הזבל שנערם בסוף השבוע במרכז העיר. צילום: לירן תמרי

מדי שבוע, עוצרת ירושלים את כל פעולות התברואה שלה, במשך יומיים שלמים לא מתבצע פינוי אשפה וניקיון ברחובות - בעיר הגדולה והמתוירת ביותר בישראל. התוצאה בהתאם: הרחובות בימי שבת מוצפים באשפה, צחנה ולכלוך רב. כך תיעדנו את המצב בחג שבועות, וגם בסוף השבוע האחרון. בערים גדולות אחרות בארץ כדוגמת תל אביב, מתבצע ניקיון בעיר גם בשבת בבוקר.

3 ענו, 1 התחמק ועוד אחד לא הגיב בכלל

הצגנו ל-5 המועמדים לראשות העירייה שאלה זהה: ״האם ירושלים בראשותך תפעיל שירותי ניקיון גם בשבתות וחגים?״. שלושת המועמדים יוסי חביליו, עופר ברקוביץ ואבי סלמן סיפקו לנו תשובה חד משמעית. המועמד משה ליאון לא ענה על השאלה. בתוך כך, ביקשנו מהמועמד לראשות העירייה מאיר תורג׳מן את עמדתו בנושא אך לא היה ניתן להשיגה.

יוסי חביליו: ״להפעיל עובדים לא יהודים״

המועמד לראשות העירייה יוסי חביליו אמר כי ״בראשותי ירושלים תהיה נקייה, במידת הצורך כאשר יש חג של כמה ימים יופעלו שירותי ניקיון על ידי עובדים לא יהודיים״

עו"ד יוסי חביליו. צילום: פרטי

עופר ברקוביץ׳: ״לבחון העסקה של גופים פרטיים״

יו"ר תנועת התעוררות והמועמד לראשות העיר עופר ברקוביץ אמר: "הגיע הזמן לשינוי עמוק ויסודי בהיערכות הנקיון בעיר. אני מתכוון לשים את הנושא הזה גבוה בסדר העדיפויות כבר בתקציב 2019: הגדלת המשאבים לעובדים רכבים וכלי אצירה; מהלך עמוק בבתי הספר תנועות הנוער ומנהלים קהילתיים לשינוי תרבות הנקיון; קנסות ואכיפה נגד המלכלכים; יציאה קבועה לשטח כראש עיר, כל יום ראשון ב-06:30 בבוקר עם כל הדרג הפיסי של עיריית ירושלים, בכל פעם בשכונה אחרת. לגבי נושא הנקיון בסופי השבוע, ראשית יש לתגבר את פעולות הנקיון ביום שישי לפני כניסת השבת כדי להקטין את הצורך בנקיון בסופ"ש.

"בנוסף, יש מקום לבחינת הנושא, ישנן דוגמאות בהם גופים פרטיים מספקים שירותים ובתוכם שירותי ניקיון גם לקהלים שומרי שבת, תוך שמירה על צביון השבת. אני מאמין שניתן יהיה להגיע להסכמות בנושא הזה יחד עם הסיעות השונות בעירייה כאשר אהיה ראש העיר ירושלים".

עופר ברקוביץ׳. צילום: רפי קוץ

משה ליאון: ״אקים סיירת״

שאלנו את משה ליאון האם הגיע הזמן להפעיל שירותי ניקיון בירושלים בשבתות, אך קיבלנו תשובה שכלל אינה מתייחסת לשאלה: ״נושא ניקיון העיר קרוב ללבי במיוחד, אני מודע לבעיות הרבות הקשורות אליו ומטפל בהן באופן רציף. בחמש השנים האחרונות פעלתי דרך המנהלים הקהילתיים וסייעתי רבות בתחום בעזרת היו"רים ומנהלי המנהלים. לאחר שאבחר לראשות העיר אקצה תקציב מיוחד לשיתוף הציבור במאמץ לניקיון העיר, זאת מתוך חשיבה ואמונה כי לתושבים חלק חשוב בתהליך המהפכני המתוכנן בנושא ניקיון העיר. על מנת לשפר את נראות העיר באופן משמעותי, אגדיל את כמות עובדי התברואה ואמנה רכז ניקיון לכל שכונה שיערוך בה סיורים שלוש פעמים ביום.

"בנוסף, אקים את 'סיירת ראש העיר לענייני ניקיון' שתעבור כל בוקר ברחבי העיר על מנת לוודא את איכות הניקיון. ע"י הצעדים הללו, ויחד עם עובדי ומנהלי מחלקת התברואה נביא לשיפור משמעותי לכל אורך ימות השנה, וגם בחגים ובמועדי ישראל״.

משה ליאון. צילום: יואב דודקביץ'


אבי סלמן: ״הפעלת עובדים לא יהודיים״

המועמד לראשות העירייה אבי סלמן אמר: ״ירושלים היא בירת ישראל וצריכה להיות נקיה כל השנה בדגש על חגי כל הדתות כאשר העיר מלאה בתיירים. אני אדאג שירושלים תהיה נקייה תמיד באמצעות פתרונות יצירתיים, ובין היתר ע״י הפעלת עובדים לא יהודיים״.

אבי סלמן. צילום: יח"צ