"רבע לשבע" במרכז העיר. צילום: אוהד צויגנברג

מי מהמועמדים לראשות עיריית ירושלים חושב שיש לאפשר הפעלת מרכולים בשבת? מיינט ירושלים הפנה שאלה זהה לכל 9 המועמדים שהכריזו כי יתמודדו על תפקיד ראש העירייה הבא. נוסח השאלה היה זהה ״האם לדעתם האישית יש לאפשר הפעלת מרכולים בשבת?". באמצע חודש יוני, פרסמנו לראשונה כי העירייה החליטה להקפיא למשך 60 יום קנסות למרכולים הפועלים בשבת. 

קראו גם: 

המועמדים עונים: האם לחייב את בית"ר להחתים שחקן ערבי?
שאלנו את המועמדים לראשות העירייה אם מתחם התחנה צריך לפעול בשבת- אלו התשובות שקיבלנו
רק מועמד אחד מתוך 7 מועמדים לראשות העירייה, הצהיר שיגיע למצעד הגאווה בירושלים

ענו תשובה חד משמעית: 

7 מועמדים מתוך 9, התייחסו באופן ענייני לשאלה של מיינט ירושלים והעבירו תגובה חד משמעית באשר לעמדתם בנושא – עזריה, סלמן, חביליו, ליאון, ברקוביץ', אלקין ואפשטיין. כמו כן, חשוב לציין כי הסטטוס קוו בירושלים כיום הוא מציאות בה ישנם מספר מרכולים שפועלים בשבת בעיקר במרכז העיר. 

רחל עזריה ואלקין ענו כי ישמרו על הסטטוס קוו הקיים בעיר, ליאון הוסיף כי ישמור גם על אכיפת החוק בנוגע לסוגיית המרכולים, וברקוביץ' הסביר כי אין סיבה לשנות את המצב הקיים.

ח"כ רחל עזריה. צילום: יח"צ

המועמדת לראשות העירייה מטעם 'ירושלמים', רחל עזריה: "כבר כיום ישנם מספר מרכולים שפתוחים בשבת, ואת הסטטוס קוו הזה נשמרבנושא השבת מזה שנים, אני מאמינה באמנת גביזון מדן, שבה יש שני כללים: פתיחה של מוסדות תרבות ופנאי, והחלטה של כל קהילה לגבי השבת במרחב שלה. וזה הכלל שלפיו אפעל כראש עיריית ירושלים.

"אנו בירושלמים כתנועה פלורליסטית חורטים על דגלנו לפעול לטובת כלל המגזרים בעיר. כי סוד ההצלחה בניהול העיר ירושלים תלויה ביכולת לספק לכל קהילה את הצרכים שלה. ירושלים אינה עיר שבה נכון לפתוח או לסגור את כל העיר בשבת באופן גורף, אלא עיר שבה נדרשים פתרונות מותאמים לגיוון ולאיכות של כל שכונה".

משה ליאון. צילום: יואב דודקביץ'

המועמד לראשות העירייה, משה ליאון: "כפי שאמרתי לא פעם, אקפיד על שמירת הסטטוס קוו בעיר ועל אכיפת החוק, גם בנוגע לסוגיית המרכולים".

עופר ברקוביץ׳. צילום: רפי קוץ

המועמד לראשות העירייה מטעם 'התעוררות', עופר ברקוביץ': "המרכולים היו פתוחים בעבר ואין סיבה לשנות את המצב. אנחנו מאמינים כי יש לשמור על חיים משותפים בירושלים, חילונים לצד דתיים. הסטטוס קוו מאפשר  לחיות בירושלים ומייצר פשרות מתאימות.  אם ירושלים לא תהיה של כולם היא לא תהיה ירושלים".

אלקין. צילום: אלכס קולומויסקי

השר זאב אלקין מסר: "בנושאים מסוג זה אני חסיד גדול של שימור הסטטוס קוו ופעולה בהתאם לחוק ולחוקי עזר עירוניים".

