נחום ועזרא. צילום: נעם פיינר ורפי קוץ

מצד אחד: פלר חסן־נחום, יו"ר סיעת 'ירושלמים' שמנסה לקדם פעילויות בעיר לציבור הפלורליסטי - גם בשבתות. מן העבר השני: חבר המועצה פיני עזרא (ש"ס), חברה הטוב, שהיה מהמתנגדים הגדולים להסכם שהיה אמור להחזיר את 'ירושלמים' לקואליציה. השבוע הם התכנסו לעימות ווטסאפ מיוחד שארגן "ידיעות ירושלים" והצליחו להוכיח שגם דרך הטלפון הסלולרי - המרחק בין הצדדים גדול מאוד.

הצטרפו עכשיו לערוץ הטלגרם של מיינט ירושלים - כל החדשות המבזקים והעדכונים 24 שעות ביממה

הקרב על פעילויות השבת

בשעה שמערכת הבחירות המקומית עדיין יחסית מנומנמת, העימות המרכזי שנמצא כיום על הפרק הוא בגזרה שבין החרדים לפלורליסטים, כשכל צד מנסה לשמור על האינטרסים של קהל תומכיו.  

רק לאחרונה הוביל העימות בין הצדדים לפיצוץ של ממש: הקאמבק המדובר של סיעת 'ירושלמים' לקואליציה של ניר ברקת לא יצא בסופו של דבר לפועל, בגלל התעקשות החרדים, שהתנגדו לסעיף בהסכם החזרה של 'ירושלמים' המדבר על פעילות למשפחות במינהלים הקהילתיים בסופי השבוע. חסן־נחום עוד טענה כי הפעילות היא בהתאם לסטטוס קוו, אך החרדים, ובראשם חברה הקרוב פיני עזרא (ש"ס), עמדו על הרגליים האחרויות - ורעיון הקאמבק התמוסס

"הייתי שמח לראות את פלר בקואליציה", כותב השבוע עזרא בעימות ווטסאפ מיוחד בין השניים. "יש בינינו שיתוף פעולה בכל מיני דברים, אבל נכון להיום המינהלים לא עומדים בסיכומים ויש פעילות מחללת שבת. רק לפני שבועיים המינהל בבית כרם יזם נטיעות בשבת

"בסופו של דבר, רוב הציבור בירושלים רוצה את השבת לפי המסורת היהודית ואני לא יכול לתמוך בהסכם שיגרום להגברת חילולי השבת" כתב לה.

נחום לא נשארה חייבת. "פיני, אי אפשר להתעלם מהמציאות", כתבה לו. "יש בירושלים ציבור גדול שמנהל אורח חיים אחר משלך. עליך ללמוד לכבד אותו כמו שהם מכבדים את אורח החיים החרדי. אני רק אזכיר לך שלפני 20 שנה, כשהחרדים לא היו רוב במועצה, הגוש הפלורליסטי דאג שלא יפגעו בזכויותיכם. מדוע היום כשהדמוגרפיה קצת השתנתה אינכם יודעים לכבד את זכויותיהם ורצונותיהם של הציבור הפלורליסטי? צריך לדעת איך לחיות ולהתפשר עם מגזרים שונים ולכבד אותם".

שאלה של אמון

בשלב זה הרוחות מתחילות להתלהט.

נציגה חרדית ב'ירושלמים'?

עוד נקודה שהצליחה לעורר ויכוח בין השניים היא השאלה האם יש מקום ב'ירושלמים' לנציגים חרדים

לחרדים בלבד?

הדיון על אופיה של העיר עובר מהר מאוד גם לגזרת החינוך – וכמובן למתווה של ניר ברקת לכיתות הלימוד