רחל עזריה. צילום: יואב דודקביץ'

מנכ"ל חברת הפרסום כנען נגד המועמדת לראשות העירייה רחל עזריה: "לא שילמה על קמפיין האוטובוסים אפילו שקל אחד בודד". עזריה בתגובה: "זהו מאבק עקרוני על נוכחותן של נשים במרחב הציבורי". 

הפרסום וההשחתה 

ירושלים סערה לפני כחודשיים כשמספר ימים לאחר הכרזתה של ח"כ עזריה על התמודדותה על ראשות עיריית ירושלים, הושחתו תמונותיה שנתלו בקמפיין חוצות על גבי אוטובוסים ברחבי העיר. אלא שכעת טוענים בזכיינית הפרסום כי עזריה לא שילמה על הקמפיין.

הסיפור החל בשלהי חודש יולי, כשב'ירושלמים' הזמינו קמפיין חוצות מכנען בסכום 330 אלף שקל. "על קמפיינים מסוג זה משלמים מראש ובמזומן", טוען מנכ"ל החברה אוהד גבלי. "עזריה פנתה אלינו ואמרה כי בשל תקלה טכנית אין בידיה מזומן והיא מבקשת שלפנים משורת הדין ניקח ממנה המחאה בנקאית לעירבון והיא תעביר את התשלום בתוך כמה ימים. סמכתי עליה והסכמתי".

עזריה מגישה תלונה במשטרה, לאחר השחתת המודעות

יממה לאחר פרסום קמפיין החוצות השלטים הושחתו. "הזהרנו אותה מראש שזה מה שצפוי לקרות ולמרות זאת היא אישרה בחתימתה את הקמפיין", אומר המנכ"ל.

גבלי טוען כי לאחר ההשחתה פנו אליו גורמים מצידה של עזריה בבקשה לפיצוי, למרות שעל פי ההסכם הוא לא אמור לשאת בנזקי ההשחתה. לדברי גבלי, כמחווה של רצון טוב, הוא הסכים לאשר לסיעה קמפיין נוסף עם עשרות שלטים חדשים על גבי האוטובוסים בעיר. הפיצוי הותנה בכך שהפרסום החדש יישאר באוויר ולא יושחת, דבר שלא ישרת את מטרת שני הצדדים

המכתב המפתיע

אלא שכאן לא הסתיימה הפרשה. מספר ימים לאחר מכן הופתעו בכנען לקבל מכתב מטעם עורך דינה של עזריה, שבו נכתב כי היא לא מתכוונת לשלם את הסכום שנקבע אלא רק 65 אלף שקל. "עזריה לא קיבלה את מלוא התמורה המופיעה בהסכם, וממילא אין חברת כנען זכאית לתשלום עבור מלוא התמורה", לשון המכתב. "מרשתי ביקשה מראש כי לא ייעשה פרסום על ידכם באוטובוסים העוברים בשכונות חרדיות. מן המידע שבידי מרשיי עולה כי השלטים הוצבו גם על אוטובוסים שנכנסים לשכונות חרדיות מובהקות. לפחות שני שלישים מהשלטים הושחתו וחברת כנען התרשלה בשמירה על השלטים ונמנעה מתיקון וחידוש השלטים".

בכנען דוחים על הסף את הטענות. "החברה התחייבה כי המיקוד של הקמפיין יהיה בשכונות חילוניות, אבל אוטובוס יכול להישלח גם לבצע קו בתוך שכונה חרדית", אומר גבלי. "עזריה גם ביקשה למשל שהשלטים ייתלו על הקווים 71 ו־72, שהמסלול שלהם עובר גם בשכונות גאולה ומאה שערים".

במכתב תגובה ששלח עו"ד עידו פרישתא, שמייצג את כנען, הוא כתב כי "עזריה היתה מודעת לכך שפרסום תמונות נשים על גבי האוטובוסים טומן בחובו את האפשרות להשחתה. היא טענה (וטענתה מוכחשת ע"י כנען) כי ביקשה, וכך הובטח לה, שהפרסומים לא יעברו בשכונות חרדיות. למיטב ידיעתה של כנען הדבר אינו אפשרי. הניסיון של עזריה לטעון בדיעבד שהיה על כנען להחליף כל שלט שהושחת במכוון על חשבונה אינו עולה בקנה אחד עם ההזמנה, נסיבות העניין והוראות הדין. ככל שעזריה תבחר לעבור על החוק ולבטל את השיק, כנען תגיש אותו לביצוע בלשכת ההוצאה לפועל". 

סבב המכתבים בין שני הצדדים המשיך. "מרשיי אינם טוענים כי מרשתך התחייבה להחליף את השלטים, אלא שכל עוד מרשתך לא הוכיחה כי השלטים עמדו במשך שבועיים על אוטובוסים ברחבי העיר, הרי שלא מילאה את חובתה לפי החוזה וממילא אינה זכאית למלוא התשלום", כתב עורך דינה של עזריה.

בהתכתבות ווטסאפ בין גבלי לנציגתה של עזריה, ריקי הרצברג, כתב המנכ"ל כי "למרות שציפינו ולמרות שהתרענו, ולמרות שכנען לא מחויבת לתקן נזקים של השחתות, זה שאני בא עכשיו לממן החלפה של חלק מההפקה אני עושה את זה כדי שתהיו מרוצים וכדי שזה ישרת אתכם". בתגובה ענתה הרצברג: "קודם כל אני מעריכה את זה, באמת שתדע שאני מאוד מעריכה את זה".

בא כוחה של כנען טוען במכתבו כי התכתבות זו הינה ההוכחה שעזריה לא ציפתה שחברת כנען תישא בנזקי ההשחתות. השבוע הגיש גבלי תצהיר לבית המשפט. "לעזריה יש חוב לחברה שלו היא מתכחשת במפורש, ואף הוכח שאין לה די כספים כדי לשלמו", כתב. "על כן הדרך היחידה של החברה להיפרע מעזריה, זה למנוע את הברחת נכסיה הינו עיקול ברישום של כלל נכסיה המוחזקים אצל צד ג'... מדובר בעיקול ברישום בלבד, שלא יגרום לעזריה כל נזק, ולא יפגע במאומה בזכויותיה".

גורם בסביבתה של עזריה ציין כי "לא מדובר בהשחתה של אוטובוס או שניים, אלא בקמפיין שלם שהושחת. התחושה שכנען הוליכה אותנו שולל ביודעין. הם התחייבו במפורש שהאוטובוסים לא יעברו בשכונות חרדיות וכבר ביום הראשון עבר אוטובוס במאה שערים. החברה לא ציינה שהחניון שבו חנו מרבית האוטובוסים לא מאובטח בלילה. במקום לקחת אחריות הם מתנערים. עזריה ואנשיה הציעו בוררות, אבל כנען מתנערים ומשמיצים בזמן שחברות פרסום אחרות מגישות תלונות במשטרה ותולות מחדש".

עזריה: "מאבק עקרוני"

עזריה: "זהו מאבק עקרוני על נוכחותן של נשים במרחב הציבורי. כנען בהתנהלותה הפסולה משתפת פעולה עם אותם קיצוניים ומנציחה את המצב. אמשיך להיאבק על כך שנשים תוכלנה לשים את פניהן על אוטובוסים ולהתמודד כשוות. אם כנען לא יקחו אחריות אני בטוחה שבורר או בית המשפט יגרום להם. אני משלמת על כך מחיר אבל פורצת את הדרך עבור כולנו לשיוויון".