חסן נחום. "לא רואה את החרדים יורדים מהעץ". צילום: שלומי כהן

שבוע אחרי שנשארה מחוץ לקואליציה בדרמה גדולה בגלל התעקשות החרדים, יו"ר סיעת 'ירושלמים' פלר חסן נחום יוצאת להתקפה. "מי ששולט בעיר הזו זה לא ניר ברקת ולא אנחנו הסיעות 'הפלורליסטיות', מי ששולט פה זה החרדים", היא אומרת.

חסן נחום מדברת מהלב, כשמדי פעם דמעות מבצבצות מעיניה, הוכחה לתסכול ולאכזבה הרבה מאירועי השבוע שעבר – במהלכו כבר הגיעה לסיכום עם ראש העירייה על חזרה לקואליציה. אלא שהחרדים לא אהבו את אחד מסעיפי ההסכם, שדיבר על פעילות בסופי שבוע במינהלים הקהילתיים, בהתאם לסטטוס קוו. הם התבצרו בהתנגדותם, כמו גם חסן נחום שנשארה בעמדתה – ונושא הקאמבק של 'ירושלמים' ירד מהפרק

"ברקת אכזב אותי", היא אומר השבוע. "מרגע שהחרדים הביעו את התנגדותם הם השאירו אותי לבד. הם אמרו לי 'תדברי איתם', כאילו זו רק בעיה שלי". חסן נחום טוענת כי לדעתה ההתנגדות של החרדים לא היתה רק על הסעיף המדובר. "הם רצו לקחת את ועדת התמיכות לעצמם. כה הם יטפלו במימון לבית הפתוח, להתחדשות יהודית ועוד דברים שקשורים לחיים משותפים בעיר הזאת".

למה לא התפשרת?
"אנחנו בעד חיים משותפים ואנחנו צריכים למצוא את הפשרה אבל כנראה שאת הצד השני כל זה לא מעניין. לאן הגענו? שאנחנו מתביישים שאנחנו הולכים לעשות משהו עבור החילונים?".

ההחלטה הדרמטית השאירה את חסן נחום המומה ומתוסכלת. בסביבתה סיפרו כי יצאה מהפגישה עם ברקת כשהיא בוכה. יו"ר 'ירושלמים' מזכירה את חבר המועצה החרדי שפגע בה יותר מכל – פיני עזרא מש"ס, שלדעת רבים הוביל את מהלך ההתנגדות

"אני ופלר בקשרי חברות טובים מאוד", מגיב עזרא. "רצינו שהם יצטרפו לקואליציה ואפילו דחינו את הסעיף שהיה אמור להיות בסדר היום להמשך הוועדה כדי לנסות להגיע לנוסח מוסכם. הסיבה להתנגדות שלנו היא שחלק מהמינהלים לא עומדים בסיכומים ולא שומרים על הסטטוס קוו. נשמח שירושלמים יחזרו אבל שיוותרו על הסעיף".

חסן נחום עדיין לא מוותרת על אפשרות חזרה לקואליציה, אבל מנסה להישאר ריאלית. "אני לא רואה את החרדים יורדים מהעץ", היא אומרת. "אני מסתכלת קדימה. לדעתי אנחנו יותר חזקים היום. אני מקווה שאנשים יעריכו את זה שויתרתי על תפקיד סגנות בשכר תמורת העקרונות שלנו. עשיתי צעד מנהיגותי. הייתה הצעה טובה לציבור שלנו ולכן הסכמנו לחזור וכנראה עשינו משהו ממש טוב מכיוון שהציבור החרדי לא יכול היה לחיות איתו". 

בראשון הקרוב יתקיימו בחירות על תפקיד יו"ר הסיעה, כשחסן נחום, ככל הנראה, תתמודד לבדה.  

איחוד עם 'התעוררות' עוד על הפרק? 
"כל הזמן יש שיקול לחבור אליהם וגם עכשיו, אבל זה תלוי בהם, אני לא יודעת כמה בתוך ההנהלה שלהם מוכנים ורוצים לשלם את המחיר".