פלר חסן-נחום. צילום: שלומי כהן

שבוע אחרי שחצתה את הקווים והצטרפה לשר זאב אלקין וזמן קצר לאחר שקיבלה כתף קרה מח"כ רחל עזריה, חברת המועצה פלר חסן־נחום אינה יכולה יותר לשתוק. "כבר באותו ערב שעזריה הגיעה אלי הביתה והודיעה לי: 'אני רצה לראשות העירייה', לא היה קיים מבחינתי תסריט שאני רצה איתה. זו מועמדות חסרת סיכוי", היא אומרת.

"החיבור טבעי"

הקריירה הפוליטית של חסן־נחום בירושלים החלה ב־2013, אז הצטרפה ל'ירושלמים' והוצבה במקום השלישי ברשימה. הסיעה קיבלה שני מנדטים והיא נשארה מחוץ למועצת העירייה. אלא שאז הצטרפה ח"כ עזריה ל'כולנו' ופינתה לחסן־נחום את הבמה' שבהמשך אף מונתה ליו"ר הסיעה.

לקראת הבחירות הקרובות נאבקה חסן־נחום על עתידה של 'ירושלמים', שעל פי לא מעט סקרים עברה בקושי את אחוז החסימה. אלא שאז החליטה עזריה להצטרף למירוץ לראשות העירייה ולחזור להוביל את הסיעה, כשהיא דוחקת החוצה את מי שהחליפה אותה.

את המטען שסוחבת עימה פלר חסן־נחום נראה שקשה לפרוק בראיון אחד. היא בוררת מילים ואז יורה את חיצי הביקורת שלה. היא אינה ממהרת לתקוף, בוחנת כל מילה, אבל כשהיא פותחת את הפה - יש לה הרבה מה לומר.

"לפני 17 שנה עליתי ארצה מגיברלטר. עזבתי מבחירה מקום עבודה מבטיח ועליתי לארץ. אני שליחת ציבור בדמי. מהרגע הראשון ידעתי שאני באה כדי לשנות", היא אומרת. "הגעתי לירושלים באינתיפאדה השנייה, כשהיא היתה מדממת. באתי כי אני מאמינה בעיר הזאת. אני פה כי יש לי את הרגישות ואת כל מה שדרוש עבור מנהיגה בעיר הזאת".

מנהיגה או לא, רבים הרימו השבוע גבה כשמכל האפשרויות שעמדו לפניה חסן־נחום בחרה להחליף את הסיעה הפלורליסטית שבראשה עמדה בזאב אלקין, איש ליכוד. "החיבור טבעי בעיניי", היא אומרת. "אני אפתיע אותך, אבל אלקין פלורליסט בדעותיו לא פחות ממני. אני אולי לא מסכימה איתו על הכול וזה בסדר".

את מדברת על אלקין הפלורליסטי. מדוע שהחילוני הממוצע ישתכנע ולא יבחר למשל בעופר ברקוביץ'?

"אני מסכימה איתך שעופר ברקוביץ' זוכה לתמיכה רחבה במגזר החילוני, הבעיה היא שאין לו בדל של סיכוי לנצח כי הוא לא מסוגל להביא את הדתייים־לאומיים ולא חרדים מודרניים. את זה רק אלקין יכול לעשות".

אז איזה ערך מוסף את נותנת?

"אני מביאה את המגזר האנגלו־סקסי וקהל רחב של עולים חדשים".

דברי איתי במנדטים.

"אני לא יודעת בדיוק. אני רק יכולה לספר על אלפי פניות, לא פחות, מהמגזרים שציינתי שאמרו לי שיתמכו בנו".

"אני סיכלתי נסיונות איחוד?"

למרות החיבור עם אלקין והדיבורים על התחלת דרך חדשה, נראה כי סיומה של הדרך הקודמת ב'ירושלמים' עדיין כואב לחסן־נחום. "לא הרגשתי בגידה", היא אומרת. "אני מכירה את 'ירושלמים' מבפנים. יש שם מגוון רחב של דעות שהחליטו שעם רחל יש להם סיכויים טובים יותר. קיבלתי את זה בהבנה".

