ברקוביץ, ליאון, סלמן, עזריה, חביליו, אלקין, אפשטיין ודייטש. צילום: רפי קוץ, יואב דודקביץ', אלכס קולומויסקי, יח"צ

לפני מספר חודשים החליט ראש העירייה ניר ברקת, לא לאפשר לתושבי העיר להיכנס לישיבות המועצה שבמשך עשורים היו פתוחות לציבור. הסיבה: התושבים הרעישו במהלך הישיבה והפרו את הסדר. כתוצאה מכך ברקת יצא משתי ישיבות מועצה והעביר אותן לחדר סגור.

כיום, תושב שרוצה לממש את זכותו לצפות בישיבת מועצה נאלץ לצפות בישיבה באמצעות מסך שמוצב בלובי של כיכר ספרא. שאלנו את המועמדים שאלה זהה - "במידה ותיבחר לתפקיד ראש העירייה - האם תשנה את החלטתו של ברקת ותאפשר לתושבים לחזור ולשבת באולם המועצה בזמן הישיבות כפי שהיה נהוג כל השנים?". 

ענו תשובה חד משמעית: אפשטיין, סלמן, ברקוביץ, ליאון, עזריה וחביליו

היחיד שתומך בהחלטתו של ברקת ונראה כי יאמץ אותה במידה שייבחר לראשות העירייה הוא המועמד חיים אפשטיין. בתגובתו, אפשטיין מצדד בהחלטתו של ברקת, ואפילו מביא הצעת יעול: 

חיים אפשטיין: "ההחלטה נבעה מהתנהגות בלתי הולמת, הייתי מחלק בקבוקי מים לצופים בכיכר"

"החלטת ראש העירייה נבעה מהתנהגות בלתי הולמת של ציבור שהוזמן על ידי נציגים מהאופוזיציה שהחליטו להשתלט על ישיבות העירייה בבוטות ובגסות, דבר שהביא למצב שלא היה שייך לנהל ישיבה כי לא היה שייך לשמוע כלום בגלל צפצופי המשרוקיות הצעקות וכו'. הדבר לא הוסיף כבוד לירושלים. ידוע לי שלא בקלות קיבל ראש העירייה שאזנו כרויה לשמוע את צרכי התושבים את ההחלטה אבל ההכרח לא יגונה. אולי הייתי משנה דבר אחד ומחלק לצופים בכיכר בקבוקי מים לשתיה".

המועמדים סלמן, ברקוביץ׳, חביליו, ליאון ועזריה הודיעו חד משמעית כי יבטלו את החלטתו של ברקת ויאפשרו לציבור לצפות בישיבות המועצה מתוך האולם. רובם אף רואים בצעד שנקט ברקת פגיעה בדמוקרטיה:

אבי סלמן: "כן, זוהי זכות בסיסית של תושב העיר"

אבי סלמן (אני ירושלים): "חד משמעית כן. זאת זכות בסיסית של תושבי העיר להיות מעורבים בנעשה בוועדות העירייה. פתיחת ועדות העירייה לתושבים מעודדת מעורבות ציבור ושקיפות, ומונעת פתח לשחיתויות. אני אפעל לפתוח גם את ישיבות המועצה וגם את שאר הוועדות העירוניות ובראשן וועדת תכנון ובניה!".

עופר ברקוביץ': "אבטל לאלתר את ההחלטה הלא-דמוקרטית למנוע מתושבי העיר להיכנס לישיבות המועצה"

"בהחלט. עם היבחרי לתפקיד ראש עיריית ירושלים, אבטל לאלתר את ההחלטה הלא-דמוקרטית למנוע מתושבי העיר להיכנס לישיבות המועצה. תנועת 'התעוררות' ואני, מברכים על מעורבות ציבורית ורואים בה ערך חשוב במעלה. התעוררות מטבעה היא מודל לשיתוף הציבור, קידום רעיונות חדשים וקבלת ביקורת משורות התנועה ומחוצה לה. כראש העיר אפעל לוודא שהעירייה מחוברת לתושבים, קשובה לאינטרסים הפשוטים שלהם ומשרתת אותם. ללא מעורבות הציבור, הדמוקרטיה היא מראית עין בלבד".

