ברקת. צילום: שלומי כהן

ההכרזה של ניר ברקת על סיום דרכו בעיריית ירושלים ומעבר לפוליטיקה הארצית גרמה לזעזוע במערכת הבחירות המקומית - אך גם לאנשים בסביבתו הקרובה. הסיבה: מאז שהתפקד לליכוד הוא הקים כוורת נוספת של אנשים הפועלים איתו, חוץ מזו העירונית. כעת שתי הכוורות האלה יאוחדו, מה שמעלה סימני שאלה גדולים לגבי המשך שיתוף הפעולה בין ברקת לבין דמויות מפתח שהלכו לצידו עד כה בקריירה הפוליטית שלו.

סימן השאלה הגדול 
ראשת הלשכה מיכל שלם

מיכל שלם. צילום: רפי קוץ

אין ספק שהשאלה הגדולה והמרכזית בהקשר זה היא מה יחליט ברקת בנוגע למיכל שלם, ראשת הלשכה שלו בשתי הקדנציות האחרונות ואולי האישה החזקה בכיכר ספרא בשנים האחרונות.

שלם היא זו שדחפה את ברקת לפני 15 שנה לרוץ לפוליטיקה, כשהשניים הגישו עתירה לבית המשפט נגד ראש העירייה דאז אהוד אולמרט, סביב המאבק לפתיחת אזורי הרישום למוסדות החינוך.

היא עמדה לצידו בזמן שהיה באופוזיציה, כשהשניים צפו מהצד בדרך שבה אורי לופוליאנסקי ניהל את העיר ולמדו מטעויותיו. הם בנו תוכנית פעולה וב־2008, לאחר שניצח את מאיר פרוש, שלם תפסה מקום לידו של ברקת בשולחן המועצה, השמור לנבחרי הציבור. הדבר התקבל בהפתעה גדולה, והיו גם כאלה שפירשו זאת כחולשה של ברקת, שאינו יכול לנהל את העיר לבדו.

אלא שראש העירייה לא הקשיב לביקורות ונתן לשלם לנהל ביד רמה את הלשכה שלו. היא זו שבנתה את הצוות סביבו וכל הכוורת שלו היתה למעשה כפופה לה.

"ברקת סומך עליה בעיניים עצומות", סיפר השבוע גורם פוליטי. "מהיום הראשון הוא הראה לכולם שאי אפשר להתעלם ממנה והיא ראשת העירייה בפועל. היא היתה שותפה לכל פורום והיא ישבה בכל צוות חשיבה".

שלם אחראית בין השאר על לשכת ראש העירייה, על הקשר מול חברי המועצה והדרג המקצועי, ותחתיה יושבים אגפים חשובים בעירייה, כמדיניות ותכנון אסטרטגי, קשרי חוץ, דוברות הסברה וטקסים ומזכירות העירייה.

אלא שעל פי לא מעט גורמים בכיכר ספרא, לאחרונה משהו השתנה ומעמדה של שלם אינו כבעבר. הם מסמנים את נקודת המפנה בחבירה של ברקת אל קטי שטרית, שבנתה לו את הכוורת בלשכה החדשה שלו בליכוד, כוורת שלשלם לא היתה השפעה על זהות החברים בה.

מאז החל ברקת לפעול בשתי חזיתות, העירונית והארצית, התרחשו לא מעט התנגשויות בין הכוורות, כשזו העירונית, שבראשה עומדת שלם, היתה צריכה לא פעם להתחשב בצרכים וברצונות של זו הארצית. המצב החריף מאז שברקת קיבל את החלטתו, שהיטתה את הכף לטובת הכוורת הארצית.

"שלם לא יכולה לתרום לברקת בליכוד כמו בעירייה, כי היא לא מזוהה עם המפלגה, היא לא מכירה שם אנשים, והיכולת שלה לעזור לו לנצח בפריימריז קטנה", טוען גורם במערכת הפוליטית. "הכוח והמשקל שהיו לה בעבר פחתו מכורח הנסיבות".

