ח"כ רחל עזריה. צילום: רפי קוץ

ביום ראשון, מיד לאחר שהתקשרה לשאר המועמדים לראשות העירייה וקיבלה מהם את ברכת הדרך להתמודדות, ניסתה ח"כ רחל עזריה להשיג את עופר ברקוביץ' ולזכות גם באיחוליו. נכון לכתיבת שורות אלה הוא טרם חזר אליה. בסיעת 'ירושלמים' מוכנים להתערב כי הוא לא יחזור. "עופר לא יודע לעבוד בצוות, ואין שום סיכוי שיעבוד עם רחל", מסבירים שם.

ח"כ עזריה איננה מאבדת זמן. שבוע לאחר שהודיעה באישון לילה כי היא מצטרפת למרוץ הצפוף לראשות העירייה, היא כבר מסמנת את היריב הבולט שלה בקרב על הקולות הפלורליסטיים בירושלים. "הזירה צפופה מאוד והסקרים אינם אמינים בשלב הזה של המרוץ", היא מבהירה השבוע בראיון למיינט ו"ידיעות ירושלים". "הפער בין מועמד מוביל למועמד חלש הוא של אחוזים בודדים בלבד".

ח"כ עזריה יודעת שקהל התומכים שלה ושל 'התעוררות' דומה. בשל כך היא מנסה לבדל את עצמה בכל דרך מברקוביץ'. גם בדעותיה - ובעיקר ב'ממלכתיות' החדשה שהיא מנסה לשדר. לא עוד הפוליטיקאית שבנתה קריירה לוחמנית ורוויית סכסוכים אלא מועמדת לראשות עירייה עם ניסיון בכנסת שתדע לפשר בין הגורמים השונים בירושלים. "אני עומדת בראש ועדה בכנסת והוכחתי שאני יודעת להניע תהליכים מורכבים בהסכמה מלאה", היא אומרת. "אני מודעת שיש הבדל מהותי בין לייצג צד מסוים ובין להיות האדם שצריך למצוא פתרונות למצב". 

מצטערת על הנטישה

קל להאמין לח"כ עזריה כשהיא מדברת על ראשות עיריית ירושלים כמשוש חייה. את דרכה הפוליטית היא החלה בסיעת 'ירושלמים' והגיעה עד לתפקיד של סגנית ראש העירייה. לפני שלוש שנים היא עזבה את מועצת העירייה לטובת הכנסת, אך בפועל הוסיפה לנסות לנהל מרחוק את הסיעה. "גם במהלך השנים שלי בכנסת דאגתי למכללות צה"ל ולאדמות הכנסייה", היא לא שוכחת להתפאר. "אני חושבת שכיום אני בשלה יותר להוביל את ירושלים, לאחר שהבנתי טוב יותר כיצד לקדם תהליכים שאני רוצה".

העזיבה שלה את מועצת העירייה הותירה טעם חמצמץ מאוד בסיעת 'ירושלמים' ובקרב תומכיה שהרגישו נבגדים. "עוד לפני ההצעה ממשה כחלון להצטרף ל'כולנו' דחיתי שלוש הצעות קודמות להיכנס לפוליטיקה", היא חושפת. "אני מבינה את בעיית הנראות שנוצרה, אבל חייבת להעיד שהתכוונתי להישאר במועצת העירייה. לצערי, הבנתי שבמבנה הנוכחי של הקואליציה ושל העומד בראשה לא יכולתי להשפיע באמת על מה שקורה בירושלים".

מה יקרה אם תפסידי? תנטשי גם הפעם?
"אנצח, אבל גם אם חלילה זה לא יקרה, אני פה כדי להישאר".  

תרגילי התחמקות

במערכת הפוליטית בירושלים ידעו לספר השבוע כי ההכרזה של עזריה על התמודדות הגיעה בעקבות משבר אמון ושרשרת עימותים עם שר האוצר כחלון, שהבהיר לה כי מקומה בכנסת הבאה איננו מובטח ואף נמנע מלתמוך בהתמודדות שלה באופן פומבי. "זה לא נכון", היא אומרת. "היחסים בינינו טובים ומקומי בכנסת הבאה היה מובטח. כחלון לא יכול היה להבטיח לי מקום בממשלה, וכשהבנתי שירושלים כבר הבשילה שאהיה ראשת עירייה הודעתי על התמודדותי".

