פפה אללו ולורה ורטון. צילום: בשמת איבי ויוסי זמיר

לא שקט במרצ: בסניף המקומי של סיעת השמאל עסוקים בימים אלה במלחמה פנימית. הצדדים היריבים: היו"רית לורה ורטון והיו"ר הקודם, פפה אללו, שהכריז לאחרונה על כוונתו להתמודד על ראשות העירייה.

"אין לאללו שום סיכוי לנצח את מערכת הבחירות בירושלים", אומר גורם בכיר בסניף המקומי, שהגדיר את הריצה הזאת 'אובססיבית' שבאה על חשבון תקציבי הסניף

גם ורטון עצמה טוענת כי ההחלטה של פפה היא "טעות", אך אללו מאמין שבסופו של דבר הוא יקבל את ברכת הדרך מפעילי הסיעה. "אם לא הייתי חזק הם לא היו חוששים ממני", הוא אומר.

לפני מספר שבועות הודיע סגן ראש העירייה לשעבר, פפה אללו, בראיון למיינט ירושלים כי בכוונתו להתמודד מטעם מרצ על ראשות העירייה. אלא שהכרזתו לא התקבלה בברכה דווקא בסיעה הביתית שלו והחזירה את היו"רית הנוכחית ורטון כמה שנים אחורה, אל מערכת הבחירות האחרונה.

"גם אז הוא החליט לרוץ לראשות העירייה", היא מספרת השבוע. "היה אז חוסר שביעות רצון בסיעה מהמהלך, אבל הסכמנו מתוך כבוד לבן אדם. חוץ מפפה אף אחד במפלגה לא חשב שזה רעיון טוב". 

בסופו של דבר אללו החליט להסיר את מועמדותו, אך בסיעה לא שוכחים. "זו היתה טעות מרה שאסור לחזור עליה", אומרת ורטון. "קיבלנו אז לא מעט ריקושטים ממצביעים שלנו, שאמרו לנו שהריצה של פפה לא אחראית. המצביעים שלנו, שאז היו מזוהים יותר עם ניר ברקת, חששו שהריצה שלו תגנוב מברקת קולות ותסלול למשה ליאון את הדרך לראשות העירייה. היו כאלה שאמרו לנו שהם לא יצביעו לנו בגלל זה ומרצ באמת ירדה משלושה מנדטים לשניים"

ורטון הוסיפה: "אני מכבדת את פפה, אבל ריצה לראשות העירייה?! אסור לנו לחזור על הטעות הזאת". 

מנגד, אללו לא מפחד מהביקורת. "אני חושב שללכת עם לורה ורטון בלעדיי זו סכנה למרצ", הוא אומר. "כיום הסיעה מדברת רק עם מצביעי מרצ ואני מדבר עם כולם - מהליכוד ועד חדש. העובדה שוורטון ואחרים בהנהלה מגיבים ככה מראה שאני גדול. הם מפחדים ממני. אם לא היה לי סיכוי אף אחד לא היה מדבר עלי והייתי נופל לבד".

אללו ממשיך לירות בביטחון: "כמו בכל מקום, יש אינטרסים. הם יודעים שאם אני רץ לראשות העירייה אז אני אהיה מקום ראשון ומישהו אחר לא יהיה. הריצה שלי לא תעלה יותר כסף. אני לא מבקש תקציב גדול יותר עבור הריצה שלי. מבחינתי שהתקציב יהיה אותו תקציב. גם לולא התקציב הייתי המועמד לראשות העירייה".

ומה חושבים בהנהלת הסניף המקומי של מרצ? שם לא ממש רוצים לראות את אללו מתמודד על ראשות העירייה. "להערכתי אין לפפה שום סיכוי לקבל את תמיכת המפלגה", אומר השבוע גורם בכיר בסניף.

"אף אחד לא חושב שיש לו איזשהו סיכוי, אפילו קלוש, לנצח את הבחירות לראשות העירייה. אם היה לנו מועמד שאנחנו יכולים להגיד עליו 'זה הבנאדם' בכלל לא היה דיון או ספק. למשל, לצורך העניין, אם היה למרצ חבר כנסת ירושלמי שהיה אומר 'אני רוצה להיות המועמד לראשות העירייה', אני מניח שהיינו תומכים בו אוטומטית. אפילו אם לא היה לו סיכוי, היינו אומרים 'זה לפחות אדם, ברמה הלאומית, והמועמדות שלו היא לכל הפחות מעניינת'".

חשוב לציין כי עוד לפני שאללו יוכל לרוץ לראשות העירייה הוא צריך לקבל את תמיכת הסניף המקומי, שממליץ לפני ועדת ההכרעות של המפלגה בראשותו של ח"כ עיסאווי פריג'. וכאן, כך התברר בשבוע שעבר, מצפה לאללו בעיה לא פשוטה. הסיבה: הנהלת הסניף התכנסה ודחתה ברוב קולות של שמונה מול אחד את ההחלטה של אללו והמליצה שהוא לא ירוץ לראשות העירייה מטעם מרצ

אלא שלאללו יש עוד אפשרות: על פי תקנון המפלגה הוא יכול לכנס אסיפת סניף שכוללת אלפיים חברים ולהעביר את ההכרעה לידיהם בניסיון להפוך את החלטת ההנהלה.

כעת עומד הפוליטיקאי הוותיק לפני המבחן הגדול שיכריע אם הוא יוכל לשכנע את הפעילים שהוא האיש המתאים לרוץ לראשות העירייה מטעם מר"צ. התשובה רק בעוד מספר שבועות.