המועמדים בכנס. צילום: מורן שמואלוף

עשרות פעילים בולטים בציונות הדתית התאספו אמש (ד') לכנס לקראת הבחירות המקומיות בירושלים תחת הכותרת "הציונות הדתית לאן?". בכנס התקיים ״דיבייט״ בין המועמדים לראשות ולמועצת העירייה אשר נמנים על הציונות הדתית. בין המשתתפים: זאב אלקין, משה ליאון ורחל עזריה המתמודדים על ראשות העירייה.  לצדם הופעיו חברי המועצה, אריה קינג, יעל ענתבי, חגית משה, ואלעד מלכא.

מדובר בכנס ראשון בו ישבו כל המועמדים סביב שולחן אחד, מה שגרם להערות והאשמות הדדיות תוך כדי הדיון שהתקיים, בהנחייתה של העיתונאית מוריה קור. העימות הראשון התרחש לאחר שאלת המנחה למועמדת ח"כ רחל עזריה, מדוע עזבה לפני כארבע שנים את מועצת העירייה לטובת הכנסת.

"לא עזבתי את ירושלים לרגע, בכנסת הייתי כולי למען ירושלים", ענתה עזריה. אלא שמשה ליאון שישב לצידה כנראה לא ממש התחבר לתשובתה, וסינן לעברה "אז חבל שלא נשארת שם".

רגע מביך נרשם בכנס כאשר המועמדים משה ליאון וזאב אלקין הצטיידו בעשרות פעילים צעירים שהצטרפו אליהם לכנס והריעו להם על כל משפט או מחמאה ממי מהמשתתפים. רגע מביך נרשם כשליאון שאיחר לכנס נכנס לאולם בליווי פעיליו, קבוצת פעיליו של אלקין קיבלו אותו בקריאת "ברוך הבא לסגן ראש העיר הבא", מה שהוביל את פעיליו של ליאון לשאוג בגרון ניחר "או אה מי זה בא ליאון ראש העיר הבא", מה שהפך לתחרות מי מבין הצוותים זועק בקול רם יותר ומצליח לגבור על מתחריו מימין.

לאחר מכן הפנה חבר מועצת העירייה אריה קינג שאלה לחברו מסיעת 'התעוררות' אלעד מלכא, על שיבוצה של עליזה ארנס, בתו של שר הביטחון לשעבר מטעם הליכוד ברשימת התעוררות, לאחר שלטענתו ארנס הבת הינה פעילה בקרן החדשה לישראל. רגע לאחר שמלכא ניסה להגיב לקינג, שוב נרשמה מבוכה כשהתברר שארנס יושבת בין הקהל. "אני נמצאת כאן, אתה יכול לדבר איתי ישירות", אמרה ארנס לקינג תוך כדי עימות שהתפתח בין השניים.

קינג שהודה בפה מלא כי אין בכוונתו לשים ברשימתו 'מאוחדים' אישה, לאחר שלדבריו הרב קוק ז"ל אסר על נשים להתמודד בבחירות, הותקף בחריפות על ידי יריבתו מ'הבית היהודי' חגית משה, סגנית ראש העירייה. "מעניין שפתאום יש את הרב קוק, כי בקדנציה הקודמת דווקא כן רצתה אישה כי הבנת שזה הסיכוי היחיד שלך להיכנס למועצה".

במענה לשאלה מהקהל שהופנתה לשר זאב אלקין שאמר בכנס שהתקיים בדיוק באותו מקום מספר שבועות קודם לכן, כי הוא לא מתכוון להיות "סתם חבר מועצה", ענה אלקין כי הוא מבקש להתנצל בפני חברי מועצת העירייה. "טעיתי כשהשתמשתי בביטוי 'סתם חבר מועצה', חברי מועצה עושים עבודת קודש והכל בהתנדבות. אני חוזר בי מהאמירה הזאת, היא הייתה לא ראויה", אמר אלקין.

במענה לשאלה על הפרסומים כי שילם 700,000 שקלים על נאומו בוועידת המשפיעים של 'החדשות' ענה אלקין, ״די עם הפייק ניוז. משרד ירושלים תומך בקיום כנסים בירושלים כבר שנים. מי שמאשר את הכנסים זה הרשות לפיתוח ירושלים, שאחד מהדירקטורים בה הוא עופר ברקוביץ. דווקא בגלל שמשרד ירושלים תמך בכנס, הגבילו אותי בנאום ולכן פעלתי לפי ההנחיות אלו ודיברתי דברי ברכה בלבד. אני מוזמן לכנסים כל שני וחמישי ולא מוגבל בשום דבר. צר לי שיש מי שמשתמש בזה לצורכי בחירות במקום לשמוח שכנסים נערכים בירושלים״.

הפתעה נרשמה בקהל כשאריה קינג בחר לפרגן לשר והמועמד זאב אלקין, אותו תקף בחריפות לא מעט פעמים במהלך החודשים האחרונים. "אני לא תומך באלקין ולמרות זאת חשוב לי לומר: אין שר שהשקיע בירושלים עשירית ממה שאלקין הביא לירושלים", אמר קינג.

כותרת נוספת שיצאה מהכינוס היא רמז של ח"כ רחל עזריה על פרישה אפשרית מהמירוץ לראשות העירייה במידה והפלגים השונים בציבור החרדי יתאחדו מאחורי מועמדותו של יוסי דייטש. "הדבר הכי חשוב כעת זה לדאוג שלא יהיה פה ראש עיר חרדי. אם יהיה מועמד חרדי מוסכם, אקבל החלטה אחראית למען ירושלים".