משה ליאון. צילום: יואב דודקביץ'

אוקטובר 2013. זמן קצר לאחר שניר ברקת מנצח את הבחירות לראשות עיריית ירושלים, ניגש אל משה ליאון אחד מהפעיליו ושואל: "תישאר לקדנציה מלאה כחבר מועצה?". ליאון, שעבר לגור בעיר זמן קצר לפני הבחירות לראשות העירייה, לא היסס לרגע וענה שהוא נשאר

רבים הימרו שליאון יעזוב את העיר מיד לאחר הבחירות ויחזור לביתו בגבעתיים ולמשרד רואי החשבון המצליח שבבעלותו, אלא שליאון הפתיע את כולם. לא רק שנשאר בעיר, הוא הפך לאופזיציונר במשך שנתיים, ולפני כשלוש שנים הצטרף לקואליציה והפך להיות פעיל מאוד בחיי התושבים בעיר כיו"ר המנהלים הקהילתיים.  בדרך הוא מכר את חלקו במשרד רואה החשבון שהקים ליאון־אורליצקי, המדורג במקום השביעי בין משרדי החשבון בארץ, והוכיח לכולם שהוא כאן כדי להישאר.

"מאבקים קשים מול האוצר"

כמעט כל הסקרים שנערכו לאחרונה מטעם המועמדים השונים לראשות העירייה הצביעו על תוצאות דומות - בקרב הציבור 'הפלורליסטי', המורכב מחילונים, אנשי הציונות הדתית והמסורתיים, משה ליאון הוא הדמות הכי מוכרת כיום בכיכר ספרא (אם ניר ברקת לא ירוץ לקדנציה נוספת) ובפער ניכר משאר המועמדים. מנגד, בכמה מהסקרים עולה כי יש לו התנגדות

בשלוש השנים שבהן החזיק את תיק המינהלים הקהילתיים ליאון עשה לא מעט עבודת שטח, שחיזקה אותה מאוד בעיני הירושלמים

"מה שמעניין אותי זה התושבים פה", הוא מצהיר השבוע. "אני רוצה שהם יקבלו את מה שהם צריכים לקבל בתור תושבי בירת ישראל. ואני חושב שהם כרגע לא מקבלים. לא סתם יש לנו את המאבקים הקשים מול האוצר. צריך להביא לפה כמה שיותר תקציבים ולהגדיל אותם. בסופו של דבר צריך לעשות את התושבים מאושרים וגם להגדיל בצורה משמעותית את הבנייה בעיר. חייבים להחזיר לפה צעירים רבים שעזבו וגם לדאוג להם לתעשייה".

ואיך תפתור את הבעיות בפועל?
"יש פה למעשה שתי בעיות והן הולכות ביחד. הראשונה היא בעיית הדיור ואפשר להתמודד איתה על ידי בנייה. יש בעיות של קרקעות בירושלים לכן הפתרון שצריך להיות פה הוא 'פינוי־בינוי', וגם פה חייבים לייעל את כל הנושא של קבלת רישיונות והעברת תב"ע ולעשות את זה הרבה יותר שקוף מהיר ויעיל.

"בנייה לבד לא תפתור את הבעיות וצריך גם להגדיל את התעסוקה. פרויקט הכניסה לעיר עשוי להגדיל בצורה משמעותית את מספר המשרות, גם תוכנית היובל של הרשות לפיתוח ירושלים, שהגדילה ותגדיל בצורה משמעותית את ענף התיירות בעיר, יגדילו את מספר המשרות, אבל זה לא מספיק. צריך לעודד מפעלים להגיע לפה, ולא רק הייטק, גם מפעלים מסורתיים. יש לנו אזורי תעשייה מדהימים, גם הר חוצבים וגם עטרות, שאנחנו עמלים על שדרוגם. לדעתי זה ישפר באופן משמעותי את נושא ההגירה מהעיר".

"מייצג את כולם"

מבין כל המועמדים שהבטיחו בשלב זה את ריצתם לראשות העירייה, נראה כי החרדים נוטים לתמוך בליאון

יש מי שחושש שאם תנצח תרגיש 'חייב' לחרדים
"השקפת עולמי אינה חרדית. מדובר פה בחשש שנמשך מקמפיין הבחירות הקודם, אז הדביקו לי את הנושא החרדי. כל מה שיש לי להגיד הוא שאני לא חרדי ואני גם  לא חילוני. אני חובש כיפה סרוגה ומשתייך לציונות הדתית. יש לי הרבה ניסיון של גישור וניהול ואני חושב שבגלל זה אני יכול לייצג את כל הרבדים בעיר, מהחילונים ועד החרדים ואין שום מקום לחשש כזה

"בקואליציה צריכות לשבת כל המפלגות מכל הזרמים בעיר, כמו שעשה ברקת. אני בעד שכולם ישבו יחד. נגזר עלינו לגור ביחד ולחיות ביחד".

ואם החרדים יריצו מועמד משלהם?
"אני מקווה שלא. כפי שאמרתי, בסופו של דבר אני אמור לייצג את כלל האוכלוסייה בעיר. צריך לזכור שהחרדים מכירים אותי מתקופתי כמנכ"ל משרד ראש הממשלה ומאמינים בכישוריי לייצג אותם בצורה הראויה". 

יש מי שטוען שהחרדים יעדיפו לא להריץ מועמד חרדי כדי שהם לא יצטרכו להתמודד עם בעיות כמו תקצוב הבית הפתוח ואירועי תרבות בשבת. מהי עמדתך בנושא?
"אני בעד לשמור על הסטטוס־קוו. בעד הידברות גם עם החרדים, גם הכיפות הסרוגות וגם עם החילונים. לגבי מה בדיוק - אני לא מתעסק בבעיות פרטניות".

