צביקה כהן. "צריכים את הציבור החילוני". צילום: רפי קוץ

אחד האנשים העסוקים והטרודים בימים אלה, פחות מחודשיים לפני הבחירות, הוא צביקה כהן, סגן ראש העירייה ויו"ר סיעת ש"ס בירושלים. המגמה הארצית שלפיה מצביעי ש"ס החילונים המזרחיים והמסורתיים בורחים ממנה, בעוד באמתחתה נשארים רק אלה החרדים, נותנת את אותותיה גם בסניף המקומי. "אני מסכים איתך לצערי הרב שקיימת מגמה כזאת, אבל אני יכול להבטיח לך שלש"ס ירושלים יהיו אלפי מצביעים חילונים ומסורתיים", אומר כהן.

להתאושש ממות המרן

מפלגת ש"ס הוקמה בשנת 1984 והיתה אבן שואבת ליהדות המזרח אך לא רק לחרדים הספרדים. מאות אלפי מזרחיים מסורתיים ראו בה תנועה ספרדית מנצחת, כזאת שמחזירה את הגאווה המזרחית. ש"ס, שבשיא כוחה הגיעה ל־17 מנדטים, מגרדת בימים אלה את אחוז החסימה. הסיבות לכך שונות, תלוי את מי שואלים. אולי פטירת הרב עובדיה יוסף, מנהיגה הרוחני של התנועה מאז הקמתה, אולי מצבו המשפטי של אריה דרעי, ובעיקר - הפיכת המפלגה לחרדית יותר, אלה הדברים שמבריחים ממנה את המצביעים הספרדים המסורתיים, אלה שמכונים בעגה חרדית 'העם שבשדות'.

את המגמה הזאת אפשר לראות במערכת הבחירות לכנסת לפני שלוש שנים. בעוד בבחירות המקומיות ב־2013 זכתה ש"ס לתמיכה גורפת בשכונות החילוניות הפריפריאליות, בבחירות לכנסת זכתה ש"ס לתמיכה בשכונות החרדיות בלבד. אלא שכהן, כאמור, לא מודאג. הוא מבטיח תוכנית עבודה מסודרת, כזאת שנועדה להשיב את הקול החילוני הביתה.

"צריך לזכור שהרב עובדיה יוסף, זה שפנה לציבור החילוני וקרא להם להצביע לש"ס, איננו, ולצערי מאז פטירתו הציבור הזה הלך מאיתנו. כעת אנחנו פועלים כדי להחזיר אותם אלינו", הוא אומר ומציב יעד לבחירות הקרובות למועצה - "להגדיל את מספר המנדטים". 

אתה מודע גם לקולות שמייחסים לש"ס לא מעט שחיתות?
"עושים לש"ס עוול. תיכנס להיסטוריית ההחלטות שאריה דרעי וחברי הכנסת חתומים עליהן. שום קשר לש"ס, אלא שורה ארוכה של הישגים למען הציבור. זו תדמית שקיימת, אני מודע לה. המשימה של אריה דרעי ואנשיו היא לפרק אותה. זו פשוט תדמית לא נכונה ולא הוגנת".

המטרה: לשכנע את החילונים

כהן בטוח שבבחירות הקרובות הציבור החילוני יצביע לש"ס בהמוניו. "ירושלים זו עיר מסורתית, לא חילונית. יש קהל מסורתי גדול בירושלים והוא יצביע לנו", הוא מצהיר. "נכון שבסך הכללי אנחנו עסוקים בצרכים של הציבור החרדי. לשם כך נשלחנו. אבל אתה יכול לבוא ללשכה שלי, ובכל יום תראה ציבור חילוני גדול שמקבל מענה בכל התחומים. אני לגמרי רואה בעצמי את נציגו של גיא מקטמון, בדיוק כמו של אריאל משכונת גאולה".

