אייל לוריא

הוא רק בן 22, חייל משוחרר וסטודנט בשנה השנייה בפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית. אם לא די בכך הוא גם חבר בתנועה מרצ ובמקום להצטרף אל חבריו שנמצאים בטיול אחרי צבא אייל לוריא החליף את הצ'ימידן בדף ועט ובחר בדרך שונה משאר גילו – להתמודד למועצת העירייה בבחירות באוקטובר הקרוב.

מגיל צעיר הוא ראה בפוליטיקה תחום עניין ויכולת השפעה. "תמיד ראיתי בפוליטיקה את הגשר בין אותן בעיות לפתרונות שלהן כדי לסייע לאותם אנשים", מספר. "ברגע שהתחילו לדבר על הבחירות למועצה בתנועה הבנתי ששם מקומי והגעתי לתובנה שישנם נושאים רבים, בעייתים בירושלים, שאותם ארצה לקדם".

בוא נדבר תכלס - למה אתה צריך את כאב הראש הזה בגיל שלך? 
"אני נמצא בחיי הלילה בירושלים ויודע ליהנות. יום אחרי שהשתחררתי הלכתי להירשם ללימודים, אני אוהב לעבוד וללמוד. לטוס לתקופות ארוכות פחות מדבר אליי. אני רואה חברים מהתיכון נוטשים את העיר עקב פערים בתעסוקה, בדיור ובתרבות פנאי. לא סתם ירושלים מדורגת במקומות הכי נמוכים בנושאים האלו. זו אחת הסיבות שנכנסתי, עד עכשיו אנחנו כצעירים קיבלנו פוליטיקה של פלסטרים, הגיע הזמן לפוליטיקה של פתרונות".

ומה עם הנוער? נראה שהם פחות בעניינים ופחות מעורבים. "אני חושב שזו אמירה שיש בה חלק נכון אבל לנוער של היום יש דרך אחרת להביע את דעתו, עשרות עצמות מתהוות באמצעים טכנולוגיים, כך למשל בני הנוער בפלורידה פתחו ארגון מתוך מטרה לשנות את הגישה לנשק. הם העיפו את הטוויטר והאינסטגרם לטובתם והצליחו לחולל שינוי שייחלו לו שנים. ההפגנות בשטח לצד ניצול הניו-מדיה זו הנוסחה הנכונה ביותר. מי האמין שבהפגנת הצדק החברתי יצאו להפגין כמיליון איש וזה הצליח לקרות באמצעות הרשתות החברתיות".

במידה ותיבחר כחבר מועצת מן המניין, לא תקבל גמול כספי כלשהו.
"אני לא מקבל החלטות פזיזות. ההחלטה היתה שקולה תוך הבנה איזו מסגרת עבודה יכולה להתאים לי וכיצד זה ישתלב עם הלימודים. לא השיקול הכלכלי הוא זה שמוביל אותי. אני לא רוצה שמועצת העיר תהיה שייכת רק לאלו שיכולים להיות שם".

ומה באשר לבעיות בירושלים?
"יש המון בעיות בעיר, אבל ארצה להתמקד בארבעה נושאים עיקריים - הצעירים בעיר ובמסגרת זו מניעת ההגירה השלילית על ידי פיתוח והרחבת המענה התרבותי בעיר, כולל בשבת, חיזוק התחבורה הציבורית ומתן פתרונות בתעסוקה ודיור. צריך גם לפעול למען הקהילה הלהט"בית בעיר בדגש על בית קבע לבית הפתוח – מקום שכשמו כן הוא, מהווה לקהילה ולבני נוער רבים בית".

מה המסר שהיית רוצה להעביר לבני נוער שחושבים גם להיכנס לפוליטיקה?
"
אני רוצה שהנוער בירושלים ירגיש שזה הבית שלו, שאפשר לחיות כאן חיים בוגרים, אני קורא לנוער – בחרו לא להתלונן ולעשות. ברגע שנעשה אנחנו נצליח".