משה כחלון. צילום: אלכס קולמויסקי

בשבוע הראשון להתמודדותה ח"כ עזריה נמנעת ממסרים נוקבים. האישה שנלחמה בהדרת הנשים ובמבנה הכשרות הנוכחי מתכוונת להימנע מעימותים בנושאי הסטטוס קוו הדתי בעיר. "אינני עוסקת עוד בנושא הדרת נשים, מכיוון שהנשים החרדיות עוסקות בכך", היא מצהירה. "גם לא אעסוק בנושא הכשרות הקהילתית, מכיוון שב'צהר' מובילים את התהליך הזה. המטרה שלי היא למצוא את הדברים שמציקים לחרדים כמו חינוך ודיור ולטפל בהם, אך מנגד להבהיר להם שבשאר המקרים לא יהיו פשרות".

מגדלי תלמוד תורה 

איך מוסיפים כיתות חינוך לחרדים בלי לקחת מהציבור הלאומי?
"פשוט מאוד. בונים לגובה. התרגלנו לכך שילדים בכל גיל צריכים מרחב עצום, אבל הילדים במנהטן לומדים בקומה השמינית או התשיעית ונהנים מכך. אפשר גם ליצור מתחם אחד עם כניסות נפרדות שבו ישהו שניים או שלושה בתי ספר. נכון שהתרגלנו לדברים אחרים, אבל זה עדיף מאשר ילדים שילמדו בקרווילות באופן לא יעיל". 

גם בנושא הציבור החילוני הפתרונות של עזריה דומים. היא מאמינה שהדיור והתעסוקה ישאירו את הירושלמים בעיר. בסביבתה טוענים שראש העירייה הקודם לא עשה די בנושאים האלה. "לראש עירייה יש סמכויות רבות בנושאי דיור, אבל ברקת התנגד אפילו לפרויקט ארנונה. משום מה הוא לא פיתח מספיק גם את הר חוצבים ואת מלחה כאזורי פיתוח תעסוקתי".

בנושאים רגישים יותר עזריה מתחמקת מלתת לתשובה ברורה. סוגיית ערביי מזרח ירושלים שמאיימת להבעיר את העיר איננה מטרידה אותה. אין לה מתווה שיפתור את סוגיית הלאום של תושביה הערביים של העיר, וגם לגבי השכונות שמעבר לגדר היא איננה מחדשת דבר. "בסופו של דבר, ירושלים היא עיר אחת", היא אומרת. "על פי כל הסקרים, ערביי מזרח ירושלים רוצים להיות ירושלמים, ואנחנו צריכים להמתין שגם כאן התהליך יתרחש. אינני מאמינה בכל מיני פתרונות קסם שנראים לי מנותקים מהעיר".

בשלב זה נראים סיכוייה של עזריה להיבחר לראשות העירייה נמוכים יחסית. "על פי כל הסקרים שאני עורכת, 30 אחוז מהחרדים לא יקשיבו לרבנים", היא משדרת אופטימיות. "בנוסף, בכל חוג בית שלי אני רואה קהל עצום של חרדים שמבין שאני היחידה שדואגת לו. עם כל הכבוד לעופר ברקוביץ', הוא איננו מסוגל לפרוץ את תקרת הזכוכית של התמיכה בו. אני מסוגלת".

האתגר הראשון: תמיכה מ'ירושלמים'

בגיל 41 רחל עזריה יודעת שהיא יכולה לעשות היסטוריה ולהיות ראשת העירייה הראשונה בתולדות ירושלים, אבל נאלצת להתמודד עדיין עם מכשול לא צפוי דווקא מבפנים. בדיון שהתקיים השבוע בסיעת 'ירושלמים' רק שבעה חברי הנהלה הגיעו. גורמים המקורבים לנושא טענו כי בהנהלת הסיעה יש זעם על חברת הכנסת שלפתע החליטה לחזור בלי הכנה מוקדמת. המשמעות ברורה: לעזריה עדיין אין רוב בסיעה לחזרתה. גורמים במערכת הפוליטית טוענים כי זו הנקמה הקטנה של חברי הנהלת הסיעה על כך שהיא נטשה אותה לפני כשנתיים וכמעט גרמה לפירוקה. 

פלר חסן-נחום. צילום: שלומי כהן

גורמים בכירים בהנהלת 'ירושלמים' הלכו צעד קדימה והסבירו כי אם תהיה הצעה לשיתוף פעולה מאחת הרשימות ייתכן שהם יעדיפו אותה על הצעת ח"כ עזריה.

יש סיכוי שתתמודדי באופן עצמאי?
"'ירושלמים' היא סיעה דמוקרטית והחזרה שלי נעשתה בתיאום מלא עם חבריה. אני מאמינה בכל ליבי שבקרוב מאוד הסיעה תאשר את מועמדותי לראשות העירייה ונוכל יחד לעשות היסטוריה".