אלקין .צילום: אלכס קולומויסקי

התנועה לאיכות השלטון פנתה לשר לענייני ירושלים זאב אלקין וליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט בעקבות הנאום שנשא השר השבוע ב"ועידת המשפיעים" של חברת החדשות. "נראה כי מדובר בשימוש אסור בפרסום המקדם את האינטרס האישי והצר של השר אלקין, על חשבון פגיעה באינטרס הציבורי, ותוך שימוש בכספי משלם המיסים", כך הם טוענים.

מוקדם יותר השבוע פורסם בתקשורת כי בתמורה לסכום של 700 אלף שקלים שהעביר המשרד לענייני ירושלים, ניתן לשר העומד בראש המשרד זאב אלקין לנאום בכנס 'ועידת המשפיעים' של חברת החדשות בבנייני האומה. הנאום שנשא השר בוועידה, על פי הפרסומים, עסק בין היתר בנושאים הנמצאים במרכז קמפיין הבחירות שלו לראשות העיר ירושלים, וביניהם - בנייה בירושלים, הגדלת התקציב לעיר, ועוד. עוד נכתב כי מבין השרים הרבים שדיברו באירוע – המשרד לענייני ירושלים הוא היחיד שהעביר סכומי כסף לטובת קיום האירוע.

"אנו סבורים שבמקרה הנוכחי, בו שר נואם בכנס לעיני אלפי אנשים על סוגיות בוערות בעיר ירושלים, כשידוע כי הוא מתמודד בבחירות לעיר ירושלים – הדבר עולה לכדי תעמולה, איננו ראוי ונראה כי אף איננו חוקי, על אחת כמה וכמה כאשר המשרד בראשו עומד השר העביר 700 אלף שקלים למימון הכנס, כספים שהינם כספי הציבור", כך כתבו במכתב ליועמ"ש, אביחי מנדלבליט.

 

"איסור שימוש בנכסי ציבור לצורך תעמולת בחירות הוא כלל בעל חשיבות רבה להגנה על חופש הבחירות ושוויון הליך הבחירות המבטיח שלכל המתמודדים תהיה נגישות שווה לבוחר. מתן אפשרות לשר לעשות שימוש בנכסי ציבור אליהם יש לו נגישות מיוחדת מכוח תפקידו, פוגע פגיעה ממשית בזכות לשוויון, ועולה כדי הפליה לטובת נבחר הציבור העושה שימוש אסור במשאב. בנוסף, שימוש השר בנכסי ובכספי ציבור לקידום עניינו האישי כמתמודד בבחירות, יכולה אף להביא לכדי פגיעה קשה בטוהר המידות, בכללי המינהל התקין, ובאינטרס הציבורי". 

בתנועה סבורים כי "מדובר בפרסום תעמולתי, המקדם את האינטרס האישי והצר של השר אלקין, על חשבון פגיעה באינטרס הציבורי, ותוך שימוש בכספי משלם המיסים. בשל כך פנינו אל השר בדרישה להעביר לידינו את חוות הדעת המשפטית שניתנה בנושא על ידי היועצת המשפטית למשרד לענייני ירושלים ומורשת".