המועמדים לראשות העירייה

מי מהמועמדים לראשות עיריית ירושלים יגיע למצעד הגאווה? 
מיינט ירושלים הפנה שאלה זהה לכל 7 המועמדים שהכריזו כי יתמודדו על תפקיד ראש העירייה הבא. נוסח השאלה היה זהה ״האם בכוונתך להגיע ולהשתתף במצעד הגאווה בירושלים שיתקיים ב - 2 באוגוסט 2018?״. בשבוע שעבר חשפו בבית הפתוח את תוכנית חודש הגאווה בבירה, שצפוי לכלול רשימה חסרת תקדים של אירועים שגולת הכותרת שלהם היא המצעד ה - 17 במספר.


מצעד הגאווה בירושלים. צילום ארכיון: אלכס קולומויסקי

ענו תשובה חד משמעית: חביליו, סלמן, ליאון ואלקין

4 מועמדים מתוך 7, התייחסו באופן ענייני לשאלה של מיינט ירושלים והעבירו תגובה חד משמעית באשר להגעתם למצעד - יוסי חביליו, אבי סלמן, זאב אלקין ומשה ליאון. חביליו העביר תגובה קצרה בה הוא מבהיר באופן חד משמעי כי הוא יגיע למצעד. אבי סלמן ענה כי הוא לא יגיע ואף העלה סימני שאלה על המשך קיומו של המצעד בשנים הבאות. משה ליאון ציין כי המצעד אינו תואם את אורחות חייו ולכן לא יגיע - אך הבטיח כי אם ייבחר לראשות העירייה המצעד ימשיך לצעוד גם במשך תקופת כהונתו.

אבי סלמן: ״לא אגיע, יש לדון בשאלת המשך קיומו של המצעד״

״עצם השאלה, מחזירה את עניין קיום המצעד לשיח ציבורי, מבלי לפגוע בהחלטת בג"צ יש בדעתי לדון עם ראשי הקהילה הלהט"בית על צרכיהם כקהילה ועל קיום המצעד בירושלים. כמי שתומך ומכבד את הקהילה הלהט״בית וגם אפעל למענם כראש עיר, אני מתכוון לדון עימם על המשך קיומו של מצעד הגאווה בירושלים , שלדעתי אינו מהווה גורם מאחד ומקרב וזאת בשל מאפיינה הייחודיים של העיר, ידוע לי וגם שוחחתי בעבר עם בכירים בקהילה ונאמר לי שגם הם חלוקים בתוך עצמם, על הצורך ותרומתו של המצעד בירושלים, למרות דברי, אין בכוונתי להשתתף במצעד״.

אבי סלמן. צילום: יח"צ

משה ליאון: ״לא אגיע, אבל המצעד ימשיך להתקיים גם בתקופת כהונתי״

"באופן אישי אין בכוונתי לקחת חלק פעיל באירוע, שאינו תואם את אורחות חיי. יחד עם זאת, כמי שחרט על דגלו לחבר בין הקהלים והזרמים השונים בירושלים אני יכול לומר כי המצעד ימשיך להתקיים גם בזמן כהונתי כפי שקבע בג"צ."

משה ליאון. צילום: יואב דודקביץ'

זאב אלקין: ״אף פעם לא צעדתי וזה לא ישתנה״

"אני לא מתכוון לצעוד במצעד הגאווה. לא עשיתי זאת בעבר וזה לא ישתנה כשאבחר. הלשכה שלי תהיה פתוחה לכולם גם לקהילה הגאה בעיר".

אלקין. "לא יצא להרפתקאות מיותרות".צילום: אלכס קולומויסקי

יוסי חביליו: ״אגיע ואצעד בגאווה״

״בהחלט, אני מתכוון לצעוד בגאווה במצעד הגאווה. אבקש להוסיף כי בזכות המאבק שניהלתי שהייתי היועץ המשפטי לעירייה מול לופוליאנסקי המצעד צועד היום״.

עו"ד יוסי חביליו. צילום: שלומי כהן

ענו תשובה מתחמקת: עופר ברקוביץ׳ ורחל עזריה

תגובתה של המועמדת רחל עזריה מדברת על החשיבות של מצעד הגאווה, אך אין בה כלל התייחסות לשאלה ששאלנו - האם תגיעי למצעד הגאווה ב-2 באוגוסט. התגובה שהעבירה תנועת ׳התעוררות׳ בשם עופר ברקוביץ׳ גם לא ענתה על השאלה שלנו. בתנועה בחרו להדגיש כי ״עופר ופעילי התנועה יגיעו למקום שבו נרצחה שירה בנקי״, אך לא קיבלנו כל התייחסות לשאלה הפשוטה ששאלנו - האם יגיע ברקוביץ׳ למצעד הגאווה ב-2 באוגוסט.

עופר ברקוביץ׳: ״נגיע למקום בו נרצחה שירה בנקי ז״ל״

״עופר ברקוביץ ופעילי התעוררות יגיעו למקום בו נרצחה שירה בנקי זכרה לברכה. במקום יונחו פרחים, ונביע את הזדהותנו עם ערכי הסובלנות, המתינות, והפתיחות ששירה ייצגה״.

עופר ברקוביץ׳. צילום: רפי קוץ

רחל עזריה: ״עלינו לדעת לחיות פה בשותפות״

״מאז הרצח של שירה בנקי, מצעד הגאווה בירושלים הוא תזכורת כואבת לפשעי שנאה שאסור שיחזרו על עצמם. אני בקשר טוב עם המשפחה. האירוע הזה מזכיר לנו שגם אם לא נסכים על הכל, עלינו לדעת לחיות פה בשותפות.״

ח"כ רחל עזריה. צילום: רפי קוץ

הבית הפתוח: ״מי שלא מוכן להתייצב מאחורי הקהילה הגאה בירושלים - לא ראוי להנהיג את העיר הזאת״

ערן גלובוס יו"ר הבית הפתוח בירושלים לגאווה ולסובלנות אמר בתגובה לדברים כי "נגמרו ימי ההתחמקויות המביכות. לא נסתפק בחנופה ריקה. אנחנו מצפים לתמיכה ממשית, כזאת שמתחילה ברגליים. מי שלא מוכן להתייצב מאחורי הקהילה הגאה בירושלים - לא ראוי להנהיג את העיר הזאת. נקודה."

תגובתו של המועמד מאיר תורג׳מן לא התקבלה עד למועד פרסום הכתבה