אלי כהן והצ'צ'נים. צילום: אורן אהרוני

נגד גזענות – אך לא יחייבו את בית"ר ירושלים להחתים שחקן ערבי כתנאי לקבלת התקציב העירוני. רוב המועמדים לראשות העירייה טענו השבוע כי לא ידרשו ממועדון הכדורגל הבכיר בעיר לצרף לשורותיו שחקן ערבי, זאת כתנאי לקבלת כספי העירייה.

סוגיית החתמת שחקן ערבי בבית"ר היא אחד הנושאים הרגישים ביותר סביב מועדון הכדורגל הירושלמי. בעוד ראשי הקבוצה לא יצאו מעולם בהצהרה כי זו המדיניות של המועדון, הדעות בקרב לא מעט אוהדים ברורות – החתמת שחקן מהמגזר תביא לגל מחאה עצום, בדיוק כפי שקרה כאן בתחילת 2013 עם החתמת זאור סדאייב וג'בראיל קאדייב הצ'צ'נים.

קראו גם: 
שאלנו את המועמדים לראשות העירייה אם מתחם התחנה צריך לפעול בשבת- אלו התשובות שקיבלנו
רק מועמד אחד מתוך 7 מועמדים לראשות העירייה, הצהיר שיגיע למצעדהגאווה בירושלים

מאז לא דרכה רגלו של שחקן מוסלמי בבית"ר, זאת למרות שבשנים האחרונות המועדון עושה מאמצים רבים להילחם בתופעת הגזענות ובתווית הגזענית שנדבקה בו.

השבוע הפננו שאלה זהה לכל המועמדים לראשות העירייה בנושא – "האם יש להתנות את התקציב העירוני לבית"ר ירושלים בהפסקת המדיניות שלא לצרף שחקן ערבי לקבוצה?". התשובות, כמעט כולם, נטו לצד אחד – לא להתנות את התקציב בדרישה שכזו, אבל להמשיך להילחם בגזענות בדרכים אחרות.

"הגיע הזמן שבבית"ר ישחק שחקן ערבי"

מי שתופס לאט-לאט את משבצת לוחם הפלורליזם הוא עו"ד יוסי חביליו, שסיפק תשובה ישירה. "הספורט צריך להיות מאחד ומקרב ולא להפך ובית"ר ירושלים הלכה בשנים האחרונות כברת דרך ארוכה בכל הקשור למאבק בגזענות ובאלימות. מאבק ראוי להערכה, למרות שברור שיש עוד דרך ללכת.

עו"ד יוסי חביליו. צילום: שלומי כהן

"הגיע הזמן שבבית"ר ישחק שחקן ערבי. אין עוד מקום להמשך החיפוש הבלתי נגמר אחר שחקן המתאים, גם בשל המסר החשוב שיהיה בכך אל מול הקומץ הקיצוני שמבקש למנוע זאת.

"כראש עירייה אאפשר מימון עירוני לכל קבוצות הספורט הייצוגיות, תוך התניית הסיוע בפעילות ערכית וחינוכית וגם ברצון כן של בית"ר לשלב שחקן ערבי בשורותיה".

בניגוד לחביליו, ח"כ רחל עזריה לא נקטה בתשובה ישירה, אך הציעה פתרון אחר – הענקת תקציב גדול יותר למועדון שיציג סגל מגוון. "אין להתנות את התקציב העירוני לבית״ר ירושלים בהפסקת מדיניות זו, אלא לתגמל כלכלית ולתגבר תקציבית מוסדות שבוחרים לחרות על דגלם מקצועיות, גיוון והכלת כל חלקי החברה הירושלמית והישראלית", מסרה.

ח"כ רחל עזריה. צילום: רפי קוץ

"ירושלים מצליחה לשלב בין מגזרים רבים ומרקם חיים ייחודי ולדעתי עליה להיות מודל לכלל מדינת ישראל, זה אפשרי. בית״ר ירושלים היא קבוצה חשובה בנוף הירושלמי שמביאה בהישגיה כבוד לעיר, ומעצבת את דעותיהם והשקפת עולמם של ילדים, בני נוער ומבוגרים רבים בירושלים ובארץ בכלל.

"המדיניות הלא רשמית הנהוגה בבית"ר פוגעת בקבוצה מבחינה מקצועית, ויתרה מכך, מתעלמת מהעובדה שירושלים כעיר מאוחדת המייצגת גם מגזר ערבי משמעותי".