משה ליאון: "אאפשר לתושבים להגיע לאולם המועצה"

"אשנה את ההחלטה ואאפשר לתושבים להגיע לאולם המועצה. כידוע, חרטתי על דגלי בראש ובראשונה להחזיר את העירייה לתושב. עיריית ירושלים היא למען תושבי ירושלים, דלתות העירייה, דלתות המועצה ודלתות לשכת ראש העיר יהיו פתוחות בפני כל דורש וכך גם מספר הטלפון האישי שלי. כפי שנהגתי עד היום בכל תפקידי הציבוריים, ממנכ"ל משרד רה"מ ועד מחזיק תיק המנהלים הקהילתיים - כך אנהג גם כשאהיה ראש העירייה".

יוסי חביליו: "אבטל מיד את החלטתו של ברקת ואפתח את ישיבות המועצה לקהל"

"אם אבחר לראשות העירייה אבטל מייד את החלטתו של ברקת ואפתח את ישיבות המועצה לקהל, כפי שהיה נהוג כל השנים וכפי שמתחייב מהחוק, אני סבור שהחלטתו של ברקת אינה חוקית ומעבר לכך מראה על האטימות שלו לתושבים. אחד המסרים שלי שדלתי תהיה פתוחה לכל תושב גם לשמוע ביקורת ולכן אפתח את ישיבות המועצה לקהל וגם אסכים לשמוע מחאה או ביקורת".

קראו גם: 

שאלנו את המועמדים לראשות העיירה האם ערביי מזרח העיר צריכים להשתתף בבחירות  
האם המועמדים לראשות העירייה יחייבו להסיר את הכיתוב בערבית מהשילוט העירוני?
שישה מתוך 9 המועמדים לראשות העירייה תומכים בפתיחת מרכולים בשבת

רחל עזריה: "כן. אפתח רבות מן הוועדות על מנת לייצר שקיפות"

״בוודאי שכן. כראש עירייה אשוב ואפתח את ישיבות המועצה לציבור הרחב ויתרה על כך - אפתח רבות מן הוועדות על מנת לייצר שקיפות ולעודד את הציבור למעורבות בנעשה במועצת העיר. כי כל תושב ירושלים זכאי ונכון שיהיה מעורב בפעילות של נבחרי הציבור שלו ועלינו כנבחרי ציבור לאפשר שקיפות ומעורבות של הציבור. בירושלמים אנו מאמינים שהקהילה שיתוף הציבור והתושבים הם אבני היסוד של יצירת עיר טובה יותר".

ענה תשובה שאינה חד משמעית: זאב אלקין

המועמד זאב אלקין, בניגוד להחלטת ברקת, טוען כי במידה שייבחר יפתח מחדש את ישיבות המועצה לתושבים, אך בתגובה שהעביר הוא מתנה את הדבר באומרו ״כל עוד הסדר יישמר״. כיוון שהסיבה שבגללה ברקת סגר את הישיבות היתה אי שמירה על הסדר, תשובתו של אלקין אינה עונה על שאלתנו בצורה ברורה, ולכן לא ניתן להסיק ממנה עמדה חד משמעית:

זאב אלקין: "אפתח מחדש את הישיבות כל עוד הסדר יישמר״

"
בכוונתי כראש עירייה אחרי שאבחר לפתוח מחדש את דיוני המועצה לציבור כפי שעשה גם ניר ברקת במשך שנים. כולי תקווה ששקיפות דיוני המועצה לציבור, שמאוד חשובה לדעתי, לא תנוצל על ידי גורמים פוליטיים כדי לפגוע לניהול תקין של הדיונים במועצה, כפי שקרה לצערי בתקופה האחרונה. כל עוד הסדר יישמר ותהיה אפשרות לנהל את ישיבות המועצה בצורה מסודרת הישיבות יישארו פתוחות לציבור".

* תגובתם של מאיר תורג'מן ויוסי דייטש (אגודת ישראל) לא התקבלה עד למועד פרסום הכתבה