מה לגבי המתווה שהשיג ברקת בנושא כיתות הלימוד מול הרבנים. אם תבחר לראשות העירייה תערוך בו שינויים
"אני מתכוון לשבת על התכניות האלה שוב עם כל התושבים. מתווה ברקת הוא מתווה חיובי, אבל לדעתי היה צריך לשתף את הציבור כדי שזה לא יבוא להם יום אחד בהפתעה.

"הדבר החשוב ביותר הוא גני ילדים וכל ילד זכאי שיהיה לו גן קרוב לביתו ולא משנה אם הוא חרדי או חילוני. לגבי בתי ספר, באופן עקרוני אני חושב שצריך לדון בכל נושא לגופו עם התושבים. אני חושב שהדבר החשוב ביותר הוא ליצור שיח בין התושבים החרדים לחילונים, לשבת ולהכיר את צרכיו של זה ולנסות להקטין כמה שיותר את החיכוכים. ברגע שעשית את זה - פתרת חצי מהבעיה".

המטרה: ירושלים עצמאית

בישיבות המועצה ליאון מיעט להתבטא, בטח בנושאים מרכזיים, ועכשיו הוא מסביר: "לדעתי צריך פחות לדבר ויותר לעשות. בסופו של דבר ישיבות מועצה נועדו למלא את החלק הסטטוטורי של קבלת החלטות. כל זמן שאני בקואליציה אני מסכים עם מה שנאמר ואת מה שיש לי לומר אני אומר בקשר השוטף שיש לי עם ראש העירייה, או בישיבות ההנהלה השונות. בסופו של דבר, מה שמעניין את התושבים זה לא מה אמרתי, אלא איזה הישגים הבאתי להם בשכונות וכל מה שעשיתי עבורם". 

אחד הנושאים שבהם התבלט ליאון היה המשבר התקציבי מול משרד האוצר. כמו בשנה שעברה, גם השנה הוא תיפקד כשחקן מרכזי במשא ומתן שהתנהל מול משרדו של השר משה כחלון על תקציב העיר. "אני לא חושב שיהיה הוגן לבקר את ברקת במאבק שהוא מנהל מול האוצר", הוא אומר. "בשורה התחתונה הוא הביא את התקציבים הכי גדולים שהיו לירושלים. ועדיין יש פה עוד הרבה שירותים שלא ניתנים בצורה אופטימלית לתושבים. ברקת צודק כשהוא משווה את ירושלים לפרום ה־15,  זו המטרה שצריכה להיות". 

באוצר טוענים שהעירייה הפכה לסוג של מחלבת כסף. אם תיבחר גם אתה תדרוש להגדיל את התקציב
"המדינה היא זו שחוקקה חוק להעניק פטורים בארנונה לעשרות אלפי תושבים. כשהמדינה נותנת את הפטור ביד אחת הם צריכה לשפות את ירושלים, ועיקר הגירעון, הסכום שהעירייה מבקשת מהמדינה זה סכום הפטורים שיש לה בארנונה - 700 מיליון שקל. אם בסופו של יום לוקחים את הפטור בארנונה שניתן לתושבים אל מול מה שהעירייה מבקשת מהמדינה זה פחות או יותר אותו הדבר. העירייה צריכה לקבל עוד ועוד תקציבים על מנת לשמור על עוצמה של עיר".

אבל איפה הניסיון לייצר עוד הכנסות לעירייה?
"אני מאמין שפרויקט הכניסה לעיר יניב לא מעט הכנסות מארנונה לעסקים, דבר שיקטין את הדרישה של העיר מהאוצר

ליאון עם ברקת. "לא מתעסק בהחלטות שלו". צילום: יואב דודקביץ'

כמו שאמרתי, כשאנחנו מדברים על בניית דירות, במקביל צריך לחשוב על בניית משרדים והדבר הפשוט ביותר שאני מבקש מהמדינה זה שיעבירו את המשרדים הממשלתיים לירושלים. וכך במקום לשלם לעיריית ת"א תשלמו לירושלים - גם תממשו את החוק וגם למעשה תגדילו את הכנסות העירייה. המטרה שלי תהיה להביא את ירושלים לעצמאות, כדי שלא נצטרך את המאבק שנעשה מדי שנה על התקציב".

"ברקת פשוט רצה שאתחיל לעבוד"

בבחירות האחרונות רצת מטעם 'הליכוד-ביתנו'. עם מי תרוץ הפעם?
עכשיו אנחנו רשימה עצמאית ועדיין אין לה שם".

יש כבר אנשים ברשימה?
"כן. כרגע מספר 2 הוא עופר איובי, יו"ר המינהל הקהילתי בגילה. אנחנו מרכיבים את המשך הרשימה ואני יכול לומר שבמקום השלישי נציב דמות נשית".

ולסיום תרחיש: ניר ברקת מחליט שהוא נשאר לעוד קדנציה
"אני לא מתעסק בהחלטות שלו. בבחירות האחרונות אמרתי שאשאר ונשארתי חמש שנים חבר מועצה. אני כרגע לא מתעסק בזה. אי אפשר לומר שלא תרמתי במהלך החמש השנים האלו ואני מתכוון להמשיך ולתרום לעיר

"צריך לומר שמעולם לא היה ביני לבין ניר הסכם שאני לא אתמודד מולו. יאמר לזכותו שהוא גם לא דרש ממני לא להתמודד מולו כשהצטרפתי לקואליציה, הוא פשוט רצה שאתחיל לעבוד".