ברקוביץ, ליאון, סלמן, עזריה, חביליו, אלקין, אפשטיין ודייטש. צילום: רפי קוץ, יואב דודקביץ', אלכס קולומויסקי, יח"צ

למרות שהם מהווים חלק משמעותי מאוכלוסיית העיר ולמרות שבאפשרותם לשנות לחלוטין את הרכב מועצת העירייה כפי שאנחנו מכירים אותה, בוחרים תושבי ירושלים הערביים להחרים את הבחירות פעם אחר פעם. בימים האחרונים העביר מיינט ירושלים למועמדים לראשות העירייה  את השאלה הבאה: 

"מאז ומתמיד החרימו תושבי השכונות הערביות את הבחירות למועצה וראשות העירייה. האם אתה חושב שערביי מזרח ירושלים צריכים הפעם לצאת להצביע בבחירות?". אלו התשובות שקיבלנו:

משה ליאון: ״בהחלט״

"בהחלט. ערביי ירושלים הם חלק מתושבי העיר ואין שום סיבה שהם לא יקחו חלק בהצבעה לראשות העיר".

עופר ברקוביץ': ״זו זכותם הדמוקרטית״

"הבחירות בירושלים הינן הליך דמוקרטי שווה לכל תושבי העיר ואם תושבים במזרח ירושלים מצביעים הרי שזו זכותם הדמוקרטית. אני רואה עצמי מחויב למימוש הריבונות במזרח העיר כך או כך. בשנים האחרונות הובלנו מהלכים משמעותיים  בתחום הנוער, תברואה, הנגשת מידע והקמת מרכזי תעסוקה.

"כראש העיר אפעל לחזק את מזרח ירושלים הן בתחומי אכיפת החוק והן בהשקעת תקציבים בתשתיות, חינוך תברואה ופיתוח כלכלי".

קראו גם: 
האם המועמדים לראשות העירייה יחייבו להסיר את הכיתוב בערבית מהשילוט העירוני?
שישה מתוך 9 המועמדים לראשות העירייה תומכים בפתיחת מרכולים בשבת
המועמדים עונים: האם לחייב את בית"ר להחתים שחקן ערבי?

רחל עזריה: ״מכבדת את בחירתם שלא לממש את זכותם לבחור״

"תושבי מזרח העיר בוחרים מזה שנים שלא לממש את זכותם לבחור ולהיבחר בבחירות ואני מכבדת את בחירתם. בעשור האחרון פעלה סיעת ירושלמים כדי לשפר את השירות העירוני במזרח העיר תוך שיתוף פעולה עם מנהיגות מקומית. הקמנו את תחנת מד"א וקידמנו פרויקטים לשילוב נשים בשוק התעסוקה, לעידוד התנדבות בקרב בני נוער, פתחנו טיפות חלב בכל העיר, הקמתי את ה׳יתרון הירושלמי׳ עבור כלל ילדי ירושלים ועוד. 

"בתור מחזיקת תיק המנהלים הקהילתיים הייתי אחראית על כלל העיר ופעלתי לטובת כל התושבים. עשינו זאת כי זה הדבר הנכון לעשות ולא מתוך ציפייה לקבל קולות. השותפים שלנו במזרח העיר מאחלים לנו הצלחה בבחירות אך מבהירים באופן חד משמעי שגם הפעם תושבי מזרח העיר לא ייצאו להצביע".

צילום: רויטרס

יוסי חביליו: ״אשמח לראות השתתפות רבה ככל הניתן של ערביי י-ם״

"ההשתתפות בבחירות היא זכות דמוקרטית חשובה. לכן אשמח לראות השתתפות רבה ככל הניתן של תושבי ירושלים הערבים בבחירות. יתרה מכך, מהיכרותי את הציבור הערבי במזרח ירושלים אני מאמין כי אלמלא הלחץ של הרשות הפלסטינית, היינו רואים הצבעה של רוב תושבי ירושלים הערבים. ציבור שמעוניין להיות מעורב בבחירות ובקבלת ההחלטות.

"תושבי מזרח ירושלים משלמים ארנונה, צורכים את שירותי העירייה ויש מהם שאף מועסקים בעירייה וברור שהשתתפותם בבחירות תהיה מבורכת. יחד עם זאת, אסור שהשירותים שניתנים לתושבי מזרח העיר יהיו מותנים או קשורים לאחוז השתתפותם בבחירות. בעבר פעלתי רבות למען תושבי מזרח ירושלים - להקמת גינות משחקים במזרח העיר, לקידום פינוי אשפה משכונות שבמשך שנים לא זכו לשירות הכל כך בסיסי הזה. הצלחתי להביא לעצירת התוכנית להקמת מטמנה ליד עיסאוויה ועוד. עשיתי זאת  ללא קשר לכוונות ההצבעה של תושבי מזרח העיר וכך אעשה גם כראש העיר. כולי תקווה שהשנה נראה הרבה יותר מתושבי מזרח ירושלים באים להצביע, זה חשוב לירושלים וזה חשוב לתושביה, יהודים וערבים כאחד".

זאב אלקין: ״כולם זכאים לשירותי העירייה״

"תושבי ירושלים כולם זכאים לשירותי העירייה, ולכן כפי שאני נוהג בתפקידי כשר ירושלים, אדאג גם כראש עיר לכלל תושבי ירושלים כביטוי לריבונות ישראלית בכל חלקי העיר, בלי קשר להצבעתם או אי הצבעתם בבחירות המוניציפאליות".

אבי סלמן: ״תושבי מזרח העיר צריכים להצביע״

המועמד אבי סלמן: "תושבי מזרח ירושלים הם חלק מירושלים המאוחדת, זכותם להצביע ולכן הם צריכים להצביע. אני רוצה שתושבי מזרח ירושלים יצביעו כדי שיוכלו לקבל שירותים מונציפאליים כי זוהי זכותם. אני נפגש עם תושבי מזרח העיר ואומר להם שהם תושבי העיר והם צריכים לקבל שרות מונציפאלי ולכן אני מבקש את תמיכתם בכדי שאוכל לסייע להם לקבל שירות ראוי לתושב.

"הרבה תושבים פונים אליי ממזרח העיר כי הם מרגישים שיש להם אוזן קשבת ומנהיגות אמיצה שתתן להם יחס ושרות. יש גם מכנה המשותף במישור העדתי שלי כמזרחי שנותן להם הרגשת נוחות והבנה מבחינה מנטאלית. ערכתי לא מעט כנסים במזרח העיר אשר היו חיוביים מאוד. אני ממשיך לקיים כנסים נוספים עד הבחירות".

תגובתם של יוסי דייטש (דגל התורה), חיים אפשטיין (בני התורה) ומאיר תורג'מן לא התקבלה עד למועד פרסום הכתבה.