מאיר תורג'מן בהארכת המעצר לפני כחודשיים. צילום: ליהי שי שקלרניק

פרשת השוחד בעירייה: בית המשפט השלום בראשון לציון אישר היום (ד') את בקשת המשטרה להרחיק מהעיירייה את סגן ראש העירייה, מאיר תורג'מן למשך 60 ימים נוספים. בנוסף, נקבע כי הוא לא יוכל לעסוק בתפקידיו השונים בעירייה. "קיים חשש סביר לכך שהחשוד מאיים על גורמים בעירייה ושקיים חשש מצד חלק מהעדים לשתף פעולה או להעיד נגדו", אמר שופט בית משפט השלום בראשון לציון, עמית מיכלס.

תחילת הפרשה לפני כחודשיים, כאשר מאיר תורג'מן, ממלא מקום וסגן ראש העירייה ומי שמועמד לעמוד בראשה, נעצר בחשד לעבירות שוחד, הפרת אמונים והלבנת הון. תורג'מן נחשד כי קיבל כספי שוחד בתמורה לקידום פרויקטים של אנשי עסקים ומקורביו בעיר.

לפני כחודש וחצי הוא שוחרר למעצר בית, שהסתיים. כמו כן הוא הורחק מהעירייה למשך 45 ימים ונאסר עליו ליצור קשר עם המעורבים בפרשה או כל גוף או גורם בעירייה למשך 45 ימים, תקופה שהסתיימה בשבוע שעבר.

בתוך כך הגישה המשטרה, טרם המועד שהסתיימו תנאי שחרורו, בקשה לבית משפט השלום בראשון לציון כי נוכח חומרת החשדות, חומר הראיות שנאסף בעניינו והצורך בהמשך החקירה, היא דורשת להורות עליו לחדול מלעסוק בתפקידיו השונים בעירייה.

כמו כן, הם ביקשו להאריך את התנאי האוסר עליו להיכנס לעיריית ירושלים וליצור קשר עם המעורבים בפרשה ב-90 יום נוספים. לטענתם, החקירה המתנהלת שעוסקת במספר פרשות טרם מוצתה והניבה תוצרי חקירה חדשים המחזקים את החשד הסביר נגד תורג'מן. 

היום (ד') התקיים דיון בעניין בבית המשפט השלום בראשון לציון שם התברר כי תורג'מן נחקר פעמיים מאז ששוחרר. "אופן התנהלותו של המשיב הוא גורם מרתיע מבחינתם של אנשים שנמצאים בעירייה", אמר נציג המשטרה בדיון, "חלקם מכוח היותם עובדי עירייה וחלקם מכוח היום כאלה שנזקקים לשירותיה של העירייה". 

סנגורו של תורג'מן, עו"ד איתן פלג ביקש בדיון לדחות את בקשת המשטרה להארכת הרחקתו מהעירייה, ובמיוחד את התנאי של איסור עיסוק, משום שלא נקבע החלטה קודמת לתנאי שחרורו ולא הייתה על כך הסכמה. בנוסף, הוא טען כי תורג'מן לא עומת עם חלק מהחשדות נגדו שהוצגו בבית המשפט: "הרחקתו מהעירייה באופן טוטאלי היא בלתי סבירה ולא מתקבלת על הדעת", אמר בדיון, "הטענה שהוא מהלך אימים על אנשים נובעת מכך שאולי תורג'מן מדבר באופן בוטא. לדעתי החקירה מוצתה והייתה חייבת להיות כזאת עד היום".

עוד הוסיף עו"ד פלג כי תורג'מן הוא מועמד לראשות עיריית ירושלים והחקירה משפיעה על החלטותיו להמשך "הדבר הזה משנה את חייו באופן שמונע ממנו להיות עובד ציבור והדבר הזה חייב להסתיים לאלתר כדי שהוא יוכל להחליט לאן הוא מכלכל את צעדיו". עו"ד פלג דרש בדבריו להעביר את התיק לפרקליטות "שתחליט אם להגיש כתב אישום ונתמודד" אמר

בדיון בבית המשפט השלום בראשון לציון בעניינו קבע השופט עמית מיכלס כי יש להאריך את תנאי השחרור לתקופה של 60 יום (מה-2.5) והוספת תנאי של איסור עיסוק לתקופה זו. "הוצג חשד סביר שהחשוד פעל לשבש את החקירה בפועל", אמר בהחלטתו. כמו כן, השופט מיכלס האריך את הרחקתו של תורג'מן ב-60 ימים ולא ב-90 ימים כמו שהמשטרה ביקשה בשל רצונו של תורג'מן להתמודד על ראשות העירייה

שופט מיכלס הוסיף: "קיים חשש סביר לכך שהחשוד מאיים על גורמים בעירייה ושקיים חשש מצד חלק מהעדים לשתף פעולה או להעיד נגדו". מתוך כך, אמר, כי חזרתו של החשוד לעירייה בעת הזו עלולה להשפיע על עדין ובכך לסכל את החקירה