"לא להתערב בשיקולי הקבוצה"

מועמדים אחרים טענו שלא צריך להתערב בשיקולי סגל השחקנים של הקבוצה. "בית"ר ירושלים פעלה ופועלת בנחישות רבה בשנים האחרונות למיגור תופעות של גזענות ואלימות", מסר המועמד משה ליאון. "למועדון בוודאי שאין 'מדיניות' שלא לצרף שחקן כזה או אחר, אלא רק שיקולים מקצועיים הנתונים לסמכות ההנהלה והמאמן.

משה ליאון. צילום: יואב דודקביץ'

"באופן אישי, הלב והנשמה שלי עם בית"ר, שהיא היא סמל ירושלמי עבור רבבות תושבים ואוהדים, ואני מגיע לטדי תמיד בשמחה רבה. לכן, לא רק שאני מתנגד להפסקת התמיכה ולהצבת תנאים, אלא שבכוונתי להגדיל את התמיכה והסיוע, ואמגר את תופעת האלימות במגרשים מיד לאחר שאבחר לראשות העירייה".

גם המועמד אבי סלמן סיפק תשובה דומה. "לדעתי ההתניה של תקציב לקבוצה בתמורה להפסקת המדיניות לאי צירופו של שחקן ערבי אינה במקומה", מסר. "בית"ר ירושלים היא קבוצה לה אוהדים ותומכים בכל הארץ. זו העת לחזק את הקבוצה לאור הטלטלות להן אנו עדים לאחרונה.

אבי סלמן. צילום: יח"צ

"נפעל שהקבוצה תמשיך להיות אטרקטיבית, תוססת ולהוות גאווה לירושלמים הרבים בזכות הישגיה והמנורה שמשמשת כסמל לאחדות העיר. כל החלטה מקצועית לחיזוק הקבוצה, לרבות שחקן ערבי, חייבת להיות מושתת על שיקול דעת והאיזונים המתבקשים לרגישות המאפיינת את הקבוצה".

בהתעוררות בחרו להדגיש את הטיפול שלהם בתופעת הגזענות כשהם משאירים את שיקולי הסגל לקבוצה עצמה. "תנועת 'התעוררות' הפכה את ירושלים לעיר הראשונה בישראל שמחייבת קבוצות ספורט מקומיות מענפי הכדורגל והכדורסל להגיע לשכונות כדי להעביר שיעורים בנושא מלחמה בגזענות ובאלימות כתנאי לקבלת תקציבים עירוניים והענקת בונוסים להוזלת כרטיסים למשפחות וילדים", נמסר מכיוונו של המועמד עופר ברקוביץ'.

עופר ברקוביץ׳. צילום: רפי קוץ

"על המהלך היה אמון חבר מועצת העיר דאז מ'התעוררות' חנן רובין כיו"ר ועדת התמיכות. לשמחתנו מועדון הכדורגל בית"ר ירושלים הרים את הכפפה ופועל מאז תיקון הסעיף בעשרות בתי ספר ירושלמים.

"ברקוביץ' ו'התעוררות' ימשיכו במאבק הנחוש בגזענות ובאלימות גם לאחר שייבחר ברקוביץ' לראשות העירייה. אנו נותיר על כנו את התיקון המחייב פעילות עקבית נגד אלימות וגזענות אותו יזמנו כתנאי לסעיף התמיכות. החלטות בנוגע להחתמת שחקנים הינן באחריות הצוות המקצועי של הקבוצה בלבד".

לא לגזענות - ולא להתערבות בקבוצה

אלקין. צילום: אלכס קולומויסקי

גם השר זאב אלקין בחר בתשובה דומה. "למיטב ידיעתי אין מדיניות רשמית כזאת של הקבוצה, ואני משאיר את שיקול הדעת לגבי הרכב השחקנים להנהלת הקבוצה ומאמניה.

"בשנים האחרונות עיריית ירושלים הציבה קריטריונים שמטרתם להילחם בתופעת ההסתה והגזענות במגרשים כתנאי לתמיכה עירונית והמועדון בית"ר ירושלים עומד ביעדים בהצלחה מרובה. ביטוי לכך התקבל לאחרונה כשנשיא המדינה ראובן( רובי) ריבלין העניק למועדון את התואר 'אות הכבוד למועדון פורץ הדרך' בטקס מגן הכבוד שהתקיים בבית הנשיא על מאבק חסר פשרות בהסתה ובגזענות במגרשים".

חיים אפשטיין. צילום: רפי קוץ

סגן ראש העירייה חיים אפשטיין: "לא מכיר את הנושא".