מסגד. צילום: גיל לרנר

מזה מספר שנים שתושבי שכונות התפר בירושלים - הר חומה, ארמון הנציב, גילה ופסגת זאב סובלים מעוצמת כרוז המואזין בבקרים. בחלק מהמקומות לא רק המואזין משמיע באמצעות הרמקולים קריאה למתפללים אלא גם התושבים משמיעים קריאות ומוזיקה בערבית בערבים ובבקרים

השבוע שאלנו את המועמדים לראשות העירייה שאלה זהה – "כיצד תפעל כדי להפחית את רעש המואזין בשכונות התפר?".  מרבית התשובות נטו לצד אחד – הידברות ומציאת פתרון הולם לתושבים.

התעלם מפנייתנו: אלקין 

למרות שביקשנו תגובה רשמית כבר יותר משבוע מהמועמד זאב אלקין לא קיבלנו כל התייחסות לשאלה.

קידום תוכנית להקטנת עוצמת המואזין

שלושת המועמדים – עופר ברקוביץ', יוסי דייטש ומשה ליאון תומכים בהידברות עם האוכלוסייה הערבית.  

עופר ברקוביץ'. צילום: יואב דודקביץ'

עופר ברקוביץ': "בשכונות רבות רעש המואזין מוגזם ופוגע בתושבים. אני מאמין שיש לפעול יצירתית כדי לשנות את המצב: יש לקדם פיילוט של הצבת רמקולים קטנים בפאתי השכונות והכפרים, שיופנו לתוך הכפר, במקום רמקולים גדולים המוצבים עם הפנים החוצה. כך גם תשמר מסורת התפילה, וגם נקטין את מפגעי הרעש המפריעים לתושבים. יש לפעול בנושא זה גם במחנה פליטים שועפאט, שם יש מפגעי רעש בלתי פוסקים מול שכונת פסגת זאב".

מחנה פליטים שועפאט מול פסגת זאב. צילום: חיים בן איבגי

יוסי דייטש: "יש צורך באיזון. מצד אחד מילוי הצורך הדתי של הקהילה המוסלמית בעיר, ומאידך אי הפרעה למנוחת שכניהם היהודים. ישנה תוכנית של הטכניון, להתקנת מערכת שליטה מרכזית של כלל המואזינים. מדובר על הנמכת הווליום שלהם והכוונת הרמקולים לכיוון מרכז השכונות הערביות.  אני חושב שניתן בהידברות נכונה להגיע לאיזון, באופן ששני הצדדים יצאו מרוצים".

יוסי דייטש. צילום: דנה קופל

כפי שכתבנו לראשונה במיינט ירושלים פיילוט להנמכת עוצמת המואזין יצא לפועל במסגדים בשכונת בית צפאפא בשיתוף פעולה עם המינהל הקהילתי גילה.  את הפרויקט יזם יו"ר המינהל הקהילתי בגילה, עופר איובי שכיום מתמודד כמספר 2 ברשימה של משה ליאון. עלותו: כ-50 אלף שקלים. ליאון מסביר בתגובתו את הפתרון של סיעתו  "הפתרון שלי הוא פשוט, ישים ואחראי, ואני בטוח שיהיה מקובל על כל הצדדים".

משה ליאון. צילום: דנה קופל

ליאון: "ראשית, היום, הרמקולים של המואזין מותקנים בגובה (בקצה מגדל המסגד) וכאשר הרמקולים מותקנים בגובה טווח השמיעה רחוק יותר. לכן, נבקש לפזר מערכות שמע ברחובות השכונה  לגובה פני הקרקע ולפזר רבים מהם ברחבי השכונה הערבית הרלוונטית. שנית, נחליף את הרמקולים מעגולים למרובעים, כך נצמצם את רדיוס השמע (הכרוז). כידוע, רמקולים מעוגלים מפיצים לרדיוס רחב יותר.

"שלישית, נגיע להסכמה על עוצמת השמע הנדרשת יחד עם מוכתר השכונה. השליטה על עוצמת השמע תהיה רק אצל מוכתר הכפר אולם משטרת מוריה יקבלו גם הם את האפשרות לשלוט בעוצמת הרמקולים במקרים חריגים בלבד, ולמען פיקוח ושמירה על הסדר. על מנת להצליח וליישם את התכנית כל שכונה תטופל בנפרד ע"פ לוז שיוגדר מראש וכל המסגדים בשכונה יעברו להשתמש ברמקולי רצפה מיוחדים בו בזמן.

"אחרי ניסיון של מעל 20 שנה במערכת הציבורית אני יודע בוודאות שאם רוצים אפשר, ולא הכרחי לבחור ללכת בדרך מסובכת שתיקח שנים של בירוקרטיה עד שייושם, אפשר פשוט להידבר, להסכים ולבצע. אני מתחייב: נושא הרעש של קריאת המואזין ייפתר בתקופת כהונתי".

"חשוב שהאינטרסים של כל הצדדים יבואו לידי ביטוי ויקבלו מענה"

המועמד אבי סלמן מסר: "אדאג לשמור על הזכות לפולחן דת של כל התושבים ובמקביל אשמור על איכות חייהם של תושבי ירושלים כולל שמירה בנושא הרעש. ירושלים הינה עיר של איזונים וחשוב שהאינטרסים של כל הצדדים יבואו לידי ביטוי ויקבלו מענה".

אבי סלמן. צילום: יח"צ

"הייתי מפעיל רמקולים רבי עוצמה לעבר הכפרים שמפעילים את המואזינים"

בשונה משלושת המועמדים שבחרו בהידברות, חיים אפשטיין השליך את הבעיה על הממשלה. "זו בעיה שהממשלה צריכה לטפל בה! לעצם הדבר הייתי למשך חודש חודשיים מפעיל רמקולים רבי עוצמה המכוונים לעבר הכפרים שמפעילים את המואזינים של פרקי תהילים ואולי קצת סליחות החל מ-2:30 לפנות בוקר", ענה אפשטיין.

חיים אפשטיין. צילום: יואב דודקביץ'

בהכנת הכתבה השתתפה: אדווה חולי