ח"כ עזריה. כבר מתכוננת ל־2023. צילום: אלכס קולומויסקי

האם ח"כ רחל עזריה תעמוד בראש סיעת 'ירושלמים' בבחירות הקרובות לראשות העירייה? התשובה על כך עדיין אינה ברורה. מה שבטוח הוא כי על פי סעיף מתוך תקנון הסיעה, שנחשף כאן לראשונה, עזריה תוכל להחליט שהיא מתמודד בראשות הסיעה בבחירות של 2023

שאלה של עיתוי

בהתייחס לבחירות הנוכחיות, מתברר כי עזריה היתה יכולה להבטיח לעצמה התמודדות בראשות סיעת ירושלמים אם היתה מודיעה על כך לסיעה עד ליום האחרון של השנה שעברה. כידוע, היא לא עשתה זאת, ולכן תזדקק לרוב מיוחד של 75 אחוז מחברי הנהלת 'ירושלמים', וכלל לא בטוח שהיא אכן תשיג אותו. עזריה פועלת במרץ בקרב חברי הנהלת הסיעה כדי לנסות להבטיח לעצמה רוב. יש לציין כי הסיעה יכולה להציג גם מועמד אחר שיתמודד מטעמה, גם זאת ברוב גדול של 75 אחוז.

ובאשר ל־2023: מתברר כי ח"כ עזריה דאגה להבטיח את מקומה בסיעה. עם זאת, אם היא תרצה להיות המועמדת הבטוחה של 'ירושלמים' בבחירות בעוד ארבע שנים, עליה להצהיר על כך שנה לפני הבחירות הללו. על פי התקנון, אם היא לא תעשה זאת אלא תודיע לאחר מכן, היא תיאלץ להשיג רוב של 75 אחוז מהנהלת הסיעה.

ובינתיים בזירה הארצית

מקור בכיר בסיעת 'כולנו' הגדיר את היחסים העכשויים בינם לבין עזריה "אי התחייבות הדדית". רוצה לומר כי היא לא חייבת לרוץ לראשות כיכר ספרא מטעמם והם לא מריצים אותה, וכביכול אין קשר בין פעילותה ב'כולנו' לריצתה בירושלים.

אלא שלא הכול ורוד והקלחת הפוליטית ב'כולנו' בהקשר של עזריה עדיין מבעבעת. אף שרשמית טוענים בסביבת עזריה וכן ב'כולנו' כי אין כל 'דם רע' בין החברים, המצב אינו ממש כך. ב"ידיעות ירושלים" הרי נחשף כי קובי כחלון, אחיו של שר האוצר משה כחלון, הצהיר גם הוא על שאיפות להתמודד על ראשות העירייה. היו גם נסיונות להיעזר בעזריה לצורך איחוד בין 'ירושלמים' ל'התעוררות', אך הדבר לא צלח בשל כמה סיבות, בין השאר בגלל מקומות נמוכים בשריון שהובטח ל'ירושלמים'. אלא שאז עזריה החליטה לטרוף את כל הקלפים בצעד שבוודאי לא עורר נחת, לא במפלגת 'כולנו' ובמיוחד לא אצל קובי כחלון, והכריזה  כי היא מתמודדת על ראשות עיריית ירושלים.

ח"כ עזריה העדיפה שלא להגיב לידיעה.