תקעו לך סכין בגב?

"התקשורת אולי אוהבת לראות שתי נשים רבות על המסלול, אבל אני לא מעוניינת ליצור את הדבר הזה. יש לה הרבה טענות כלפיי, לי יש הרבה טענות כלפיה, אבל בוא נשאיר את זה ככה".

חסן־נחום אולי לא רוצה להיגרר למריבות, אבל גורמים שונים ב'ירושלמים' לא חוששים להצביע עליה כגורם המרכזי לדעתם להיחלשות הסיעה. "זכותם לחשוב מה שהם רוצים, אני קיבלתי את הסיעה לפני שבעה חודשים בלבד".

כלומר, מבחינתך ההידרדרות בסקרים היא פועל יוצא של מדיניותו של קודמך בתפקיד?

"אני לוקחת אחריות רק על מה שאני צריכה לקחת אחריות. אם רחל עזריה או מישהו ב'ירושלמים' חושב שבתוך חצי שנה אני זו שהובלתי את הסיעה למצבה הנוכחי, אז בסדר. מהרגע הראשון הבנתי שאסור לנו לרוץ עצמאית בבחירות הקרובות. אני חושבת שהימים של מפלגות קטנות מוגבלות בכוח נגמרו".

עופר ברקוביץ'. צילום: רפי קוץ

לטענת חסן־נחום היא ניהלה משא ומתן עם לא מעט גורמים במטרה ליצור איחוד ביניהם לבין 'ירושלמים', כולל
'התעוררות' ואלקין עצמו, אך בכל פעם היו מי שמשכו לכיוון אחר. מנגד, בסביבתה של עזריה טוענים כי חסן־נחום טירפדה כל ניסיון של עזריה להוביל לאיחוד פלורליסטי. "אני סיכלתי נסיונות שלה לאיחוד עם 'התעוררות'?" היא תוהה. "אתה מוזמן לגשת לעופר ברקוביץ' ולשאול אותו אם עזריה ניסתה להוביל מהלך כזה. אני הובלתי לאיחוד, כי לדעתי צריך לשים את האגו בצד ולהגדיל את הכוח הפלורליסטי. בפועל זה קרה לאט ורחל קפצה על הרכבת".

ועדיין, יכולת למנוע את החזרה שלה אם היית סוגרת עם 'התעוררות'.

"ב'ירושלמים' שום דבר לא קורה מהר. יש חברי הנהלה, יש אינטרסים. לאורך כל הדרך רחל לחשה על אוזניהם של אנשים בסיעה. אני מעדיפה לא להיכנס לזה. מבחינתי אני במקום הכי טוב כרגע".

"לנהוג ברגישות כלפי כולם"

אחד הנושאים המרכזיים שעליו נלחמה חסן־נחום לאורך הקריירה הפוליטית שלה בעיר היה שמירה על זכויות כל הזרמים בירושלים. ולכן רבים הרימו השבוע גבה עם הצטרפותה לאלקין, שעשוי לאפשר שליטה חרדית בקואליציה העירונית. "בו נהיה ריאליים, אף מועמד לא יוכל להקים קואליציה בלי החרדים", היא אומרת.

ועדיין, בשטח יכולים להתקיים דברים שבתור נציגת 'ירושלמים' אולי לא היית עוברת עליהם לסדר היום. אלקין למשל אמר השבוע בראיון רדיו כי הוא תומך בהקמת בית ספר חרדי בקרית יובל.

"לדעתי צריך להשקיע בשכונות החרדיות, לבנות ולהרחיב, ובכך לפתור את המצוקה הקשה של החרדים. כך לא יהיה להם צורך לבוא לשכונות המעורבות. אני חושבת שבכל הקשור לקרית יובל אני בעד תוכנית החלוקה של ניר ברקת - גנים כן, בתי ספר לא. אפשר למצוא פתרונות בשכונות הסמוכות".

