בעוד 30 יום. צילום: הרצל יוסף

בעוד 29 ימים זה קורה: יום שלישי ה-30 באוקטובר 2018 - זהו יום הבוחר בו בעוד חודש בדיוק מאות אלפי ירושלמים מעל גיל 17 יוכלו לממש את זכותם הדמוקרטית ולקבוע איך תיראה ירושלים ב-5 השנים הבאות.

לראשונה בהיסטוריה, יום הבחירות יהיה גם יום שבתון - יום הדומה במתכונתו ליום שבת, בו אין עבודה ואין לימודים במוסדות החינוך. התחבורה הציבורית תפעל כסדרה.

ואלה שמות האנשים שחולמים להיכנס ללשכה בקומה השישית של כיכר ספרא

1. זאב אלקין.

הסיעה: ירושלים תצליח.

אלקין. צילום: יח"צ

היתרון: בכל הסקרים שנעשו עד כה הוא זוכה לתמיכה מגוונת מכלל הקהלים בעיר, חילונים ימניים, אנשי ליכוד, דתי לאומי וחרדים, במידה ויזכה גם לתמיכה מאגודת ישראל החרדית – הוא צפוי לעלות לסיבוב שני.

החיסרון: התמיכה החרדית בליאון, נכון לעכשיו גבוהה יותר מספרית, מה שעשוי להביא לקרב צמוד בינו לבין משה ליאון מי יעלה לסיבוב שני מול המועמד החילוני, עופר ברקוביץ'.

2. חיים אפשטיין.

הסיעה: בני תורה.

אפשטיין. צילום: יואב דודקביץ'

היתרון: בפעם הקודמת סגר אפשטיין דיל פוליטי עם ראש העירייה ניר ברקת, אפשטיין הוביל לפילוג הקול החרדי ובכך הוביל לניצחונו של ברקת – בעקבות כך מונה לסגן ראש העירייה. הפעם, ככל הנראה הדיל חוזר על עצמו שוב רק עם מועמד אחר. אפשטיין, ככל הנראה, יכהן כסגן גם בקדנציה הבאה.

החיסרון: לאחר פטירת המנהיג הרוחני של סיעתו, הרב שמואל אוירבך, אשר הוביל קו קיצוני במגזר החרדי, כוחו של אפשטיין צפוי להיפגע בעקבות הפילוג בין רבני קהילתו המכונים 'הפלג הירושלמי'.

3. המועמד: עופר ברקוביץ'.

הסיעה: התעוררות.

ברקוביץ׳. צילום: יואב דודקביץ׳

היתרון: לאחר חצי שנה של קמפיין, הצליח עופר ברקוביץ' למתג את עצמו כמועמד החילוני המוביל, מול אלקין וליאון חובשי הכיפה. לפי כל סקר שפורסם, התעוררות צפויה להיות הסיעה הפלורליסטית הגדולה ביותר במועצת העירייה. אם המגמה הנוכחית תימשך עד הבחירות, ברקוביץ' עשוי לעלות לסיבוב השני.

החיסרון: בעוד ברקוביץ' זוכה לתמיכה נרחבת במיוחד בציבור החילוני המונה 20 אחוז מתושבי העיר, אלקין, ליאון, וסיעות הבית היהודי ומאוחדים נוגסים נתח משמעותי בציבור הציוני דתי עליו ברקוביץ' בונה ביום הבוחר, מה שעשוי להקשות עליו במיוחד לנצח מול מועמדים אחרים אשר זוכים לתמיכה ציונית דתית וחרדית.

4. המועמד: יוסי דייטש.

הסיעה: אגודת ישראל.

דייטש. צילום: יואב דודקביץ'

היתרון: דייטש מתחיל את המירוץ עם קופה של 25,000 מצביעים תומכי סיעת אגודת ישראל, בנוסף, לפי הערכות בקרב אנשיו הוא צפוי לגרוף לפחות 10,000 קולות מהציבור הציוני דתי והחילוני. באם יצליח להחזיר אליו את תמיכת הסיעות החרדיות, הרי שניצחונו כמעט מובטח.

החיסרון: כאמור, לפני שבוע הכריזו בסיעות החרדיות דגל התורה וש"ס על תמיכתם במשה ליאון. דייטש בטוח שיצליח להחזיר את תמיכתם בחודש הקרוב, באם לא יצליח לעשות זאת, ההערכה היא שהוא צפוי לחבור לאחד מהמועמדים האחרים.

5. המועמד: משה ליאון.

הסיעה: ירושלים שלנו.

ליאון. צילום: יואב דודקביץ'

היתרון: זוכה לתמיכת סיעות דגל התורה וש"ס אשר כוחן מוערך בכ-60,000 קולות.

החיסרון: בפעם הקודמת כשליאון זכה לתמיכה חרדית גורפת, הוא הצליח להביא מהציבור הכללי 7000 קולות. כדי לנצח, או לכל הפחות לעלות לסיבוב השני, הוא יצטרך לגייס מהציבור הכללי לפחות 35,000 קולות, במערכת הפוליטית מתקשים להבין כיצד יעשה זאת אך לדברי ליאון, הוא אופטימי ומחזיק בפילוח קולות אשר יזכה אותו בסך הקולות הדרוש לו לסיבוב שני.

6. המועמד: אבי סלמן.

הסיעה: אני ירושלים.

סלמן. צילום: יח"צ

היתרון: לאחר קמפיין אגרסיבי במיוחד עליו הוציא סלמן מיליוני שקלים, הוא הפך לאחד מהדמויות המוכרות והססגוניות במערכת הבחירות. בנוסף, הוא לא מזוהה עם עסקנים פוליטים כאלה ואחרים.

החיסרון: בכל סקר שנעשה עד כה הוא זוכה לאחוז בודד, סיעתו למועצה כלל לא נספרת.