עו"ד יוסי חביליו. צילום: שלומי כהן

המועמד החמישי לראשות העירייה, יוסי חביליו מטעם "מצילים את ירושלים", הסביר כי לא רק שיתמוך בפעילות המרכולים גם בשבת אלא בהמשך פעולתם של מרכולים נוסים בשכונות חילוניות או באזורי תיירות ומסחר ברחבי העיר.

"אתמוך בפעילות המרכולים בשבת. בזכות המאבק המשפטי שניהלתי, המרכולים במרכז העיר נשארו פתוחים בשבת", הסביר חביליו, "לא במקרה אמר גדעון סיבוני, הבעלים של סופר ממילא כי 'ברגע האמת ברקוביץ' נעלם ורק חביליו הציל אותנו'. נרתמתי למאבק הזה כי יש ציבור גדול שזקוק לאותם מרכולים, ציבור שלא רוצה שהעיר כולה תהיה סגורה ומסוגרת בשבת. אני מתנגד לפתיחה גורפת של חנויות בשבת, אבל מתחייב שכראש עירייה אתמוך בהמשך פעולתם של המרכולים במרכז העיר, כמו גם של מרכולים נוספים בשכונות חילוניות או באזורי תיירות ומסחר ברחבי העיר.

"אני מאמין כי לכל אחד מאתנו זכאי לציין את השבת בדרכו שלו ומחובתנו לכבד איש את דרכו של האחר. על כן אפעל לפתיחתם של המרכולים, כמו גם לקידומם של קווי מוניות שירות שיאפשרו לתושבי העיר שאינם בעלי רכב פרטי אפשרות לצאת לבלות וליהנות מהשבת.

"ירושלים היא עיר של קהילות שונות, ומחובתנו לדעת לחיות ביחד, תוך ויתורים הדדיים. ירושלים לא תהיה תל אביב, אבל אסור גם שתהפוך לבני ברק".

אבי סלמן. צילום: יח"צ

המועמד השישי, אבי סלמן, הסביר כי בכוונתו לפתוח מקומות בילוי, תרבות ופנאי נוספים מבלי לפגוע בציבור הדתי ברחבי העיר וזאת בכדי למגר את ההגירה השלילית של צעירים ומשפחות צעירות מירושלים.

"כראש העירייה הבא של ירושלים יש בכוונתי לשמור על הסטטוס קוו הקיים בירושלים ולקיים את החוק.

"לעניין מקומות בילוי שאינם פוגעים בציבור הדתי כגון מתחם התחנה, ההתייחסות צריכה להיות שונה ולאפשר פעילות גם בסופי שבוע וזאת מאחר ואחת הסיבות המרכזיות להגירה השלילית של צעירים ומשפחות צעירות הינה היעדר מקומות בילוי, תרבות ופנאי גם בסופי שבוע.

"הצעירים הם העתיד של העיר וכדי לתת מענה ומקומות בילוי נוספים מבלי לפגוע בציבור הדתי והחרדי, צוות העסקים במטה שלי בראשות איש העסקים רונן גלעד מוביל תכנית לפיתוח מתחמי בילוי חדשים וחיזוק בעלי העסקים בעיר".

המועמד החרדי חיים אפשטיין (בני תורה) מסר הערב (ד') כי הדבר הראשון שייעשה כשיבחר לראשות העירייה הוא לטפל בהפעלת המרכולים בשבת. "כשאשב על כיסא ראש העירייה בראש וראשונה החוק יעקף ללא פשרות. פתיחת מרכולים זוהי עברה על החוק ודאי וודאי שאם אקבל את אמון הציבור השבת בירושלים תהיה בתפארתה אי״ה", מסר אפשטיין.

חיים אפשטיין. צילום: עמית שאבי

סרב לענות

סגן ראש העירייה, יוסי דיייטש שהכריז על התמודדותו אמש (ג') לראשות העירייה העדיף שלא לענות על השאלה.

דייטש. צילום: רפי קוץ

תגובתו של המועמד מאיר תורג׳מן לא התקבלה עד למועד פרסום הכתבה