אלקין. "לא יצא להרפתקאות מיותרות".צילום: אלכס קולומויסקי

מחכה לברכה

גורמים בליכוד אמרו בשבוע שעבר כי ההחלטה האם השר זאב אלקין ירוץ לראשות עיריית מחכה בעיקר לדבר אחד - ברכת הדרך של בנימין נתניהו. בשבועיים הקרובים אמורה להתכנס ועדת ההיגוי העליונה של הליכוד ובה תעלה גם מועמדותו של השר. 

מי שעשוי לתמוך בו במקרה זה הוא לא אחר מאשר ניר ברקת. "הסיטואציה היחידה שבה ברקת יביע תמיכה באחד המועמדים לראשות העיר היא רק אם אלקין יחליט לרוץ", אמר השבוע גורם בליכוד. "יש לכך שתי סיבות - גם כי אלקין יהיה המועמד מטעם הליכוד וגם כי התמודדות של השר לתפקיד ראשות העירייה תשפר את סיכוייו של ברקת להשתחל גבוה יותר בפריימריז".

עזרה מבפנים

גורמים בכיכר ספרא מספרים כי התמיכה של ברקת באלקין היא גדולה יותר ממה שחושבים ומי שלמעשה דוחף אותו לרוץ הוא ראש העירייה היוצא, שבשלב הזה נזהר מלומר זאת בריש גלי. 

גורם בספרא סיפר כי ברקת לא מתכוון להביע תמיכה באף אחד מהמועמדים לראשות העירייה, למעט אם השר יחליט בסופו של דבר לרוץ. "ברקת לא רוצה לראות אחריו ראש עירייה חרדי", אמר גורם בעירייה. 

לדברי גורמים שונים במערכת הפוליטית, אלקין מקבל הדרכה צמודה מאנשי ברקת. אחד מהם, כך לפי אותם גורמים הוא אבי לרנר, יועץ ראש העירייה לענייני המגזר הלאומי־דתי שייעץ בעבר גם לשר ומצטייר כאחד האנשים שדוחפים את אלקין לרוץ. לרנר היה בעבר גם מבין אלה שערכו את הסולחה בין ברקת לאלקין, לאחר שזה מונה לשר לענייני ירושלים ומורשת.

מתחיל להרגיש את השטח

הקלישאה הכי שחוקה שנשמעת מצד מועמדים במערכת בחירות היא "פנו אליי לא מעט גורמים ולכן החלטתי לשקול האם לרוץ". אלא שעבור אלקין זו לא קלישאה. בשבועות האחרונים מאז שהחלו לצוץ השמועות על ריצה אפשרית שלו, הגיעו אליו פניות מכל הקשת הפוליטית, כולל מהמגזר החרדי. אלקין החליט לבחון את הנושא ברצינות. אם בעבר מקורביו היו דוחים את הטענות על הסף, כיום אין מישהו שיכול להכחיש זאת. 

השר אלקין יזם סדרת פגישות התייעצות עם גורמים שונים במערכת הפוליטית המקומית, בהם סגנית ראש העירייה יעל ענתבי והמשנה לראש העירייה דב קלמנוביץ'. הוא גם זימן אליו לפגישה את נינו פרץ, יו"ר ועד הסוחרים בשוק מחנה יהודה, כדי לשמוע האם יוכל לקבל את תמיכתו. 

לטענת גורמים בליכוד, לא מעט דמויות במערכת הפוליטית, בהם חברי כנסת, אמרו לאלקין כי יעמדו מאחוריו אם ירוץ.

הכוח של הוועדה

בשבועות הקרובים תתכנס ועדת ההיגוי העליונה של הליכוד, בה יושבים חיים ביבס יו"ר השלטון המקומי, סגן שר הבינוי חבר הכנסת ז'קי לוי ויחיאל זוהר, במטרה לדון בנושא ירושלים. 

על פי התקנון, ועדת ההיגוי העליונה יכולה להחליט שלא יתקיימו פריימריז בסניף המקומי בעיר ובמקום זאת הוועדה תקבע מי יהיה המועמד לראשות העירייה מטעם הליכוד. הוועדה יכולה להחליט גם על הרכב הרשימה מטעמה למועצת העיר. 

גורמים המעורים בפרטים טוענים כי ראש הממשלה בנימין נתניהו צפוי להנחות את הוועדה מי יהיה המועמד לראשות העירייה - האם זה יהיה יו"ר הקואליציה ח"כ דודי אמסלם או השר אלקין כשכולם מצביעים על אלקין כמועמד המועדף. כך או כך, בין אלקין לבין אמסלם יש הסכם כי לא משנה מי יהיה המועמד - השני יתמוך במועמדותו.

לטענת גורמים בליכוד, לאלקין יש יכולת גדולה יותר לאחד סביבו את הקול הציוני בעיר והם מעריכים שבמידה וירוץ מרבית אנשי הציונות הדתית יעדיפו לתמוך בו מאשר במשה ליאון או בעופר ברקוביץ', שמחזר אחרי חובשי הכיפות הסרוגות. "אלקין מחובר יותר למגזר", אומרים הגורמים. "הוא נחשב איש ארץ ישראל, איש ההתיישבות, מוכר לכל הרבנים ולמוסדות".

הדילמה של אלקין

אז האם השר לענייני ירושלים יהפוך בקרוב להיות מועמד לראשות העירייה? "אלקין לא ירוץ במידה והוא לא יודע שהוא גם יכול לנצח", אומר גורם בליכוד. "יש לו תפקיד בכיר בכנסת והוא לא יצא להרפתקאות מיותרות".

אותו גורם מציין גם כי בבחירות האחרונות לכנסת הצביעו לליכוד בירושלים 60 אלף איש, מה שמסמל את הכוח הגדול שיכול לעמוד מאחוריו אם יחליט לרוץ. "זה אולי יהיה גורם שישכנע גם את הרבנים החרדים לא להריץ בסופו של דבר מועמד חרדי", הוא מנבא.