת בצורה טובה ובאופן שידאג לערביי מזרח ירושלים ולשאר תושבי העיר הזאת יותר משאר המועמדים של הימין. בזמן שישבנו יחד במועצת העירייה הרגשתי שהחשיבה שלו נכונה וצודקת ואיננה קשורה רק למגזר שממנו הוא מגיע. אומנם אני עדיין צריך לבחון את הצהרותיו, אבל כרגע הוא המועמד העדיף עלי".

אללו מעריך את עזריה וברקוביץ', אך סבור כי הם עדיין אינם בשלים לתפקיד. באותה הנשימה הוא טוען שאין לירושלים מה לפחד מראש עירייה חרדי. "אני מוצא את עצמי מתגעגע לא פעם לאורי לופוליאנסקי, שהיה ראש עירייה טוב. אני חושב שהיתרון בראש עיר חרדי זו העובדה שאנחנו יודעים איך לדבר איתו ואין אינטרסים סמויים. אני חושש שמשאר המועמדים אנחנו נשמע דבר אחד אבל נקבל דבר אחר, בדיוק כפי שקרה עם ברקת".

יוסי דייטש. צילום: יואב דודקביץ'

אללו אינו לבד. במחנה השמאל מתגבשת יוזמה שעדיין לא בשלה לתמוך בדייטש בסיבוב השני, וזאת בתנאי שיתמודד מול זאב אלקין או משה ליאון. "מבחינה דתית, אנחנו סבורים שאין הבדל גדול בין אלקין לבין דייטש, אבל מבחינה פוליטית אלקין עלול להיות אסון לערביי מזרח ירושלים, בעיקר לאחר הפעילויות האחרונות שלו שם, ואת זה איננו יכולים להרשות לעצמנו", מסביר גורם בכיר בתנועות השמאל.

פרט לתמיכה המפתיעה משמאל, במחנה דייטש מנסים לגייס את תמיכת בעלי העסקים הקטנים בירושלים - כבר בסיבוב הראשון. "אומנם אינני תושב ירושלים, אבל אני יכול לומר שבכל פעם שהייתי זקוק ליוסי דייטש הוא התפנה לעזור לי", מסביר דני אביחיל מבית הקפה 'אביחיל'. 

אביחיל איננו מרגיש צורך להתנצל ואינו מתייחס לכיפה השחורה שעל ראשו של דייטש. "אינני דתי ואפילו אינני קרוב לכך, אבל כשאני חושב על ציפיות מראש העירייה - זמינות, מקצועיות והכרת העיר הם תנאים בסיסיים, ואני חושב שדייטש מקיים את כולם. כששואלים אותי למי הייתי מצביע לו הייתי ירושלמי, התשובה שלי ברורה, מה גם שאני יודע שאין לו שום תוכניות להפוך את ירושלים לחרדית, ולכן אינני מפחד ממועמדותו".