אז את בעצם נגד דעתו של אלקין?

"בעניין הזה דעתי שונה מעט. זה בסדר. כמו שאמרתי - אנחנו לא צריכים להסכים על כל דבר. צריך להבין שירושלים בעלת מגוון אנושי ייחודי. צריך לנהוג ברגישות כלפי כולם. אם ניקח לדוגמה את מתחם התחנה, אני מתחייבת, הוא יישאר פתוח בשבת. אנחנו מחויבים להיות רגישים גם לרגשות החרדים, אבל הכול בכפוף לסטטוס קוו".

קרית יובל. צילום: שלומי כהן

"יכולתי לזרוק בוץ ללא הפסקה"

ובחזרה לעזריה. בשבוע האחרון סרטון של חרדים קיצונים תולשים שלטי בחירות שלה הפך וויראלי. גם על זה יש לחסן־נחום מה להגיד, כולל עקיצה קטנה למועמדת לראשות העירייה. "בראש ובראשונה אני מגנה כל מעשה של הדרת נשים מהמרחב הציבורי", היא אומרת. "עלינו להוציא מכל וכול את הקיצונים הללו מתוכנו. אגב, אני יכולה לספר לך שלפני חודשיים השקנו את הקמפיין של 'ירושלמים' בראשותי. דמותי הופיעה על כל אוטובוס אפשרי אבל אפילו שלט אחד לא נתלש. אתה יודע למה? כי אני דאגתי ששלטים שלי לא יופיעו באזורים עם ריכוז חרדי".

אז את רומזת בעצם שעזריה תכננה את תלישת השלטים כגימיק?

"לא אמרתי את זה, רק ציינתי אנקדוטה חשובה".

את רואה את עצמך גם מועמדת לראשות העירייה ביום מן הימים?

"אני לא ממהרת לשום מקום. יכול להיות שיום אחד זה יקרה, ואני בהחלט לא פוסלת. אבל יש לי עוד הרבה מה ללמוד. מה החלום שלי? אני רוצה יום אחד להיות שרת החוץ. חלום חיי זה לייצג את מדינת ישראל בעולם".

ולסיום, מה את מאחלת לרחל עזריה?

"אני מעריכה אותה רבות. היא עשתה גדולות ונצורות. אני מאחלת לה ול'ירושלמים' הצלחה רבה. בשבוע שאחרי חזרת רחל עזריה הייתי יכולה להתראיין בכל מקום אפשרי, הייתי יכולה לזרוק בוץ ללא הפסקה, אבל זו לא הדרך שלי. אני נוהגת להשתמש במשפט של מישל אובמה - 'כשהם הולכים נמוך אני נשארת למעלה'".

ח"כ רחל עזריה. צילום: יח"צ

"פלר נוהגת כפוליטיקאית אינטרסנטית"

מסיעת 'ירושלמים' נמסר בתגובה: "הבחירה של פלר לנהוג כפוליטיקאית אינטרסנטית, לא לכבד הכרעה דמוקרטית ולהשמיץ את מי שהיו שותפיה לדרך, היא תעודת עניות עבורה. אלפי ירושלמיות וירושלמים מכל המגזרים מצטרפים אלינו לתמיכה ברחל עזריה לראשות העירייה, והם התשובה של הציבור לטענות חסרות הבסיס של פלר. אנחנו לא מתכוונים לרדת לרמה הזאת ונמשיך לפעול לטובת ירושלים והערכים של 'ירושלמים'".

הרב אהרון לייבוביץ', מי שעמד בראשות 'ירושלמים' לפני חסן־נחום: "הרוב ב'ירושלמים' תמכו בשעתו באיחוד הסיעות ופלר דווקא נמנתה עם קבוצת המתנגדים. בסופו של יום האיחוד טורפד בידי אנשי 'התעוררות'".