אביתר אלבאז. "רוצה להוביל את האג'נדה שלי". צילום: מהפייסבוק

ניצל בנס מפיגוע והחליט להקדיש את עצמו לחיים הפוליטיים: אביתר אלבאז (28), שניצל מפיגוע תופת, החליט לאחרונה להקים רשימה חדשה שתרוץ למועצת העירייה. "אני מכיר את המערכת העירונית", אומר אלבאז, שהיה מנהל הלשכה של סגן ראש העירייה לשעבר שמואל יצחקי. "אני יודע שיהיה קשה, אבל אני איאבק לשנות את שיטת גביית הארנונה ואדאג למקומות חניה נוספים".

בשנת 2003, כשהוא בן 12 בלבד, ניצל אלבאז מפיגוע, כשמחבל מתאבד שהתחפש לחרדי התפוצץ בקו 14 במרכז העיר. "גרתי סמוך למרכז כלל", הוא משחזר. "יצאתי עם עוד חבר נוסף, ובאיזשהו שלב הוא נעלם לי. בדרך חשבתי שהוא נכנס למרכז והלכתי אחריו, כשפתאום האוטובוס התפוצץ".

בעקבות הפיצוץ אלבאז נפצע וסבל מפגיעות בכל הגוף. הוא אושפז בבית חולים הדסה עין כרם במשך חודשיים. "גם אחרי שהחלמתי ליוותה אותי הפוסט טראומה", הוא אומר. "היה לי מאוד קשה ללכת ברחוב. כשגדלתי תיעלתי את הפחד לעזרה לזולת - הייתי אוסף מצרכים בתור נער ומחלק לנזקקים. נתתי לאחר כי בעצם הרגשתי שאני זה שזקוק". 

זירת הפיגוע בקו 14. צילום: עמית שאבי

בשלב מסוים החליט אלבאז לנסות את מזלו בפוליטיקה המקומית, כשאת ההזדמנות הראשונה קיבל אצל שמואל יצחקי, שכיהן אז כסגן ראש העירייה מטעם סיעת ש"ס. אחר כך ניסה ללמוד עריכת דין, אך פרש לדבריו בעקבות הקושי שלו להתבטא בעקבות אותו פיגוע. 

בשנת 2011 הקים אלבאז, כשהוא בן 21 בלבד, את ארגון אלו"ן - ארגון הצלה ואיתור נעדרים. כעת הוא מכין רשימה עצמאית שתנסה להיכנס למועצה ולשנות כמה דברים בעיר. "למשל שיטת מיסוי הארנונה, שנותרה כפי שהיא מאז ימי המנדט", הוא אומר. "אני יודע שזה יהיה קשה, אבל אני אלחם להקים ועדה שתבחן את כל הנושא מחדש. חוץ מזה, מובן שאקדם את נושא הניקיון והחניה בעיר".

אתה חובש כיפה סרוגה. למה לא הצטרפת לאחת הרשימות הקיימות מהציבור הדתי־לאומי?
"אני רוצה לחדש משהו שלא קיים היום. אין שם כל כך מקום לחבר'ה בגיל שלי, ויש לי את האג'נדה שלי שאני רוצה להוביל".