צילום: רון פלד

בסיעת 'התעוררות' מאשימים: ירושלמים לא באמת מעוניינים ליצור גוש פלורליסטי. מנגד בירושלמים שדורשים ריצ'רצ' בין שתי הרשימות טוענים שהתעוררות באה בגישה פטרונית. בינתיים חלום הגוש 'הפלורליסטי' הולך ומתרחק.

"יש לציבור הפלורליסטי ללמוד דבר או שנים מהחרדים. כשיש צורך דחוף להתקבץ כדי להלחם למען מטרה משותפת, הם פשוט מתאחדים ועושים זאת", כך כתבה יו"ר סיעת ירושלמים, פלר חסן נחום שקראה לסיעת התעוררות בטור מיוחד שכתבה למיינט ירושלים לחבור אליהם.

מאז אותו טור שנכתב לפני כחודשיים, סיעת ירושלמים כמעט ושבו לקואליציה של ראש העירייה ניר ברקת, מהלך אותו הכשילו החרדים. בהתעוררות דווקא שלחו מיד מסר מפייס לירושלמים וקראו להם להיכנס איתם למשא ומתן שיבחן אפשרות לריצה משותפת. הוחלט שכל צד יקים צוות משלו והם יתכנסו למשא ומתן שיבחן אפשרות לחיבור לקראת הבחירות הקרובות.

"קצת אחרי שפרשנו לאופוזיציה כבר דיברנו על מהלך של איחוד", סיפר גורם בהתעוררות והוסיף: "הייתה אפילו פגישה באיזה פאב בין פלר לברקוביץ' באחד הערבים. הם דיברו על אפשרות לחיבור כזה והוחלט להקים צוותים".

מנגד בירושלמים טוענים כי אמנם הפגישה היתה ברוח טובה, אבל עופר אמר שהוא לא אופטימי לגבי חיבור כזה. גורם אחר בירושלמים הוסיף כי ברקוביץ' הבהיר באותה שיחה כי במידה והם יקבלו סגנות נוספת היא תלך למספר 2 ברשימה - עינב בר כהן. דבר שאולי מסביר מדוע ירושלמים ניסו לחזור לקואליציה של ברקת, אבל כאמור גם המהלך הזה לא צלח.

ברקוביץ' וחסן נחום. צילום: שרון גבאי ושלומי כהן

במהלך השבועיים האחרונים מאז אותה ישיבת מועצה בה התברר כי מהלך חזרתם לקואליציה נכשל, שתי הסיעות הקימו צוותי משא ומתן. בהתעוררות טוענים כי הם הציעו להם יותר משלושה תאריכים אופציונליים שבהם הצוותים יפגשו אבל ירושלמים מסמסים אותם.

"רצינו לקיים פגישה ביום ראשון, אבל פלר אמרה שגם היא, שהתמודדה מול עצמה וגם גוטלר ששייך בכלל למפלגת העבודה צריכים להתמודד בפריימריז ולכן זה לא תאריך טוב. מוזר, בכל מקרה גם לאופציות הנוספות שהצענו להם, הצוות של ירושלמים פשוט לא הגיב", אמר גורם בהתעוררות והוסיף: ״אין בסיעת ירושלמים קו אידיאולוגי ברור, ופעולותיהם בשבועות האחרונים מוכיחות זאת. פעם אופוזיציה פעם קואליציה, בסופו של דבר, הם מחפשים ג'ובים וסידור עבודה לפלר ולא פועלים מתוך אחריות ציבורית״.

אותו גורם הוסיף: "המשבר הפנימי בסיעת ירושלמים במהלך הקדנציה האחרונה כנראה עמוק משחשבנו וחבל .הצענו להם ליצור גוש ציוני גדול בהובלתנו. אבל הם לא רציניים, הם זגזגנים ואין להם מבוגר אחראי".

בירושלמים מנגד טוענים שבהתעוררות ממשיכים בגישתם הפטרונית: "הם הציבו לנו שלושה תאריכים לא אפשריים מבחינתנו וסיכמנו שנתאם פגישה בשבוע הבא". עוד טענו בירושלמים כי התעוררות צירפו לצוות המשא ומתן שלהם את חבר מועצת העיר, אלעד מלכא שיש לו אינטרס להכשיל מהלך של 'ריצ'רצ ' שידחוק אותו למקום נמוך יותר ברשימה.

בהתעוררות הגיבו שהם יכולים להציב את מי שבא להם בצוות המשא ומתן שלהם, והם לא התערבו לירושלמים כאשר יו"ר הסיעה לשעבר, אהרון ליבוביץ, נבחר להיות חבר צוות מטעמם. בהתעוררות הסבירו כי זה טבעי שהם לא סומכים על ירושלמים מאחר ובפעם שעברה כשפנו למשא ומתן ואיחוד, פניה של פלר היו לקואוליציה של ברקת.

בינתיים גורמים המקורבים לברקת הפעילו לחץ נוסף השבוע על ירושלמים ואמרו כי הם מאמינים שעד ישיבת המועצה הבאה ירושלמים ישובו לקואליציה. מנגד בסיעה אמרו כי הם לא ישובו אם יהיו שינויים כלשהם בהסכם עליו חתמו עליו בפעם שעברה. עוד הבהירו כי לא יתפשרו על הפעלת המינהלים הקהילתיים בסופי שבוע.

יו"ר סיעת ירושלמים, פלר חסון נחום: "חבל שזו ההתנהלות. טובת העיר דורשת קצת יותר בגרות ואורך רוח. התעוררות שוב בורחים לתקשורת, מה שעלול לסכן כל אפשרות לגוש פלורליסטי חזק. אמון בונים בסבלנות ובעבודה משותפת, ולא בעולם הפייסבוק".  

חסן נחום גם שלחה עקיצה לברקוביץ: "אם עופר מעוניין הוא מוזמן לפנות אלי ישירות, תמיד אשמח לחלוק עימו מניסיוני כיצד מקדמים יחד תהליכים מורכבים."

יו"ר סיעת התעוררות, עופר ברקוביץ: "לציבור הממלכתי יש כתובת ברורה בירושלים. הגיע הזמן ליצור תנועה אחת גדולה בירושלים בהובלת התעוררות, שתעמוד מול הניסיונות לפגוע בציבור הממלכתי ומול המדיניות של ברקת שדוחקת מירושלים את האוכלוסייה הציונית. איחוד הכוחות יסייע לייצג נאמנה את הציבור הזה ולהוביל את ירושלים חזרה למסלול הנכון".