צילום: אביגיל עוזי

לאחר שפרסמנו לראשונה על ההסכם שנחתם בין הבית היהודי לאיחוד הלאומי בירושלים, אנשי האיחוד הלאומי בעיר זועמים. הפעילים טוענים כי יהודה פרוידיגר, מי שהוצב במקום השני ברשימת הבית היהודי כנציג האיחוד הלאומי, לא קשור לאיחוד הלאומי וכי מדובר בכלל בפעיל הבית היהודי. מבדיקת 'מיינט ירושלים' עולה, כי פרוידיגר אכן נבחר רק לאחרונה כחבר מועצת סניף הבית היהודי בירושלים.

בשעות האחרונות הגיע לידי 'מיינט ירושלים' תיעוד פנימי מקבוצת הפעילים, בה הם מביעים זעם על המהלך. אחד הפעילים כתב בקבוצת הווטסאפ בה חבר מזכ"ל האיחוד הלאומי אופיר סופר – "גורי (פרוידיגר) חבר טוב שלי, אבל הוא ממש לא האיחוד הלאומי. הוא מפדלניק למהדרין. איפה אנחנו בתמונה? מה עם דב (קלמנוביץ')?

פעיל נוסף כתב, "הגדרת המפדלניק פחות חשובה, איפה נציג האיחוד הלאומי? איפה אנחנו בתמונת הריצה המשותפת? גם אני אומר את זה כחבר של גורי פרוידיגר. גדלנו באותן ערוגות של תנועת עזרא פעלנו שנים יחד ועדיין פועלים. אבל במסגרת הזאת כחבר מרכז, אני בראש ובראשונה דואג לאינטרסים של האיחוד הלאומי ולא של חברי הטובים".

אופיר סופר, מזכ"ל המפלגה החבר אף הוא בקבוצה כאמור, הגיב לפעילים הזועמים וכתב: "אותו פורום שמינה את גורי הוא אותו פורום שמינה את דב קלמנוביץ'", עוד הוא הוסיף, "מי שמעוניין להעמיק בעניין, אני חושב שנכון יותר לנהל זאת בשיחה פרטית".

אחד מהפעילים לא השתכנע לתחינותיו של המזכ"ל ודרש תשובות: "אני מבין מכך שגורי הינו נציגנו ברשימה?", כתב.

סופר השתכנע והחליט להתייחס בקבוצה. "ניהלנו מו"מ ארוך עם אריה קינג", כתב סופר והוסיף, "היה גם הסכם חתום בינינו, אבל קינג די בחר לנהל את העניינים בלעדינו לגבי ההסכם, לגבי הרשימה ולגבי הסיכומים הקואליציונים. ההבנה הבסיסית הייתה שהוא לא פועל מתוך שותפות אלא עצמאית, ואם מתאים לנו אז שנצטרף. אנחנו כמפלגה בחרנו שלא לרוץ איתו, ודב העדיף לרוץ איתו עצמאית. זה בגדול בשש שורות שמסכמות המון שעות עבודה. יש אי דיוקים".

אריה קינג מסר בתגובה: ״התשובה לשאלה היא פשוטה. יש הסכם שנחתם ב-17.5.2018. יום חמישי ב-17:00. אני מעולם לא חזרתי בי מההסכם עליו חתמתי. היה זה אופיר סופר שביום ראשון על הבוקר ביקש שאמסור לו את ההעתק של ההסכם שנותר ברשותי, אחד משני העותקים שעליהם חתמנו.

אופיר כנראה ניצל את ההסכם על מנת לשפר עמדות במו"מ שקיים במקביל עם מנכ"ל הבית היהודי בענייני הרשימה הארצית, ומשקיבל את מבוקשו, העדיף לבטל את ההסכם תוך רמיסת האינטרס של מצביעי האיחוד הלאומי שבינם לבין חגית משה פעורה תהום אידאולוגית, דתית וערכית, שאף הסכם פוליטי לא יוכל לגשר מעליו״.

יהודה פרוידיגר מסר כי: ״דבר היותי חבר הבית היהודי היה ידוע לראשי האיחוד הלאומי על ביקשו ממני להיות נציגם. אני חבר הבית היהודי אולם אין הבדל בין דעותי לדעות חבר האיחוד הלאומי הממוצע. אני חבר הבית היהודי מתוך אמונה שהבית היהודי יכול להוות בית לכל גווני הציונות הדתית ומתוך אמונה שבעתיד הקרוב האיחוד יקרה גם במישור הארצי.במערכת הבחירות הקודמות נתבקשתי על ידי אריה קינג להיות מספר 2 שלו ולא הפריע לו היותי חבר הבית היהודי. אז הייתי טוב עבורו. מאז דעותי לא השתנו. מרכזיותה של התורה בחיי הפרט והכלל והאהבה לירושלים ולארץ, לא השתנו אצלי מאז״.

מפלגת האיחוד הלאומי מסרה בתגובה: "מפאת כבודה של ירושלים אנו מעדיפים לא להגרר לשיח של האשמות שקרים והכפשות. האיחוד הלאומי פועל למען אחדות המחנה הציוני דתי והמחנה הלאומי בירושלים ובכל הארץ. יהודה פרוידגר איש ראוי, איש עם עשייה ציבורית ענפה ומשקף את נאמנה את דרכנו. הוא האיש הנכון במקום הנכון. מפלגת האיחוד הלאומי מצאה לנכון לחדש כוחות ולכן בחרה ביהודה פרוידיגר לייצגה במועצת העיר ירושלים. אנו בטוחים ששילוב הכוחות בין האיחוד החאומי והבית היהודי יתרום רבות לשמירת קדושתה ובניינה של ירושלים".