אז האם שלם תסיים את חלקה לצידו של ברקת? לא לגמרי בטוח. אותו גורם הוסיף שאחרי הפריימריז המצב יכול להיות שונה עבורה. "אם ברקת ייבחר לתפקיד שר יש סיכוי שמיכל תהיה הראשונה שהוא יקרא לה", הוא אומר. "לקטי שטרית יש שאיפות משלה. היא גם רוצה להתמודד לכנסת והיא לא תחזור להיות ראש לשכה של שר כזה או אחר. היא עשתה את זה פעמיים עם גדעון סער וישראל כ"ץ והיא לא תעשה זאת שוב".

דילמת הנאמנות | הדובר אביתר אלעד

בשלב זה לא ברור מה יקרה בגזרתו של אביתר אלעד, מי שמשמש הדובר ויועץ התקשורת של ברקת ב־12 וחצי השנים האחרונות. מצד אחד, קיימים סיכויים גבוהים שראש העירייה היוצא ירצה להמשיך לעבוד עם אלעד, שנחשב לאחד האנשים המשפיעים והקרובים אליו. גורמים פוליטיים שונים מעריכים כי דרכיהם לא ייפרדו גם בעתיד. מצד שני, אלעד עובד עם ברקת כבר תקופה ארוכה מאוד ולא מן הנמנע שהוא ינצל את ההזדמנות כדי להיענות להצעות מהמגזר הפרטי.

דריסת רגל במגזר 
היועץ לענייני חרדים אברימי קרויזר

אברימי קרויזר. צילום: רפי קוץ

דמות נוספת שככל הנראה תמשיך עם ברקת היא יועצו לענייני חרדים אברימי קרויזר, מי שאחראי במידה רבה על 'מתווה ברקת' לכיתות הלימוד ברחבי העיר. קרויזר היה מרוקמי המהלך, לאחר שהצליח ליצור קשר ישיר עם ועד הרבנים של דגל התורה. הוא הגיע איתם להבנות, מה שהפך את נבחרי הציבור החרדים 'ללא רלוונטיים', אך בעיקר הוכיח לברקת את כוחו במגזר.

קרויזר הוא חלק מהצוות האסטרטגי של ברקת, שעימו נמנים גם אחיו אלי ברקת, אייל ארד, מוטי גמיש ומיכל שלם. בשלב זה נראה שהוא ימשיך עם ברקת ויסייע לו בבניית הקמפיין לקראת הפריימריז.

המהפכה הצעירה  
מנהלת הלשכה ניצן קרסנטי

ניצן קרסנטי. צילום: מהפייסבוק

ניצן קרסנטי (28) היא מנהלת הלשכה של ברקת ונחשבת למטאור בכוורת העירונית שלו. היא הגיעה ללשכה לפני כשנתיים וקיבלה מאז הרבה סמכויות וחופש פעולה. היא גם עמדה מאחורי נסיון החזרת 'ירושלמים' לקואליציה והיתה מעורבת מאוד בכל הקשור למציאת פתרון בסוגיית פאב המפלצת. גורמים במערכת הפוליטית סיפרו השבוע שברקת פעל רבות כדי לדאוג שקרסנטי תהיה במרכז העניינים - והעובדה שהיא נמצאת גם בדיונים הכי רגישים בכיכר ספרא היא עדות לכך. "היא מנהלת את הלשכה בצורה טובה, היא בעלת מזג נוח, ובעיקר מראה שהיא עומדת במצבי לחץ", אומרים גורמים שונים. "ניצן מאוד שקולה, לא קפריזית, ואלו תכונות חשובות שברקת רואה וירצה לשמור לידו".

צעיר אחר שהצטרף לכוורת העירונית של ברקת הוא ברק הרשקוביץ', שמשמש יועץ לפיתוח כלכלי. הוא הגיע מהמטה הפוליטי של ברקת ובמקביל לעבודתו בעירייה הוא גם יצר את הקשרים עם 'פורום קהלת', מכון מחקר בעל אוריינטציה ימנית־ליברלית שיסייע לברקת בבניית תוכנית מדינית־כלכלית לקראת הפריימריז. ככל הנראה הרשקוביץ' לא ימשיך עם ברקת בזירה הארצית, אבל לא מן הנמנע שימשיך לשתף איתו פעולה.