כהן ממשיך: "בבחירות לכנסת כל אחד מצביע לפי אג'נדה ימין או שמאל. בבחירות לעירייה זה לא עובד ככה. הציבור מצביע לנציג מהשכונה שהיה שם בשבילו לאורך כל הקדנציה, ובזה אנחנו מתמחים".

אתה מרבה להשתמש בסיסמאות. בוא דבר איתי בעשייה.
"קח למשל את תיק מורשת מן המזרח. קיימנו עשרות רבות של אירועים, ימי קהילה, פסטיבלים וערבי שירה דווקא בציבור החילוני המסורתי. אם זה בתכנון ובבנייה, רישוי עסקים, קבלת קהל בשכונות החילוניות ועוד, היתה הרבה עשייה".

ומה ההישג המרכזי שאתה גאה בו?
"אם בכל שנה משרד החינוך נותן תקציבים והרשאות לבניית 120 כיתות, וכבר בנינו 600 בקדנציה החולפת, בשנה האחרונה הבאנו הלוואה מיוחדת לעיריית ירושלים שתאפשר בנייה של לא פחות מ־1,500 כיתות חדשות בירושלים. זה מהלך שובר שוויון - וזה לא רק עבור החרדים".

מכוון אל תיק החינוך

בקדנציה האחרונה החזיקה ש"ס את החינוך החרדי, משימה לא פשוטה שבעקבותיה היא ספגה לא מעט ביקורת דווקא מבית - אחרי שגם הם לא הצליחו בכל שנה לפתור את סוגיית ההדרה של הבנות הספרדיות. "תיק החינוך הוא שליחות אמיתית, הרבה יותר מלקבוע את גובה הדשא בגילה", הוא אומר. "אני מסכים שזה הרבה מאוד כאב ראש אבל התיק הזה משנה את פני העתיד". 

לפני ארבע שנים בראיון ל"ידיעות ירושלים" הבטחת שבקדנציה הזאת לא תהיה אפילו בת ספרדייה אחת שתישאר בבית. לא עמדת בזה.

"לא מסכים איתך. לפני שלושה חודשים סיימנו לשבץ את אחרונת הבנות לשנת הלימודים הקרובה - ואין בת שלא תשובץ בגלל מוצאה. אנחנו עושים עבודה בעניין הזה, ומוסד שיפלה על רקע עדתי וללא נימוק ענייני ישלם מחיר ויהיו סנקציות. וכבר היו דברים מעולם. עם זאת, יש נערות ספרדיות שאינן מתאימות למוסד גבוה כזה או אחר והן צריכות סמינר ממוצע יותר, ולכן כל נערה מקבלת את השיבוץ המתאים לה. תמיד קיימים אלה שלא יהיו מרוצים".

אז נפתרה בעיית האפליה של הבנות הספרדיות?
"אני חוזר ואומר: אין נערה אחת שאיננה משובצת. יש קבוצת בנות שאני יודע שהן יושבות בבית כי הן לא מסכימות לשיבוץ שהן קיבלו. זה לא תקין ובטיפול מול ההורים ומשרד החינוך".

אולי דאגת לסוגיית השיבוץ, אבל בשורה התחתונה סמינרים חדשים אין. נכשלת?
"ממש לא. דבר כזה עובד לפי היצע וביקוש. אנחנו לא יכולים לכפות על הורים לשלוח את בתם לסמינר חדש שהם לא ממש מכירים. אני אופטימי כי יש תהליך חיובי בקרב הציבור הספרדי בעניין הזה. מי שלא רוצה לקבל את בתי בשל היותה ספרדייה - לא ראוי לחנך אותה. הבנות הספרדיות יזכו בשנה הבאה לעצמאות. יוקמו מוסדות לבנות הספרדיות".

