ליאון. הכול תלוי במגזר החרדי. צילום: רפי קוץ

כ־80 יום לפני הבחירות, והחידות סביב מצבו האלקטוראלי של המועמד משה ליאון רק הולכות ומתרבות: כמה קולות חרדים הוא יצליח לסחוף אחריו? מהי ההשפעה של הצטרפות רחל עזריה למרוץ? והאם החרדי יוסי דייטש יכריז באופן רשמי על התמודדותו? ואם לא, האם קולות המגזר יגיעו ברובם לליאון או יתחלקו בינו לבין המועמד הנוסף זאב אלקין?

את משה ליאון אנחנו פוגשים לשיחה בבית קפה כשהוא בטוח בנצחונו. הוא  מצהיר כי יישאר כאן בכל תוצאה: "גם אם אפסיד אני מתחייב להישאר פה ולהמשיך לפעול עבור העיר הזאת שאני כל כך אוהב". 

"הצעירים? הם בוחרים לעזוב"

ליאון רומז בדבריו כי בתקופתו של ראש העירייה ניר ברקת נזנחה בעיית ההגירה השלילית של צעירים חילונים. "בכל שנה אלפי צעירים עוזבים את ירושלים, ובעשור האחרון אנחנו מתייחסים לכך כאל גזירת גורל. אני אעצור את ההגירה השלילית. בשנים האחרונות היה מחדל בכל הקשור לבניית דירות. נבנו 2,000 יחידות דיור, כאשר הצורך הוא לפחות 5,000 בשנה". 

ליאון, החבר בקואליציה של ניר ברקת, תוקף את ראש העירייה. "ברקת מרבה להתגאות בכך שהוא הביא לירושלים 500 סטארטאפים בזמן שמשרדים לא באים לירושלים, כי אין משרדים בעיר הזאת. אף אחד לא דואג לדבר הבסיסי הזה".

"אני חושב שאסור לחילוני הממוצע בירושלים להיות מיואש, אסור שהצעירים ימשיכו לעזוב את העיר הזאת", אומר ליאון. לדבריו, "אני מתכוון לעסוק בראש ובראשונה בנושאים שמעסיקים את האזרח הפשוט: הניקיון, הכבישים וכל שאר הנושאים שאף אחד לא נוגע בהם".

לפני חצי שנה היה די ברור שאתה לוקח. עכשיו הקמפיין שלך נראה מקרטע.
"לא מסכים עם התחושה הזאת. אני נחוש להוביל את ירושלים בשנים הקרובות. לדעתי מוקדם מדי להעריך מי ירוץ עד הסוף ומי יישאר בגמר".

ובכל זאת, אם יוסי דייטש רץ – איך תנצח אם החרדים איתו?
"בפעם הקודמת שרצתי הייתי חדש בעיר אבל קיבלתי 96 אלף קולות. הפעם לפחות חלק מהחרדים יתמכו בי. בחמש השנים הללו עבדתי קשה והציבור כולו מצטרף ותומך בי, לכן אני סבור שאביא יותר מ־120 אלף קולות הדרושים לניצחון".

"ברקת? החלטה לא עניינית"

לליאון יש בטן מלאה על ברקת. לאחר שגמר אומר בליבו להתמודד על ראשות העירייה החליט ליאון לחכות להחלטתו הסופית של ראש העירייה אם יתמודד לכהונה נוספת, והודיע כי לא יתמודד אם ברקת יחליט להישאר. בהמשך התאכזב לגלות שברקת תומך באלקין.

"לא חשתי סכין בגב מכיוון שמדובר בדיל פוליטי בינו לבין אלקין. מעולם לא פניתי לברקת עם שום הצעה לדיל. כאמור, זה שהוא תומך באלקין זה דיל פוליטי - ברקת יתמוך באלקין והוא יעזור לו להתברג בליכוד. אני יכול להבטיח לך שהחלטת ברקת לתמוך באלקין לא היתה עניינית. מי שנתן לו תמורה פוליטית, קיבל"

ובנוגע לשר הביטחון, מקורבו משכבר הימים ומי שלמעשה ניסה להריץ אותו לראשות העירייה, הוא אומר: "השר אביגדור ליברמן חבר שלי 25 שנים. עם זאת, אינני מחויב לו ואינני זקוק לתמיכה שלו. זה לא רלוונטי. אינני מחויב לאף אחד. אני מגיע נקי וחף מהתחייבויות לגורמים פוליטיים - דילים פוליטיים לא אצלי".

ליאון תולה תקווה במי שהציב במקום השני ברשימתו, עופר איובי. "עופר הינו איש חברה שהפך את גילה למטרופולין. התושבים שם מעריצים אותו".

אלקין? 'האויב' מספר אחד

כ'אויב מספר אחד' מסמן ליאון את השר זאב אלקין. "אני לא חושב שאלקין מוביל עלי בציבור הציוני־דתי. אני וילדיי אנשי הציונות הדתית. גדלנו וחונכנו בערוגות הציונות הדתית. מה ההבדל בינינו? שאלקין התחיל במפד"ל, עבר לקדימה וחתך לליכוד, כלומר הימצאותו במפלגה מסוימת תלויה באיזה יום ובאיזו שעה אתה מדבר איתו. כמו כן אלקין וברקת ניהלו בשנים האחרונות סכסוכים מתוקשרים שהייתי עד להם, סכסוכים שלא הוסיפו לכבודה של ירושלים".

בסיעות השונות נתנו מקומות ברשימות לנציגי החרדים העובדים. אתה מתכוון לשבץ חרדי ברשימה שלך?
"לא. אין לי תוכנית לשבץ חרדי ברשימה. אני לא חושב שצריך חרדי ברשימה שלי בזמן שיש מספיק חברי מועצה חרדים". 

בימים הקרובים מתכוון לצאת ליאון בקמפיין נגטיבי חריף נגד השר זאב אלקין. ל"ידיעות ירושלים" נודע כי בקמפיין שלטי חוצות שיעלה בתחילת השבוע הקרוב המסר יהיה "ירושלים צריכה ראש עיר בולדוזר", כאשר ברשתות החברתיות ליאון יחדד את המסר עם הסיסמה  "בולדוזר - ולא עוד פוליטיקאי". בכך הוא מכוון את התותחים לעברו של השר לענייני ירושלים ומורשת.

ממטה אלקין נמסר: "אנחנו מבינים את תסכולו וייאושו של ליאון ממספרי התמיכה החד ספרתיים בסקרים. אבל כל מי שעקב אחרי פעילות משרד ירושלים בשלוש שנים האחרונות יודע עד כמה השר היה מעורב באופן אישי בעבודת המשרד, החל מגיוס תקציבים חסרי תקדים וכלה בקביעת מדיניות ומעקב הדוק על ביצוע של אותן החלטות ממשלה ושליטה בפרטים הקטנים של עבודת המשרד".