לחזק את הצד הציוני־דתי 
היועץ אבי לרנר

אחד האנשים של ברקת, שככל הנראה ימשיך איתו גם בזירה הארצית, הוא אבי לרנר, ששימש יועץ חיצוני שלו בחמש השנים האחרונות. לרנר הגיע כדי לסייע לברקת לגייס תמיכה מצד הציבור הציוני־דתי בעיר והוא מכיר היטב גם את הזירה בליכוד - מה שככל הנראה יסלול את המשך דרכו לצד ראש העירייה היוצא. הוא עבד בעבר עם השרים זאב אלקין וגדעון סער ויעץ לראש הממשלה בנימין נתניהו בבחירות 2015 בניסיון להעביר קולות מהבית היהודי אל הליכוד.

ההיכרות הטובה של לרנר עם הציבור הציוני־דתי וכן עם ציבור המתיישבים, שחלקו מתפקד לליכוד, נותנת לו יתרון גדול ויכולת לסייע לברקת גם בהמשך הדרך.

ייעוץ מרחוק 
המקורב מוטי גמיש

מוטי גמיש. צילום: חיים צח

מוטי גמיש נחשב לאחד האנשים הקרובים ביותר לברקת וגם נמנה עם הצוות האסטרטגי המצומצם שלו, ובשלב זה נראה כי ראש העירייה היוצא ימשיך לשתף איתו פעולה ברמה זו או אחרת.

גמיש יצא לפני מספר חודשים לחל"ת מתפקידו כסמנכ"ל אריאל כדי לשמש סמנכ"ל בחברת 'זול ובגדול'.

גורם פוליטי מעריך שהוא לא ייקח חלק במסע הפריימריז של ברקת, אבל ימשיך להיות חלק מהצוות האסטרטגי במקביל לעבודתו החדשה.

ממנכ"ל למנכ"ל?
אמנון מרחב

אמנון מרחב. צילום: שלומי כהן

גורמים במערכת העירונית מעריכים כי ברקת לא יוותר גם על מנכ"ל העירייה אמנון מרחב, והם טוענים כי אם הוא יתמנה לשר. בכל מקרה, נראה כי מרחב יהיה המועמד המוביל מטעם ברקת להפוך למנכ"ל משרדו.

העתיד בערפל 
עובדי לשכה נוספים

המשכורת של ראש העירייה ניר ברקת אומנם היתה שקל אחד בחודש, אבל הלשכה שלו היתה גדולה משמעותית מלשכות של ראשי עירייה שהיו כאן לפניו. ברקת ושלם יצרו כמה תפקידים חדשים ובשלב זה לא בטוח שראש העירייה הבא ירצה לשמר אותם.

כך למשל תפקיד יועץ ראש העירייה למזרח ירושלים, פונקציה שלא היתה בעבר. מי שמשמש בתפקיד כיום הוא דוד קורן. תחת קורן נמצאת ופועלת מחלקה שלמה שאחראית על פיתוח מזרח העיר בכל ההיבטים וכן על הקשר עם התושבים. אין סיבה שראש העירייה הבא לא ירצה להשאיר את הפונקציה הזאת פועלת, אך ימים יגידו מה יעלה בגורלה.

גם יעקב אייזק ככל הנראה ימשיך הלאה עם ניר ברקת ועדין לא ברור באיזה קונסטלציה ואיזה תפקיד יהיה לו.

בין התפקידים החדשים שיצר ברקת ולא ברור מה יהיה עתידם אפשר למצוא את היועץ לפניות הציבור ויועץ ראש העירייה לקשרי חוץ.

האם זה אומר שבקרוב נראה כאן גל פיטורים ועזיבות? בכלל ללא בטוח. מאחורי עובדי העירייה ניצב ארגון העובדים וראש העירייה שיבוא לא יוכל להחליף כל עובד שירצה. מה שהוא כן יוכל לעשות זה למנות מנהלי אגפים בכירים, שיוכלו להגשים את המדיניות שהוא רוצה להוביל.