עזריה על רקע שלט שלה שהושחת. צילום: אלכס קולומויסקי

יום שני בשבוע שעבר, שעת ערב, מטה הבחירות של סיעת 'ירושלמים' בבניין משרדים טיפוסי בתלפיות. עשרות פעילים מצטופפים בחדר קטן. לפתע הושלך הס בקהל. כלת הערב – ח"כ רחל עזריה, הגיעה. לאחר הכנס, שעיקרו חלוקת העבודה לפעילים, ניסינו להבין מה עומד מאחורי המתמודדת הטרייה במרוץ המתחמם לראשות העירייה

קרבות מבית

בשבוע שעבר הבאנו כאן את דבריה של פלר חסן־נחום, מי שעמדה בראשות סיעת 'ירושלמים' עד לאחרונה והודחה בן לילה בהליך בזק שארגנה היו"ר החדשה־ישנה, רחל עזריה. המתמודדת לראשות העירייה דוחה בתוקף את הטענות של חסן־נחום על תרגיל כזה או אחר. "החלטתי שאני חוזרת ל'ירושלמים'. היתה החלטה דמוקרטית שהובאה לפני חברי ההנהלה של הסיעה והיא התקבלה ברוב של 75 אחוז, לפי תקנון מסודר שנקבע על פי כל הכללים. לצערי פלר החליטה לא לכבד החלטה דמוקרטית וללכת לעשות שופינג ולחפש לה בית פוליטי אחר. הבחירה שלה לדבר סרה במי שהיו שותפיה עד לפני שתי דקות מצערת מאוד", אומרת עזריה.

עזריה גם מכחישה בתוקף את טענותיה של חסן־נחום, שלפיהן היא זו שבלמה נסיונות לאיחוד עם הסיעה האחות 'התעוררות' ומכנה אותן שקרים. היתה הצעה שבעיניי לא היתה הוגנת מספיק כלפי 'ירושלמים', אבל חשבתי שבשביל האינטרס הברור לאחד כוח פלורליסטי כדאי שנעשה זאת. כל חברי ההנהלה סברו כמוני והחליטו לתמוך באיחוד כזה למרות התנגדותה של פלר. בסופו של דבר מי שסיכלו את זה היו 'התעוררות'".

מה תגידי למי שטוען שבחרת להתמודד לראשות העירייה לאחר שהבנת שכחלון לא רוצה אותך בכנסת הבאה?
"לא מבינה למה עופר ברקוביץ' בוחר להעסיק ספינולוג כמו ליאור חורב, שהפיץ שקר. תתקשרו עכשיו למשה כחלון ותשאלו אותו. גם הוא יגיד לכם שמדובר בשקר".

סוגיית הסקרים

לפי סקרים שונים את בכלל לא במשחק. מדברים על חמישה אחוזים גג. איך את רואה תסריט שבו את מנצחת?
"מאז שנכנסתי למרוץ כל הסקרים השתנו לחלוטין. אבל באופן כללי אני חושבת שהסקרים בשלב הזה לא רלוונטיים, כי אנשים בכלל לא החליטו למי הם מצביעים. אני חושבת שהמדד הוא מי יכול לאחד מגוון הכי רחב של קהלים, ולדעתי אני היחידה שיכולה לעשות זאת".

למה רחל עזריה ולא עופר ברקוביץ'?
"כי השאלה מי היחיד שיכול לנצח. אני יכולה להביא קולות שאדם צעיר חילוני כעופר ברקוביץ' לא מסוגל להביא. המבחן הגדול הוא מי מגדיל את הספקטרום, ואת זה רק אני אדע לעשות".

בתסריט שבו תפסידי, את יכולה להתחייב שתישארי חברת מועצה מן השורה, אולי אפילו באופוזיציה, או תנצלי את העובדה שיש לך אפשרות לחזור לכיסא בכנסת?
"אני מתחייבת בזאת חד־משמעית - אשאר כחברת מועצה, גם אם זה אומר שאשאר בספסלי האופוזיציה. את חמש השנים הקרובות אעשה בעירייה. המבחן למועמדים הוא מי מחויב לירושלים. לדוגמה זאב אלקין, שאינו רואה את עתידו בירושלים ומצהיר קבל עם ועדה שהוא ימשיך לכהן כשר ואין לו כוונה להישאר כאן. הציבור הירושלמי צריך להעמיד אותו על טעותו ביום הבוחר".

אפרופו אלקין. יש לך דיל עימו על פיצול הקול הפלורליסטי תמורת סגנות?
"מישהו מפיץ ספין. אמרתי את זה עשרות פעמים מעל כל במה. זה פשוט שקר. אני צריכה לעסוק בזה מבוקר עד ערב? חלאס. אני מגייסת מיליוני שקלים בשביל קמפיין מדומה?" 

ערב מצעד הגאווה גמגמת. בהתחלה היית נגד, פתאום בעד, ושוב הסתייגת. אין לך דעה נחרצת בעניין?
"ממש לא גמגמתי. דעתי ברורה: אני בעד המשך קיום המצעד. באופן אישי נהגתי להגיע פיזית למצעד רק כשהיה אתגר מיוחד, לא בכל שנה. כך גם בשנה שאחרי רצח שירה בנקי, וכך גם השנה לנוכח הסערה סביב מחאת הלהט"ב. באתי לתמוך בלהט"בים הדתיים שהזמינו אותי".

את מדברת על קהל מגוון. חרדים יצביעו עבורך?
"אני יודעת שחרדים יצביעו לי. יש לנו ברשימה את פנינה פויפר, אישה שתיכנס למועצת העירייה  כחרדית הראשונה שתפרוץ את תקרת הזכוכית".

הציבור החילוני מיואש. הוא חש שהעיר הזאת שבויה בידי החרדים. מדוע?
"קח לדוגמה את שכונת רמות. לפני שבע שנים החזקתי את תיק המינהליים הקהילתיים. ניר ברקת רצה לאחד את המינהליים ברמות ולהגדיר את השכונה כחרדית. לא הסכמתי לכך וזה לא קרה בסוף. זה שהחילונים מתנגדים זה מובן מאליו, אבל אני יכולה לספר לך שגם החרדים בשכונה התקשרו אלי כדי לוודא שאני לא מתקפלת בעניין הזה. אסור שהחילונים ימשיכו לנטוש את העיר הזאת. חייבים לעצור את ההגירה השלילית, וזה הדבר הראשון שנעמול עליו לאחר הבחירות. מי שרוצה לעזוב, שיחכה. אנחנו נפתור את זה".

מה בנוגע לשוק, לנוכח הצהרת סגן שר הבריאות כי יש לסגור את הפעילות הלילית שבו בגלל ההפרעה לאזור?
"השוק יישאר במצבו. מדובר בספין של סגן השר ליצמן שמכניס את הציבור הירושלמי למתח. פעילות השוק לא תיפגע. המתחם כולו הוא דבר מדהים: ביום שוק סוחרים פורה, בערב הוא הופך למרכז בילוי ססגוני. זו ירושלים וכך זה יישאר". 

מחורב נמסר בתגובה: "עזריה היא התגלמות האופורטוניזם שמבאיש את הפוליטיקה הישראלית ומרחיק אנשים טובים. ההתמודדות שלה מסכנת את ירושלים ותירשם לדיראון עולם כאחת הקומבינות המסריחות של הפוליטיקה הישראלית".