תורג'מן. הערעור נדחה - ההרחקה נשארה. צילום: שלומי כהן

עוד מכה למאיר תורג'מן: בית המשפט דחה השבוע את בקשתו של סגן ראש העירייה וממלא מקומו, החשוד בין השאר בעבירות של שוחד והלבנת הון, לעיון מחדש בהחלטה להרחיקו מכיכר ספרא.

לפני כחודש וחצי החליט בית משפט השלום בראשון לציון כי תורג'מן יורחק מהעירייה עד לתחילת חודש יולי. כמו כן נאסר עליו לעסוק בתפקידיו השונים בעירייה. בית המשפט קבע גם כי קיים חשד סביר הקושר את תורג'מן לביצוע העבירות המיוחסות לו, מסוג שוחד, מרמה והפרת אמונים. עוד נקבע בדיון כי קיים חשד סביר לכך שהוא ביצע פעולות אשר עולות כדי שיבוש חקירה וכי קיים החשש שחזרתו לעיסוק בעירייה תוביל להשפעה על עדים ולפגיעה משמעותית בחקירה

תורג'מן ערער על ההחלטה בחודש מאי לבית המשפט המחוזי מרכז לוד, אך הערעור נדחה. השבוע התקיים דיון בבית משפט השלום בראשון לציון בעניין בקשתו של תורג'מן לעיון חוזר בהחלטה הקודמת של בית המשפט. בקשתו של תורג'מן התבססה על הטענה כי לפני הגשת הבקשה הוא גילה ששכרו לא הופקד בבנק וכי העירייה הפסיקה לשלם לו משכורת

בדיון טען סנגורו, עו"ד איתן פלג, כי בניגוד למה שסבר תורג'מן, הוא איננו מקבל שכר מעיריית ירושלים. "לעניין זה יש משמעות לשיקולים של בית המשפט", אמר. "כל הדיונים עד עתה התנהלו ללא עניין השתכרותו של המבקש".

השאלה, אמר עו"ד פלג, האם נבחר ציבור, סגן ראש עירייה, בתקופת הרחקתו, בתקופת איסור עיסוק זכאי או איננו זכאי לשכר היא שאלה שאיננה סדורה

נציג המשטרה טען בדיון כי שלילת שכר לנבחר ציבור בנסיבות העניין איננה בבחינת הפתעה. עו"ד הילה גבאי מפרקליטות מיסוי וכלכלה אמרה בדיון כי הם מלווים תיקים רבים של שחיתות שלטונית, ראשי ערים וסגני ראשי ערים וחדילה מעיסוק בתפקידים השונים בעירייה הינה בת משמעות. "חלק מהמשמעות שלה היא אי קבלת שכר בתקופת החקירה הפלילית", טענה.

"אני לא מבקש שבית המשפט יורה לעירייה לשלם לתורג'מן שכר, זה לא מה שאני מבקש", השיב סנגורו של תורג'מן לנציג המשטרה והתייחס לדבריה של עו"ד גבאי: "כל החלטה של הרחקה ואיסור עיסוק של נבחר ציבור משמעה שלא לקבל שכר - זה לא נכון, וזה גם לא כתוב בחוק בשום מקום".

בנוסף התייחס סנגורו של תורג'מן לחקירות שנערכות על ידי המשטרה. בדיון התברר כי ביום חמישי בשבוע שעבר תורג'מן נחקר על ידי המשטרה ושם נאמר לו כי זוהי חקירתו המסכמת

"מתחילת החקירה המשטרה טוענת שאחד העניינים שעומד ביסוד הבקשות השונות שלה היא שהוא מהלך אימים על עובדי העירייה", אמר. "הוא לא נחקר על כך". נציג המשטרה בדיון השיב כי עצם חזרתו של תורג'מן לעירייה בכל פונקציה שהיא ולאור חומר החקירה שנאסף, עשויה לפגוע מהותית בחקירה ולהשפיע על עדים. "אם כך צריך לשלוח את מר תורג'מן לירח", אמר בתשובה סנגורו, "משום שאחרת כשהוא הולך ברחוב בירושלים בכל רחוב, הוא פוגש אנשים".

שופט בית משפט השלום בראשון לציון, גיא אבנון, דחה את הבקשה וקבע כי "כל אימת שבית המשפט דן בבקשה לאיסור למניעת עיסוק, הנחה מובנית היא כי בגדר הפסקת עיסוק לא יתאפשר לאותו אדם להתפרנס מהעיסוק. בעוד פרק של פחות משבועיים יהיה צורך לקיים דיון בבקשה נוספת של המדינה, ככל שתמצא לנכון להגיש בקשה כאמור, להארכה נוספת של התקופה".