ברקוביץ, ליאון, סלמן, עזריה, חביליו, אלקין, אפשטיין ודייטש. צילום: רפי קוץ, יואב דודקביץ', אלכס קולומויסקי, יח"צ

מי מהמועמדים לראשות עיריית ירושלים חושב שיש להסיר את הכיתוב בערבית מהשילוט העירוני? מיינט ירושלים הפנה שאלה זהה לכל 9 המועמדים שהכריזו כי יתמודדו על תפקיד ראש העירייה הבא. נוסח השאלה היה זהה "על רקע חוק הלאום, האם תחייב להסיר את הכיתוב בערבית מהשילוט העירוני?".

רוב המועמדים שהשיבו באופן חד משמעי הם: ליאון, ברקוביץ', עזריה, אפשטיין, חביליו, אלקין וסלמן ענו כי יש להשאיר את המצב הקיים ולא להדיר ציבור כשלהו. 

כזכור, חוק הלאום עבר לפני כחודש בקריאה שניה ושלישית ועורר מחאה גדולה בקרב העדה הדרוזית והאוכלוסייה הערבית. במסגרת החוק הוגדר כי השפה הערבית, שהיא שפה רשמית בישראל, לא תקבל מעמד מיוחד ותונגש במוסדות ציבוריים - אלא תוסדר בחוק נפרד.

משה ליאון: "לצד הגדרת העברית כשפה הרשמית של  מדינת ישראל, חוק הלאום קובע כי מעמדה של השפה הערבית לא ייפגע. על כן השילוט יישאר כפי שהוא היום".

עופר ברקוביץ' (התעוררות): "לא. ירושלים עיר מגוונת, רב תרבותית ותיירותית. עלינו לשמור על הסטטוס קוו בעיר ולהנגיש את השירותים בה לכל האוכלוסיות שמתגוררות בה ומבקרות בה. למיטב הבנתי אין שום קשר בין החוק לעניין השילוט בירושלים."

קראו גם: 
שישה מתוך 9 המועמדים לראשות העירייה תומכים בפתיחת מרכולים בשבת
המועמדים עונים: האם לחייב את בית"ר להחתים שחקן ערבי?
שאלנו את המועמדים לראשות העירייה אם מתחם התחנה צריך לפעול בשבת- אלו התשובות שקיבלנו

רחל עזריה (ירושלמים): "חוק הלאום אינו מחייב להסיר את השפה הערבית מהשילוט ואין  בכוונתי לעשות זאת לאחר שאבחר".

חיים אפשטיין (בני התורה): "חלילה וחס חייבים להמשיך את המצב הקיים ולא להדיר ציבור כלשהוא מתושבי העיר".

עו"ד יוסי חביליו (מצילים את ירושלים): "בדיוק ההיפךכראש העירייה אפעל לקידום השוויון של תושבי ירושלים הערבים. ביחס לשימוש בשפה הערבית על שלטים ובכלל. ירושלים היא עיר מעורבת, עיר בה חיים בצוותא יהודים וערבים ובה כל השלטים, חייבים להיות גם בערבית

"אני מתנגד לחוק הלאום שהוא חוק שמבקש להדיר אוכלוסיות ולפגוע בשוויון.  חוק שמבקש להרחיק במקום לקרב.  כראש עיריית ירושלים אפעל כדי לקרב את אוכלוסיותיה ואעשה כל מה שביכולתי כראש עיר בכדי לתת לתושבי ירושלים הערבים את התחושה שהעיר הזו היא גם שלהם.  כך ביחס להשקעות במזרח העיר וכך בכל הקשור לשימוש גם בערבית בשלטים,  כמו גם בטפסים העירוניים,  באירועים הפונים לקהל הערבי ובאתר האינטרנט. הדרך היחידה לחזק את הקשר של תושבי ירושלים הערבים לעיר ולמדינה היא באמצעות דאגה להם ולצרכיהם,  לא באמצעות דחיקתם".

השר זאב אלקין: "חוק הלאום לא מחייב שלא להשתמש בערבית. להפך, הוא מדגיש את חשיבות הנגישות בערבית גם כשהשפה הרשמית של המדינה זה עברית. לכן, ברור שבעיר כמו ירושלים שמתגוררת בה אוכלוסיה ערבית גדולה, השלטים צריכים לכלול גם את השפה הערבית".

המועמד אבי סלמן תחילה לא ענה באופן ישיר על השאלה ואמר כי ההחלטה נתונה בידי הממשלה. "נושא השילוט ובחירת השפה הרשמית במדינה נתון לחלוטין להחלטת הממשלה והכנסת", לשון תגובתו. הבוקר (ד') הוא שלח תגובה מעודכנת עקב טעות במתן התגובה במטה: "הנגישות בשפה הערבית חשובה לתושבי העיר דוברי השפה, ולכן השילוט יישאר על כנו. לא אפגע באף ציבור או מגזר בירושלים".

תגובתם של יוסי דייטש (דגל התורה) ומאיר תורג'מן לא התקבלה עד למועד פרסום הכתבה.