חיים אפשטיין. צילום: רפי קוץ

דרמה בבחירות לראשות עיריית ירושלים: חבר מועצת העירייה החרדי מטעם 'הפלג הירושלמי' ומחזיק תיק ח"ן ותרבות תורנית, חיים אפשטיין הכריז הבוקר (ו') כי יתמודד רשמית לראשות העירייה. בכך מסנדל את סגן ראש העירייה החרדי, יוסי דייטש עם הכוונה מצידו להכריז על מועמדותו לאחר תשעה באב.

בעיתון הבית של הפלג הירושלמי 'הפלס' התפרסמה הבוקר (ו') ידיעה על מועמדותו של אפשטיין כמועמד לראשות העיר מטעמם תנועת 'בני תורה' (הפלג הירושלמי). בירושלים נערכת לגיוס תמיכה נרחבת להצלחת הרשימה ומעומדה לראשות העיר.

ההשפעה על המהלך המפתיע של הפלג הירושלמי היא באופן ישיר על יוסי דייטש, נציג הסיעה הליטאית חרדית במועצת העירייה שפועל לאורך כל התקופה האחרונה להעמיד עצמו כמועמד לתפקיד ראשות העירייה מטעם החרדים.

סיעת 'בני תורה' המייצגת את הפלג הירושלמי זכתה אמנם בבחירות האחרונות בנציג אחד מטעמם במועצת העיר - חיים אפשטיין, שמונה לאחר הבחירות לתפקיד סגן ראש העירייה. למרות שהשווי האלקטורלי של הפלג לא יבטיח את תפקיד ראשות העירייה למועמד מטעמם ,אך בולם את המהלך של מקרובי שימוש להכתיר אותו כמועמד חרדי יחיד, וככזה לזכות בתמיכת הרבנים באופן בלעדי.

נקודה נוספת שראוי לזכור, בסבב בחירות הקודם הניצחון של ניר ברקת מול משה ליאון ללא ספק תלוי בקבוצות וחסידויות שנמנעו מלתמוך בליאון שזכה לתמיכה רשמית מצד החרדים ובכך העניקו את הניצחון לברקת.

האם 'הפלג הירושלמי' הגיע לסיכומים מול אחד המועמדים לראשות העירייה כבר בשלב הזה באשר להרצת מועמד מטעמם שיסנדל את דייטש מלרוץ בתמורה לתפקיד בכיר לאחר הבחירות? זוהי הערכה משעות הבוקר (ו') בקרב בכירים בכיכר ספרא: "הרי הריצה של דייטש מסכנת גם את ליאון שסבור שש"ס תתמוך בו, וגם את אלקין שבונה על החרדים האשכנזים", הסביר הבכיר בשיחה עם חדשות מיינט". ריצה של חיים אפשטיין מסכנת את התיאוריה שעליה בנו בסביבת דייטש על מועמד יחיד שזוכה לתמיכת כל החרדים.

מנגד גורם בכיר בסיעות החרדיות מצנן את ההתלהבות: "המטרה האמיתית של הפלג היא להגיע ל׳צילום מצב׳ גם בקדנציה הבאה, כלומר לשמר את עמדתם הנוכחית. זה מהלך צפוי והוא חלק ממו"מ. יש עוד הרבה מאד זמן. אם היה חסר לדייטש משהו שישכנע את גפני ודרעי לתמוך בו הם קיבלו זאת הבוקר".