קלפיות בירושלים. צילום: שלומי כהן

100 יום לבחירות לראשות העירייה: עדי גוטמן (21) חייל משוחרר מפסגת זאב צפון עדיין לא יודע למי יצביע בבחירות הקרובות, לעומתו תומר בר-גיל (18), מבית הכרם בחר לו מועמד לראשות העירייה. ב-30 באוקטובר, בדיוק בעוד 100 ימים, ייצאו לקלפיות מאות אלפי מתושבי העיר כדי לבחור את ראש העירייה הבא.

מתוך כלל הבוחרים בירושלים 18,961 יהיו בני 17 ו-18, כלומר תלמידים ירושלמים שייצאו להצביע בפעם הראשונה. חשוב לציין כי נער/ה שמלאו לו/ה 17 רשאי/ת להצביע בבחירות הקרובות לראשות. אבל מה באמת מעניין את הנוער הירושלמי? מסתבר שלא מעט, והתשובות אולי יפתיעו את כולנו.

לאחר שהכריז ראש העירייה הנוכחי, ניר ברקת כי לא יתמודד בבחירות הקרובות לראשות עיריית ירושלים, הבחירות נעשו סוערות במיוחד. שמונה מועמדים עושים הכל, כדי לשבת על כיסא ראש העירייה ב-1.11 המועמדים הם: עופר ברקוביץ' (התעוררות), משה ליאון, אבי סלמן, ח"כ רחל עזריה (ירושלמים), עו"ד יוסי חביליו (מצילים את ירושלים), ח"כ זאב אלקין, חיים אפשטיין (יהדות התורה) ומאיר תורג'מן. 

שמונת המתמודדים לראשות עיריית ירושלים

מימין לשמאל: ברקוביץ, ליאון, סלמן, עזריה, חביליו, אלקין, אפשטיין ותורג'מן. צילום: רפי קוץ, יואב דודקביץ', אלכס קולומויסקי, יח"צ, שלומי כהן

"הנוער הירושלמי מאד מעורב בנעשה בעיר", אמרה רותם נעימי, יו"ר מועצת התלמידים בירושלים, "לתלמידים הירושלמים אכפת מאד ממה שקורה סביבתם. גם הם, כמו כל תושבי העיר, רוצים עיר משגשגת, מפותחת, פתוחה לכולם".

באיזה נושאים הם מתעסקים בכל מה שקשור לבחירות?
"הכל, החל מהניקיון של הרחובות שבהם הם גרים ועד לנושאים כמו הדרת נשים ואפליה. אני יכולה להגיד שבסביבה שלי יש רצון לראות את ירושלים מכילה את כולם, את כל המגזרים, בלי העדפות מסוימות. הם רוצים להיות שווים בין שווים, ורוצים לחיות בשקט"

ומה הם מצפים מראש העירייה הבא?
"בנוסף לכך שהוא יידע להכיל את כולם, מאד חשובים להם גם מקומות בילוי. הם רוצים יותר מקומות לבלות בהם ושיהיו פתוחים בשעות יותר מאוחרות. גם תחבורה ציבורית נגישה מאד חשובה להם. אין ספק שראש העירייה הבא יצטרך להיות קשור לנוער שלו ולהתחשב בהם".

לאחרונה יצאה מועצת התלמידים בקמפיין לעידוד ההצבעה לראשות העירייה. בדף הפייסבוק שלהם הם קיימו סקר, שאת תוצאותיו נדע בקרוב, שנועד למפות את רצונות התלמידים ולעלות את המודעות לקראת הבחירות.

תומר בר-גיל (18), מבית הכרם, סיים השנה כיתה יב' באורט גבעת רם, וקיבל השבוע אות הצטיינות ממשרד החינוך.

"ירושלים מאד חשובה לי, כמו שהיא חשובה להרבה חברים שלי. הלכתי לחוגי בית ופגשתי מועמדים לראשות העירייה והבנתי שאין מצב שאני לא הופך להיות פעיל פוליטי", אמר בר-גיל, "כל מה שקורה בעיר מושפע מהפוליטיקה ומהזהות של ראש העירייה הבא וזה חשוב לי".

מימין: תומר בר-גיל. צילום: פרטי

תומר החל להשתתף בהפגנות ואירועים פוליטיים, ובנוסף הוא מדריך בנוער העובד והלומד. "למרות שאנחנו תנועה א-פוליטית, אפשר לראות עד כמה הנוער מעורב בנושא. בעיקר הנוער הירושלמי, שהוא חי בבירת ישראל ומודע לכל מה שקורה סביב העיר הזאת. אני עכשיו יוצא למחנה קיץ ואני הולך להלהיב את החניכים שלי על כל העניין של הפוליטיקה, ללא קשר לזהות מפלגתית".

בר-גיל עצמו כבר בחר את הבית הפוליטי שלו- סיעת 'התעוררות'. "אני מצאתי את מה שאני מחפש ב'התעוררות'. חשוב שיהיה ראש עירייה שפועל קודם כל למען ירושלים ואז למען עצמו, וזה מה שמצאתי בבית הפוליטי שלי. זה חשוב לי מאד וזה חשוב לעיר ירושלים".

עדי גוטמן (21), מפסגת זאב צפון, השתחרר לפני כחודש מצה"ל ואומר: "אני עדיין לא יודע למי אצביע".

עדי גוטמן. צילום: פרטי

מה השינוי הראשון שהכי חשוב לך שיקרה בעיר?
"מקומות בילוי. אני חושב שצריך יותר פעילויות לצעירים בסופי שבוע ובמהלך השבוע לצעירים. הצעירים מחפשים מה לעשות מחוץ לעיר ולכן נוסעים לתל אביב, ואז הנהג תורן מתבאס. אני לא רואה שבירושלים עושים יותר מידי בשביל הנוער בנושא הזה, וכשהיא עושה מסיבת צהריים בשישי בצהריים היא מתפארת בזה".

כמה חשוב לדעתך שצעירים יצאו להצביע?
"חשוב מאוד. בעוד כמה שנים זה ישפיע עלינו, זה העתיד שלנו" .