הזמיר 
משה ליאון

"שירתתי בלהקת הרבנות הצבאית, שירות מלא של שלוש שנים. זכיתי לקיים שירות מילואים במשך 16 שנים ברצף, עד אשר מוניתי בשלהי שנות ה־90 למנכ"ל משרד ראש הממשלה.

ליאון. צילום: מאלבומים הפרטיים

"אני מאוד אוהב את צה"ל וחושב שהחיבור שלנו כישראלים לצבא הוא חיבור מולד. את השירות הצבאי שלי אני זוכר לחיוב. נהניתי מכל רגע לתרום למדינה. כבר מגיל צעיר ידעתי שאני רוצה להשפיע לטובת הציבור הרחב".

הסייר 
יוסי חביליו

"את שירותי הצבאי עשיתי בין השנים 1977 ו־1980. התגייסתי לקורס טיס, שם שירתתי כשנה, ולאחר מכן עברתי לשרת כסייר אוויר בחיל המודיעין. הייתי עולה מדי יום על טיסות סיור מעל גבולות הארץ, צופה ואוסף מודיעין. עסקנו גם בשיתופי פעולה עם חיל האוויר וחיל התותחנים בהכוונת מטוסי קרב וטווחי תותחים.

"המשכתי באותו התפקיד גם במילואים, ובמסגרתם השתתפתי במלחמת שלום הגליל ובמבצעים נוספים. בשנת 2005 הפסקתי לטוס בטיסות מבצעיות ועברתי לתפקידי הדרכה, ובמשך מספר שנים הדרכתי בקורסים של סיירי אוויר, בטיסות ובניווטים.

חביליו. צילום: מהאלבום הפרטי

"השירות הצבאי נתן לי סיפוק רב. הרגשתי שאני משרת בתפקיד משמעותי ומעניין. מגיל צעיר ידעתי שארצה לעשות שירות משמעותי, ואני שמח שהצלחתי להעביר את ערך התרומה למדינה גם לשלושת ילדיי. כולם שירתו ועדיין משרתים בתפקידים שונים בצה"ל".

מ"פ
עופר ברקוביץ'

"התחלתי את דרכי בקורס טיס. שירתתי ביחידה מיוחדת, שפועלת במסגרת חיל האוויר אך שייכת לצבא היבשה. סיימתי בהצטיינות קורס קצינים בבה"ד 1 והשלמתי קורס מ"פ. השתתפתי בעשרות מבצעים צה"ליים ובפעילות בכל גזרות הלחימה. הייתי אמון על פעילות הבט"ש והאימונים ביחידה.

ברקוביץ'. צילום: מהאלבום הפרטי

"סיימתי את הסדיר והקבע בדרגת סרן והשתחררתי בשנת 2008. מאז ועד היום אני מבצע שירות מילואים סדיר של יום בשבוע או שבועיים, במשך כל עשר השנים האחרונות. השירות הצבאי הוא פרק משמעותי מאוד בחיי, שבמסגרתו רכשתי מיומנויות רבות והתנסיתי בתפקידים פיקודיים משמעותיים. אני ממשיך לשרת שירות מילואים פעיל במקביל לפעילותי הציבורית, כנבחר ציבור בירושלים".

המורה 
רחל עזריה

"כשהייתי בכיתה י"א, בזמן המסע לפולין, איש העדות אמר משפט שנצרב בי: 'תאהבו את מדי צה"ל. תזכרו שזאת זכות לשרת בצבא שלנו'. החלטתי שאתגייס לצבא ויהי מה. זה היה פחות מקובל בזמנו. שיעורי הגיוס של צעירות דתיות היו נמוכים בהרבה מהיום, וגם הצבא עצמו היה ערוך הרבה פחות לקליטה והכלה של נשים דתיות.

"כשחזרתי מפולין מיד סיפרתי להורים. אבי ממש התנגד ורצה שאלך לשירות הלאומי. אך כמו במקרים רבים, הייתי נחושה, ובסוף מצאנו יחד פשרה והתגייסתי למסלול לבנות דתיות.

עזריה. צילום: מהאלבום הפרטי

"שירתתי כמורה חיילת בבית ספר שדה בעפרה. היתה לי הזכות לשרת שירות מלא ומשמעותי".

הקצין
אבי סלמן

"שירתתי בצה"ל במשך שבע שנים והשתחררתי בדרגת סרן. התחלתי את דרכי בצה"ל כקצין שלישות בגדוד שמשון, ולאחר מכן שימשתי כסגן קצין השלישות הראשי של חטיבת גבעתי.

"בהמשך שימשתי כקצין השלישות של מרחב דרום של חיל החינוך. לאחר שהתאהבתי בעשייה החינוכית עשיתי הסבה לקצין חינוך ושימשתי כמפקד מרחב השפלה הדרומית בחיל החינוך. במסגרת תפקידי פיקדתי על מאות חיילים ששירתו במסגרות החינוך הפורמלי והבלתי פורמלי וסייעו לתלמידים מאוכלוסיות חלשות וכן עשו פעילות הכנה לצה"ל בבתי הספר.

סלמן. צילום: מהאלבום הפרטי

"במסגרת שירות המילואים שובצתי בחיל הרפואה כקצין המבצעים של מערך הרפואה בחירום בעיר ירושלים".

בהוראת רבותיי 
יוסי דייטש 

"ביום בו סיימתי את חוק לימודיי והשתלבתי בעבודה במגזר הציבורי - מילאתי את חובתי והתגייסתי לצה״ל, בהוראת רבותיי. שירתי ברבנות הצבאית ולאחר מכן שירתי במשך כ-14 שנים במילואים, בקצין העיר ירושלים, עד ששוחררתי.

"אבי ואחי שירתו גם הם בצבא. אבי שירת בחיל האוויר. במלחמת יום הכיפורים גויס אבי מתוך בית הכנסת, במהלך החג. יום לאחר יום הכיפורים נולד אחי הצעיר, אך מכיוון שהקשר עם אבי היה מנותק, לא היתה כל דרך להודיע לו על כך. המשפחה ניסתה לאתר אותו דרך קצין העיר, כדי להודיע לו על הולדת אחי ועל הברית ואפילו פרסמו קול קורא בקול ישראל - ועדיין, גורלו של אבי לא נודע באותם הימים, והוא לא ידע על הולדת בנו.

"ערב הברית של אחי, המתינה המשפחה עד השקיעה וחיכתה עדיין לשובו. היו שהציעו כי הילד יקרא על שם אביו, אך הרב פסק שבעזרת השם הוא ישוב וכי אין לעשות זאת. ואכן, אבי חזר הביתה בשלום אל משפחתו בהושענא רבה".

מרוסיה לטירונות 
זאב אלקין

ממטה אלקין נמסר כי "השר זאב אלקין עלה לישראל בגיל 19.5 נשוי ואחרי כמה חודשים גם נולדה לו בתו הבכורה. כפי שהיה נהוג באותה תקופה כמו כל העולים בעלי המשפחות עבר אלקין טירונות מקוצרת של שלב ב׳ ובסיום שירות החובה שלו צורף למערך המילואים של צה״ל".