דייטש | צילום: רפי קוץ

הגזרה החרדית מתחממת: סגן ראש העירייה יצחק פינדרוס עושה קולות של מי שרוצה לרוץ לראשות העירייה, בשעה שברחוב החרדי יש גורמים הטוענים כי מדובר בסך הכול בתרגיל פוליטי לקראת משא ומתן עתידי ואם יצוץ מועמד חרדי - זה ודאי יהיה יוסי דייטש. וגם: גורמים במגזר החרדי מספרים על ההתלבטות של סגן השר יעקב ליצמן - לתמוך בדייטש או בזאב אלקין, אם יחליט לרוץ.

הרבנים לאן

השאלה המרכזית היא במי יתמכו הרבנים החרדים. עד שזה יקרה, אנחנו בעונת מלפפונים פוליטית, כשהבמה שייכת לעסקנים ולפוליטיקאים שונים לבחון ברצינות את האפשרות שב־31 באוקטובר מועמד חרדי יהיה זה שינצח בבחירות

המפה הפוליטית מצביעה על קיפאון שאיתו מתמודדים המועמדים המובילים עופר ברקוביץ' ומשה ליאון. כמעט בכל הסקרים שנעשו עד כה, שיעור המתלבטים עומד על כ־40 אחוז, אפילו באלה שכוללים את השר זאב אלקין שטרם הכריז על ריצתו. לפי המפה הזאת, אם המגזר יתאחד סביב מועמד חרדי אחד, שיצליח למשוך אליו גם קולות מהציבור החילוני ומהציבור הציוני־דתי - הוא יוכל לנצח. כל זאת בהנחה שהקול הציוני ימשיך להיות מפוצל, עם מספר רב של מועמדים.

שאלת המועמד

אז מי יהיה המועמד - פינדרוס או דייטש? "מתחזקת ההערכה שיהדות התורה כן תריץ מועמד בסופו של דבר", אמר השבוע פינדרוס, והוסיף שההחלטה תיפול בינו לבין דייטש. "להערכתי בקרוב ייצא סקר שימדוד מי יוכל להביא יותר קולות מהציבור הציוני". פינדרוס קיבל השבוע רוח גבית מח"כים של דגל התורה, כמו אורי מקלב ויעקב אשר, שסיפרו כי הרבנים שוקלים את מועמדותו

פינדרוס. צילום: שלומי כהן

אברימי קרויזר, היועץ של ראש העירייה ניר ברקת לענייני חרדים, מחזיק בדעה כי שאם יהיה מועמד חרדי - יהיה זה דייטש. "המועמדות של פינדרוס לא רלוונטית", הוא טוען. "לדבר עליו זה כמו לדבר על יוחנן ויצמן, או כל חבר מועצה חרדי אחר. דייטש הוא כרגע הנציג הבכיר של הציבור החרדי במועצה, ואם יהיה מועמד חרדי זה ודאי יהיה הוא".

ומה עם גור?

בשלב זה עדיין לא ברור במי יתמכו אנשי חסידות גור, שבמערכות הבחירות האחרונות היו גורם מכריע. "ליצמן לא יהרוס את הסיכוי לראש עירייה חרדי", אומר גורם במגזר החרדי. "אין לו סיבה לתת לשר זאב אלקין את ראשות העירייה על מגש של כסף". 

אלא שאותו גורם הציג משוואה שלפיה דייטש יצטרך לקבל גם את התמיכה של הציבור הציוני כדי לזכות באור ירוק להציב את מועמדותו. במצב שדייטש לא יצליח לגייס את התמיכה הנדרשת מהציבור הציוני כנראה שליצמן יעדיף ללכת עם השר אלקין.