יוסי דייטש. צילום: יואב דודקביץ'
כמעט בכל שיחת רחוב שעוסקת בבחירות הקרובות לראשות העירייה שיתקיימו ב - 30 באוקטובר, עולה השם יוסי דייטש. הוא אמנם עוד לא הגיש את מועמדותו הרשמית לתפקיד ראש העירייה הבא, אך עצם העובדה שהוא עומד על הקווים הצליחה להכניס את כל המתמודדים הרשמיים לכוננות. עובדה: אפילו בסקר שערכה חברת החדשות הוא הצליח לזכות במקום הראשון עם 23 אחוז תמיכה.אלא שיחד עם עליית שמו לכותרות כמועמד לראש העירייה הבא, עלתה גם השאלה – מי הוא למעשה יוסי דייטש?

איש הקשר

כדי להבין מי הוא דייטש צריך לחזור אחורה לשנת 1996, אל תחילת כהונתו הראשונה של בנימין נתניהו כראש ממשלה. באותו הזמן התמנה ח"כ מאיר פרוש לסגן שר השיכון במעמד שר. באותם ימים התחבר אליו צעיר חרדי בשלהי שנות העשרים, דייטש שמו, שלקח את תפקיד ראש מטה סגן השר.

דייטש | צילום: יואב דודקביץ׳

במסגרת תפקידו דייטש הצעיר הצליח ליצור קשרים רבים והפך עד מהרה לשם דבר בפוליטיקה החרדית ובמערכת הפוליטית בכלל. בימים בהם מפעל הבנייה ברחבי הארץ היה בפריחת שיא, דייטש הפך לאיש הקשר של הציונות הדתית עם משרד השיכון. למעשה, מאז ועד היום דייטש בקשר קרוב עם קברניטי הציונות הדתית ובפרט עם השר אורי אריאל, עמו הוא מצוי בקשרי ידידות קרובים.

מיוזמי המהפכה

בשנת 2007, חבר דייטש לאיל ההון הבריטי ליאו נואי והקים יחד עם קבוצת יזמים קהילתיים חרדים את 'קרן קמח', גוף המעניק מלגות וסיוע מקצועי לצעירים חרדים, במטרה לאפשר להם לרכוש השכלה – לקראת השתלבות בשוק התעסוקה. 

באותם שנים, הקרן נחשבה למהפכנית במיוחד, לאור ההתנגדות החרדית ליציאה לשוק התעסוקה. הקרן, בברכתם ובעידודם של רבנים מכל קצוות הקשת החרדית, הוציאה אלפי סטודנטים לשוק התעסוקה.

'קרן קמח' נחשבת לגוף הגדול מסוגו הפועל בציבור החרדי, ומגלגלת תקציב של עשרות מיליוני שקלים בשנה. נכון לשנת 2018 הקרן מטפלת בכ־30 אלף פניות של גברים ונשים מן הציבור החרדי.

לאחר שהקים את המיזם המהפכני אשר נחל הצלחה חסרת תקדים, נשלח דייטש על ידי פטרונו הפוליטי, סגן השר פרוש, למועצת עיריית ירושלים. מאז הוא מכהן כחבר המועצה ומתחילת שנת 2010 משמש כממלא מקום וסגן ראש העירייה.

"את השקפת העולם שלו גיבש יוסי בשנותיו הראשונות במועצת העירייה", מסביר אחד ממקורביו, "יש הרבה פוליטיקאים שמרבים לדבר וליצור את ההבדלים בין חרדים לחילונים, או גוררים למלחמות מיותרות בעיר. הוא רואה את עצמו כגשר בין החרדים והחילונים".

עוד אומר אותו מקורב כי את מירב שנותיו בעיריית ירושלים העביר דייטש בכיבוי שריפות. "הוא אומר כל הזמן 'יש לנו בעיר הזאת כל כך הרבה סיבות לריב, אני רוצה לראות איפה אנחנו מסכימים'", הוא מוסיף. "זו דרך חיים אצלו".
קר, אך נעים הליכות

ובחזרה למערכה הנוכחית: לפני מספר שבועות הכריזה מזכירות סיעת אגודת ישראל כי דייטש ישמש כמועמדה לראשות העירייה. דייטש, איש מחושב שלא מוכן להפסיד ביום הבוחר, מיהר להודיע כי יכריז על מועמדותו באופן רשמי רק לאחר שיסגור מאחוריו קואליציה חרדית־דתית נרחבת שתבטיח את ניצחונו.

מקורביו מציינים לצד היותו קר ומחושב, הוא נחשב גם לנעים הליכות ואהוב על באי כיכר ספרא. בכל שישי בערב הוא נוהג לצעוד רגלית מביתו ברחוב שטראוס עד לכותל המערבי, שם הוא יכול להתפלל שעות ארוכות. בתום התפילה הוא צועד לביתו, שם עורך סעודת שבת עם אורחים רבים בהם בחורים תושבי חו״ל שלומדים בארץ.  

על המלאכה בביתו מנצחת בת זוגו, שושנה בת ה־45. אשת קריירה, מנהלת המרכז הרפואי של קופת חולים לאומית בשכונות החרדיות, השניים נשואים מזה כ־25 שנה.

בשונה מרוב חבריו הפוליטיקאים החרדים, דייטש שירת בצה"ל, ולאחר מכן במשך 14 שנים שירת במילואים. הוא מילא תפקיד ברבנות הצבאית, ובהמשך, גם במסגרת מילואים,  בקצין העיר.