ש"ס תדרוש את תיק החינוך גם בקדנציה הבאה?
"התיק הזה הוא מנוף אמיתי ונחוץ עבורנו. יש לנו עוד הרבה עבודה בתיק הזה, ואני מקווה שנוכל להחזיק בו גם בקדנציה הבאה. אני לא אוהב להשתמש במושגים של נדרוש או לא אבל נהיה חלק מקואליציה. זו שאלה של פוזיציה וכוח והסכמים קואליציוניים. אני מקווה שנצליח".

יחסים עכורים? אצלנו?

בקדנציה החולפת ש"ס בירושלים חוותה משבר רציני. למעט היו"ר צביקה כהן, כל חברי הרשימה שנבחרה למועצת העירייה, על חמשת מנדטיה, הוחלפו. נחמניאל סבן פרש, אלי שמחיוף הורשע בפרשת הולילנד, אשר משאלי פינה את מקומו לנציג אחר, ומיכאל מלכיאלי נבחר לכנסת. בכיכר ספרא יודעים לספר על מערכת יחסים עכורה בין חברי הסיעה. "בירושלים חבר מועצה הוא לא חבר מועצה באלעד או בקרית שמונה", אומר כהן. "כאן זה תפקיד מבוקש ומחייב. במפלגות השונות יש רוטציות של שנה וחצי וזה עבר גם עלינו. בקדנציה הבאה זה לא יהיה. אני לא מחפש להיות עם שבעת הגמדים אלא עם אנשי עשייה. הגענו למיצוי תהליך פנימי בקרב החברים, הבאנו אנשים איכותיים, והם יישארו לחמש שנים".

כהן אינו מסכים עם השמועות על מערכת יחסים עכורה בין חברי סיעתו. "ההפך הוא הנכון", הוא אומר. "אין שנאה ואין קנאה. מדובר באנשים רציניים עם מטרות ברורות. לא מעט פעמים כשנוגעים ביחד באותם תחומים יש רעשי רקע וחילוקי דעות. הכול בסדר".

מועמד חרדי? לא בטוח

כהן הגיע לכיכר ספרא אחרי דרך פוליטית ארוכה שכללה ראשות עירייה, פעמיים כהונה כראש מועצה, וכעת חמש שנים כסגן ראש העירייה בירושלים.

התעייפת?
"אני מציע שנחכה ל־30 באוקטובר, ואז תראה את התוצאה שנזכה לה ותגיד לי אתה אם אני עייף או לא. אני רענן כביומי הראשון בתפקיד".

ש"ס תלך עם מועמד חרדי או עם משה ליאון?
"אנחנו בכיוון של משה ליאון. זה לא סוד. ההחלטה תתקבל בקרוב".

למה ליאון ולא ראש עירייה חרדי? בגלל שליאון חבר של אריה דרעי?
"חברות היא לא דבר שלילי, אבל זה לא הנושא. בעוד חודש אתה תראה שינויים במפה הפוליטית. אנחנו נבדוק מי הכי טוב לציבור שלנו. אנחנו מסתכלים על מה טוב לירושלים, לא פרסונלית".

ראש עירייה חרדי - כן או לא?
"אם הציבור הספרדי בירושלים יצטרך לשלם מחיר בשביל ראש עירייה חרדי, לא יהיה ראש עירייה חרדי בירושלים. מאוד היה קל לי להגיד לך כחרדי שנלך עם יוסי דייטש, אבל זה לא קורה בגלל שאנחנו צריכים להבין מה טוב לכלל הציבור בירושלים, לא רק לחרדים".

לסיום, יש לך מסר מפויס לציבור החילוני?
"אין לכם ממה לחשוש מבית ספר או גן חרדי בשכונה שלכם. אנחנו לא באים להשתלט לכם על הבית ואין לנו שום כוונה כזאת. יש כמה פוליטיקאים פופוליסטיים שמציגים לכם מצג שווא. אני קורא לתושבי העיר החילונים להישאר כאן. זה המקום שלכם. אנחנו צריכים אתכם כאן ואנחנו אוהבים אתכם".